Jakie słuchawki douszne oraz dokanałowe do 300 zł?

Małe rozmiary, poręczność i dobra jakość dźwięku to cechy charakterystyczne droższych słuchawek dousznych i dokanałowych. Czego możemy spodziewać się po sprzęcie tego typu w kwocie do 300 zł oraz na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Odpowiedź w artykule.

Jakie słuchawki douszne do 300 zł?

Słuchawki douszne są urządzeniami zaprojektowanymi do przetwarzania sygnału wejściowego na dźwięk, które spoczywają płytko w małżowinie usznej. Otwarta konstrukcja umożliwia swobodny przepływ powietrza przed i za membraną głośnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz aparat słuchu doznaje mniejszego zmęczenia. Oprócz tego taka budowa pozwala na usłyszenie dźwięków dobiegających z otoczenia. Słuchanie treści na niższym natężeniu wiąże się z mieszaniem dźwięków, a co za tym idzie mniejszych wrażeniach odsłuchowych, niż w przypadku konstrukcji zamkniętych. Na smukłą obudowę wykonaną najczęściej z tworzywa sztucznego nałożone są specjalne gąbczaste nakładki, których zadaniem jest odpowiednie osadzenie słuchawki w małżowinie usznej. Takie rozwiązania wpływa znacząco na jakość dźwięki oraz komfort użytkowania zestawu słuchawkowego.

W kwocie do 300 zł możemy spodziewać się zestawów słuchawkowych przewodowych i bezprzewodowych o wysokiej jakości wykonania i świetnej jakości dźwięku. Producenci dostarczają na rynek przemyślane konstrukcje wykonane z dobrych materiałów.

Wybierając słuchawki douszne do 300 zł warto zainteresować się danymi technicznymi zestawu, by móc porównać interesujące nas opcje. Poniżej przedstawiono najważniejsze parametry charakteryzujące przetworniki dźwięku.

  • Pasmo przenoszenia,

Czyli inaczej zakres częstotliwości jakie są w stanie przenieść słuchawki. Na ogół zakres ten to od 20 Hz do 20 kHz, co jest w zupełności wystarczające przy odtwarzaniu dźwięku na dousznych zestawach słuchawkowych.

  • współczynnik SPL,

Czułość słuchawek, która im większą wartość przyjmie, tym głośniejsze będą nasze słuchawki. W słuchawkach do 300 zł parametr ten przyjmuje wartość przekraczającą 100 dB, co umożliwia uzyskanie odpowiedniego poziomu natężenia na niemal każdym odtwarzaczu lub telefonie.

  • współczynnik THD,

Maksymalny procentowy udział zniekształceń. Dla popularnych zestawów słuchawkowych do 100 zł parametr ten przyjmuje wartość poniżej 1 %. Im mniejszą wartość przyjmuje parametr tym lepiej, choć odczucie kilku dziesiętnych części procenta jest niemal niezauważalne.

Wśród produktów dostępnych do kwoty 300 zł prym wiodą nadal takie firmy, jak Pioneer, Sennheiser i AKG. Firma Shure słynąca z wysokiej jakości sprzętów audio również ma propozycję w tym budżecie.

Jakie słuchawki dokanałowe do 300 zł?

Słuchawki dokanałowe to rodzaj słuchawek, które pracują bezpośrednio w kanale słuchowym. Zamknięta konstrukcja słuchawek dokanałowych pozwala na odizolowanie się od świata zewnętrznego i zatopieniu się w dźwiękach ulubionego utworu. Uszczelnienie kanału słuchowego realizowane jest za pomocą specjalnych nakładek. W zestawach słuchawkowych tej klasy spotkamy się z kilkoma rodzajami nakładek: silikonowe, piankowe oraz typu Bi-Flange lub Triple-Flange. Zadaniem nakładek jest przede wszystkim uszczelnienie kanału, prawidłowe osadzenie słuchawek oraz zapewnienie komfortu użytkownikowi. Dobrze dobrane nakładki są kluczowe na drodze do osiągnięcia maksymalnych wrażeń odsłuchowych. Źle dopasowane Eartipsy skutkują pogorszeniem jakości docierającego do aparatu słuchowego dźwięku oraz niemalże całkowity zanik niskich częstotliwości.

Wyróżniamy dwa rodzaje przetworników znajdujących się w słuchawkach dokanałowych. Są to przetworniki dynamiczne (membranowe) oraz armaturowe. Pierwsze z nich to urządzenia znane ze słuchawek dousznych z tą różnicą, że są one od nich zdecydowanie mniejsze. Przetworniki armaturowe to układy małych rozmiarów zamknięte w małej, ekranowanej obudowie.

Przewagą słuchawek dokanałowych w porównaniu do dousznych jest lepsza jakość dźwięku – możemy usłyszeć więcej detali przy niższym natężeniu dźwięku. Ze względu na swoją konstrukcję i charakter pracy, wypadają znacznie gorzej od słuchawek dousznych w aspekcie zdrowotnym.

Wśród słuchawek dokanałowych do 300 zł spotkamy już wysokiej jakości produkty dostarczane przez takie firmy, jak: Shure, Sennheiser, AKG oraz Pioneer.

Polecane słuchawki douszne i dokanałowe do 300 zł


Jakie słuchawki douszne oraz dokanałowe do 300 zł?
5 (100%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *