Klasy energetyczne lodówek – co oznaczają?

Każdy chce żyć oszczędnie, a perspektywa wydawania mniejszych kwot na rachunki w ciągu kilku kolejnych lat, może wydawać się obiecująca. Jak zatem wybrać lodówkę, która po pewnym czasie użytkowania się zwróci? Warto zdecydować się na najwyższą klasę energetyczną chłodziarki, czy lepiej oscylować w górnych granicach?

W tekście przyjrzymy się nieco dokładniej energooszczędności lodówek. Wyjaśnimy dokładnie, na czym polega zmniejszone użycie energii, co oznaczają owe klasy energetyczne, jakie są różnice pomiędzy nimi i czy rzeczywiście warto wybierać najwyższe klasy energetyczne.

Co oznaczają klasy energetyczne lodówek?

Obecnie każda lodówka sprzedawana w Polsce opatrzona jest etykietą energetyczną, która ilustruje dokładnie jej klasę energetyczną oraz inne kluczowe informacje produktu. Etykiety te są zgodne z dyrektywami unijnymi i dotyczą nie tylko lodówek, ale większości sprzętów RTF AGD. Z czego zatem składają się te etykiety i co oznaczają?

Główną część etykiety stanowią kolorowe paski informujące o ilości klas energetycznych. Obecnie lodówki sprzedawane są w klasach od A+++ (najbardziej efektywna) do D (najmniej efektywna). Po prawej strony etykiety znajduje się strzałka informująca o klasie energetycznej sprzętu. Zalecane jest wybieranie lodówek o klasie od A+++ do A. Raczej nie warto decydować się na niższe klasy energetyczne, zwłaszcza że producenci rzadko obecnie produkują mniej wydajne energetycznie lodówki, niż te poniżej klasy A.

Warto pamiętać, że klasa energetyczna nie oznacza, że lodówka zużyje mniej energii elektrycznej. Jest to często zapominany lub mylony fakt. Klasa energetyczna lodówek mówi nam, że lodówka będzie wydajniejsza i efektywniejsza, czyli jak na swoje warunki, będzie pobierała mniej prądu.

Przykładowo wyższą klasę energetyczną może mieć lodówka o mocy 400 kWh niż sprzęt o mocy 200 kWh. Klasa energetyczna przeliczana jest ze względu na roczne zużycie energii elektrycznej przez lodówkę opatrzoną daną klasą, w porównaniu do standardowego urządzenia o podobnych parametrach. Oczywiście wzory, do których odnosi się klasy energetyczne lodówek, są określone Unijnymi dyrektywami.

klasy energetyczne

Jakie są różnice w klasach energetycznych lodówek?

Klasy efektywności energetycznej różnią się od siebie współczynnikiem efektywności energetycznej (EEI). Przykładowo, lodówki z klasy A+++ posiadają współczynnik EEI na poziomie poniżej 22 jednostek, a lodówki w klasie A posiadają współczynnik EEI na poziomie mniejszym od 55 i większym lub równym 42.

Współczynnik EEI oblicza się przez porównanie rocznego zużycia energii elektrycznej przez lodówkę dla gospodarstwa domowego ze standardowym rocznym zużyciem energii elektrycznej przez dane urządzenie.

Czy zatem istnieje opłacalna różnica pomiędzy klasą A++, a np. A+? Sprawdzimy, biorąc za przykład lodówkę o pojemności około 190 litrów. Lodówka o podanej pojemności w klasie energetycznej A++ zużyje nam rocznie około 200 kWh, co w przeliczeniu rocznym da nam koszt 132 złote za roczną pracę lodówki. Lodówka w klasie A zużyje rocznie 320 kWh, co w przeliczeniu będzie nas kosztować 211 złotych. Jak widać, różnica wynosi około 80 złotych przez rok. Opłaca się zatem szukać lodówek z najwyższą klasą efektywności energetycznej?

Czy warto wybierać najwyższe klasy energetyczne?

Powyżej określiliśmy, że różnica między klasą A i A++ to średnio 80 złotych. Zwykle producenci wypuszczają najbardziej efektywne lodówki (A++ i A+++) w kwotach o wiele, wiele wyższych niż ceny, w jakich jesteśmy w stanie kupić lodówki z klasy energetycznej A, czy A+. Czy zatem zawsze opłaca się wybierać możliwie najbardziej efektywne lodówki?

Opłacalność wyboru najdroższych i najefektywniejszych lodówek rośnie wraz z czasem ich użytkowania. Średnio inwestycja w lodówkę A++ zwróci się w przeciągu około 4 lat, w stosunku do lodówki opatrzonej klasą A. Lodówki zwykle wybiera się jako urządzenia wykorzystywane przez dłuższy okres, w związku z czym 4-letnie użytkowanie nie powinno nikogo przerażać.

Sprawa wygląda nieco gorzej, gdy zamierzamy kupić lodówkę o klasie energetycznej A+++. Przy użytkowaniu tego typu sprzętów, faktyczna oszczędność energii elektrycznej lodówki sprawia, że na zwrócenie jej kosztów i realną oszczędność należy czekać przeszło 5 – 6 lat. Niestabilność rynku i ciągły rozwój technologiczny sprawiają, że okres 5 lat może wydać się zbyt odległy, aby faktycznie ocenić słuszność decyzji.

Polecane lodówki energooszczędne

Klasy energetyczne lodówek – co oznaczają?
5 1