Jeden komputer, dwa monitory – jak podłączyć?

Coraz częściej możemy zauważyć osoby pracujące na dwóch lub większej ilości monitorów. Rozwiązanie to jest popularne przy pracy grafików, projektantów, programistów, czy wielu innych pracach biurowych. Niewielkie koszta tego rozwiązania i możliwości, jakie dają nam karty graficzne, pozwalają na bezproblemowy montaż dwóch monitorów nawet w domu.


Praca wielomonitorowa o ile odpowiednio ją skonfigurujemy, pozwala znacząco zwiększyć wydajność pracy lub komfort grania w gry. W artykule podpowiemy dlaczego warto zamontować większą liczbę monitorów do jednego PC’ta, jak to zrobić, jakie złącza są do tego potrzebne i jak ustawić system operacyjny Windows.

Dlaczego warto zamontować dwa lub więcej monitorów?

Posiadając dwa lub więcej monitorów sprzężonych z jednym PC’tem o wiele szybciej, wydajniej, a przede wszystkim bardziej komfortowo będziemy wykonywać prace na wielu aplikacjach. Powiększone pole widzenia i podzielony obszar roboczy świetnie sprawdzi się w pracach biurowych, w przypadku projektowania, a także do grania. Możemy połączyć monitory Full HD i 4K. Przykładowo na Full HD możemy włączać pliki tekstowe lub arkusze kalkulacyjne, natomiast na monitorze 4K programy do projektowania.

Połączenia wielomonitorowe to również podłączenie laptopa do zewnętrznego monitora. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku przenoszenia pracy biurowej do domu, gdzie mamy do dyspozycji większy monitor. Za pomocą prostego połączenia laptopa z monitorem możemy wygodniej obejrzeć film, lub pograć, bez konieczności wlepiania oczu w mały ekran komputera mobilnego.

dwa monitory

Jakie złącza są nam potrzebne?

Przed zdecydowaniem się na kupno dodatkowego lub dodatkowych monitorów, sprawdźmy, jakie złącza są nam potrzebne, w jakie wyposażony jest monitor oraz jakie złącza posiadamy w komputerze. Może okazać się, że wymagane porty mamy już zajęte albo, że komputer nie obsługuje pewnych portów. Wtedy należy albo zmienić kartę graficzną, albo dokupić kolejną, ewentualnie wybrać monitor, którego porty będą kompatybilne z portami PC’ta. Poniżej prezentujemy listę portów, które będą nam potrzebne w przypadku pracy wielomonitorowej.

HDMI

Portu tego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Pozwala na przesyłaniec cyfrowego sygnału wideo oraz audio, dzięki czemu możemy korzystać z monitorów ze wbudowanymi głośnikami. Ten cyfrowy port odznacza się niezłą przepustowością i jest najchętniej wykorzystywany w urządzeniach multimedialnych.

DisplayPort

Za pomocą gniazda DisplayPort również można przesyłać sygnał cyfrowy wideo oraz audio. Nieco gorzej radzi sobie z przesyłaniem dźwięku, jednak nowsze porty DisplayPort radzą sobie nieco lepiej niż nowsze porty HDMI. Chętnie wykorzystywany jest przez firmę Apple w jej najnowszych produktach. Jest nieco mniej popularny niż HDMI. Może przesyłać sygnał analogowy oraz cyfrowy, a także za pomocą przejściówek połączymy go z dowolnymi innymi gniazdami- DVI, HDMI, czy wysłużonym D-Sub.

DVI

Port DVI to klasyczne rozwiązanie stosowane w monitorach. Pozwala na przesył analogowego lub cyfrowego sygnału między układem graficznym a ekranem monitora. Port ma już swoje lata za sobą. Możemy podzielić porty na DVI-I, DVI-D oraz DVI-A. DVI-I przesyła sygnał cyfrowy oraz analogowy, DVI-D tylko cyfrowy, a DVI-A tylko sygnał analogowy.

D-Sub

Gniazdo D-Sub to również nieco starszy port do przesyłania sygnału analogowego między kartą graficzną, a monitorem. Zapewnia najgorszą jakość spośród wszystkich wymienionych portów.

Jak podłączyć dwa monitory do komputera?

Do obsługi monitorów potrzebne są porty DVI, HDMI lub DisplayPort. Wybór wpięcia monitora uzależniony jest od posiadanego gniazda w monitorze oraz w PC’cie. Warto wybierać wejścia cyfrowe. O ile nasz monitor posiada wbudowane głośniki, możemy skorzystać z portu przesyłającego sygnał audio i wideo- HDMI i DisplayPort.

Nieco starsze monitory mogą posiadać złącza analogowe D-Sub. Jeśli nasz PC nie posiada tego złącza lub ma już zajęte złącze, należy wybrać odpowiednią przejściówkę, która umożliwi jego podłączenie- np. DVI-D-Sub lub Port-D-Sub.

Jeśli natomiast z monitora możemy wyjść z gniazda DVI, a komputer ma już zajęty ten port, możemy skorzystać z przewodu DVI-HDMI. Oczywiście warto wybierać możliwie najnowsze porty, czyli HDMI i DisplayPort.

Jak ustawić parametry systemu operacyjnego?

Po podłączeniu laptopa do zewnętrznego monitora, system automatycznie ustawi nam powielanie ekranu, czyli na laptopie będziemy widzieć to samo, co na ekranie zewnętrznym. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w przypadku prezentacji lub gdy chcemy na bieżąco pokazywać osobom trzecim efekty naszej pracy.

Tryb powielania możemy łatwo zmienić. Wystarczy kliknąć na rozwijalne menu Wiele ekranów: i wybrać tryb Rozszerz te ekrany. Tryb ten jest najchętniej wykorzystywany w pracy wielomonitorowej. Pozwala na połączenie dwóch lub więcej monitorów i sprawne przerzucanie aplikacji między nimi. Tryb Pokazuj pulpit tylko na 1/2 pozwala na pracę tylko na jednym monitorze. Po wybraniu pierwszego trybu na grafice z monitorami w okienku możemy zmieniać położenie ekranów. Warto ustawić je tak, jak w rzeczywistości mamy umiejscowione ekrany.

Przycisk wykryj jest pomocy podczas problemów z wykryciem przez system zewnętrznego monitora, a przycisk identyfikuj pozwoli określić, który ekran jest ustawiony jako ekran główny.
Tryb Pokazuj pulpit tylko na 1/2 może być przydatny podczas oglądania filmu na zewnętrznym monitorze, wtedy ekran laptopa gaśnie.

Polecane monitory


Jeden komputer, dwa monitory – jak podłączyć?
5 (100%) 2 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *