Jaka karta graficzna do 4k? Ranking kart graficznych

Obraz 4K zapewnia jeszcze wyższą rozdzielczość niż standard Full HD (1920×1080). W porównaniu do Full HD, w 4K liczba linii w pionie oraz poziomie została dwukrotnie powiększona. W konsekwencji obraz prezentowany jest poprzez 4-krotnie większą ilość pikseli, a obraz świata gier staje się jeszcze dokładniejszy i bardziej realny. Aby jednak móc cieszyć się tą wspaniałą technologią trzeba zamontować w swoim sprzęcie odpowiednią kartę graficzną.

Wybór karty graficznej wraz z odpowiednim GPU (tj. procesorem graficznym) należy więc dokładnie przemyśleć. Na początku należy określić zakres budżetu i gry na jakich nam zależy. Warto też pamiętać aby dana karta wpisywała się w zrównoważoną specyfikację naszego komputera, ponieważ nawet najlepsza karta graficzna nie wiele zdziała, gdy pozostałe podzespoły są kiepskiej jakości.

Do gier 4K koniecznie trzeba wybrać kartę od jednego z dwóch wiodących producentów, czyli Nvidia (GFC 1080 wzwyż) oraz AMD Radeon (z serii /5xx). Obecnie istnieje tylko kilka kart graficznych, które poradzą sobie z rozdzielczością 4K. Poniżej ranking sześciu najlepszych kart graficznych do gier 4K.

  1. NVIDIA GEFORCE GTX 1080 TI

Zbudowany na architekturze „Pascal” i mogący pomieścić więcej tranzystorów GTX 1080 Ti to najbardziej wydajna karta graficzna dostępna na rynku. Ten podzespół został wpuszczony do obiegu w marcu 2017 roku i z miejsca stał się najlepszym rozwiązaniem do gier w rozdzielczości 4K.

Testy wskazują, że wydajność tej karty w 4K przy maksymalnych ustawieniach wyniosła 60 i 70 klatek na sekundę, GTX 1080 Ti zapewnia więc maksymalną wydajność. Ta karta jest zdolna nawet do obsługi gry w 5K, chociaż monitory o tej rozdzielczości to wciąż rzadkość.

Warto też zauważyć, iż GTX 1080 Ti spisuje się świetnie także przy grze z wykorzystaniem kilku monitorów jednocześnie.

  1. NVIDIA GEFORCE GTX 1080

GTX 1080 był królem kart graficznych 4K do marca 2017 r. W tym momencie przegoniła go jego lepsza wersja, czyli GTX 1080 Ti. GTX 1080 to jednak nadal bardzo wydajna karta graficzna, a przy tym jest tańsza niż model GTX 1080 Ti. Opłaca się ją więc kupić, jeżeli chcemy grać w gry 4K, a jednocześnie zależny nam na oszczędzeniu funduszy.

GTX 1080 osiąga także świetne osiągi w VR oraz przy używaniu kilku ekranów jednocześnie.

  1. NVIDIA GEFORCE GTX 1070

Ta karta oferuje obecnie najlepszy stosunek wydajności do ceny. Dzięki 8 GB pamięci i imponującej architekturze „Pascal” Nvidia, która charakteryzuje się wysoką wydajnością niskim zużyciem energii, karta ta sprawdza się naprawdę dobrze w grach z 4K oraz w VR.

  1. AMD RADEON RX 580

Pod względem wydajności kart graficznych dla gier 4K Nvidia zdystansowała swego konkurenta. Jednakże karty ADM zapewniają także niezłą jakość, a zwykle są przy tym znacznie tańsze.

Radeon RX 580 to aktualnie najlepsza karta AMD do gier 4K, która zapewnia przyzwoite osiągi. Testy wskazują, na osiągi FPS w granicach 30, 40 FPS.

  1. NVIDIA GEFORCE GTX 1060

GTX 1060 pod względem wydajności i atrakcyjności cenowej plasuje się na tej samej półce co Radeon RX 580. Karta osiąga 30, 40 FPS.

  1. AMD RADEON RX 570

Radeon RX 570 jest nieco poprawioną wersją Radeon RX 470. Ma od niej nieznacznie lepsze parametry techniczne i zużywa mniej energii. Wedle testów gry w 4K na tej karcie pracują na już dość mało zadowalającym poziomie 25 – 35 FPS.

Radeon RX 570 to więc karta, której największą zaletą jest cena. Jeżeli naprawdę zależy nam na czerpaniu przyjemności ze świata gier 4K, warto jest dołożyć nieco więcej funduszy i kupić przynajmniej Radeona RX 580 albo Geforce GTX 1060.

Ranking kart graficznych do 4k


Jaka karta graficzna do 4k? Ranking kart graficznych
4.5 (90%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *