Jakie okulary VR wybrać? Polecane Gogle VR.

Z nowinki technologicznej aż do popularnego i coraz częściej kupowanego kolejnego urządzenia podnoszącego komfort konsumowania cyfrowych treści. Mowa oczywiście o okularach VR. Obecnie na rynku zaobserwowaliśmy prawdziwy wysyp sprzętów tego typu. W tekście podpowiadamy, czym są okulary VR, dlaczego warto się nimi zainteresować, jakie mogą mieć zastosowanie, a także, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając gogle VR.
Okulary lub też gogle VR to dwa mini ekrany, które tworzone są w formie gogli. Na każde oko przypada jeden samodzielny ekran, dzięki czemu zachowana zostaje głębia doświadczanego obrazu. Co więcej, wraz z ruchami głowy z nałożonymi okularami VR, porusza się również obraz, dzięki czemu możemy oglądać pełną scenę filmów, gier, czy prezentacji.

Google VR mogą korzystać z ekranu smartfona i specjalnych soczewek lub być podłączane do konsoli nowych generacji, lub PC’tów i korzystać z własnej zaimplementowanej technologii i ekranów. Różnica między tymi dwoma rozwiązaniami jest kolosalna – zarówno pod względem ceny, jak i uzyskiwanych efektów.
Okulary VR różnią się od headsetów.

Podczas gdy headsety oferują również zintegrowane słuchawki, okulary VR wyświetlają wyłącznie obraz. Niektóre z produktów sprzedawane są dodatkowo z kontrolerami – np. HTC Vive. Zdecydowana większość jednak umożliwia sterowanie po interfejsach i menu za pomocą wzroku i przycisków umieszczonych na okularach.

Zastosowanie okularów VR

Okulary wirtualnej rzeczywistości umożliwiają oglądanie filmów, granie w gry, przeglądanie internetu, a nawet korzystanie z mediów społecznościowych. Większość funkcjonalności jest obecnie w fazie testów. Mimo to już na rynku możemy znaleźć ponad setkę gier korzystającą z tego dobrodziejstwa techniki. Gry i filmy nie znały dotychczas tak wysokiego poziomu imersji, jaki oferują okulary VR.

Urządzenie tego typu świetnie sprawdzi się zarówno jako poprawa funkcjonalności smartfona w mniej skomplikowanych i prostszych czynnościach, jak i do pełnowymiarowych gier i aplikacji, które ukazują nam ogromny potencjał technologii VR.

okulary vr ranking

Na co zwracać uwagę wybierając gogle VR?

Najważniejszymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania okularów wirtualnej rzeczywistości, są: komfort noszenia, sposób montażu telefonu oraz optyka.

Okulary muszą być wygodne. Jest to absolutnie najważniejszy warunek wygodnego chłonięcia wirtualnego świata. Przymierz różne gogle i sprawdź, w jaki sposób układają się na głowie, zwróć uwagę na przestrzeń na nos oraz rozmieszczenie otworów na oczy.

Kluczowa jest również gumka, która trzyma okulary na głowie. Musi być odpowiednio szeroka i niepijąca. Miękki materiał, który styka się z twarzą, musi oddychać i nie powodować odparzeń. Nawet najlepsze gogle VR, gdy będą niewygodne, szybko popsują całą zabawę.

Zwróć również uwagę na dopasowanie okularów do telefonu. Jeżeli okulary są rekomendowane do 5-calowych ekranów, Twój 4,9 lub 5,4-calowy smartfon może nie spełniać tych warunków i w rezultacie spowodować, że widziany obraz będzie bardzo wąski. Im większy obraz będzie widziany, tym lepiej.

Wreszcie przechodzimy do kluczowego elementu gogli wirtualnej rzeczywistości – optyki. To od niej uzależniony jest poziom uzyskanej imersji. Układ optyczny w okularach VR tworzą soczewki. Ich jakość determinuje jakość wyświetlanego obrazu.

Najlepszym rozwiązaniem byłyby soczewki szklane, jednak z kilku względów (w tym finansowych) szklane soczewki zwykle nie są dołączane do gogli VR. Częściej natkniemy się na soczewki wykonane z materiału sztucznego – PMMA. Są o wiele tańsze, jednak oferują większy poziom zniekształceń obrazu (aberracji). Poza tym soczewki PMMA praktycznie nie rozszczepiają kolorów, a także oferują całkiem ostrą wizję.

Kluczowa jest również wielkość soczewek. Im większe, tym lepiej. Poza tym warto wyposażyć się w gogle, które umożliwią regulację soczewek lub odległości między oczami a ekranem. Dzięki temu będziemy mogli wpłynąć na ostrość wyświetlanych treści.

Jeżeli zależy Ci na goglach do grania w gry na konsoli lub PC’cie, wówczas Twoim celem są zupełnie inne gogle – o wiele droższe i bardziej zaawansowane technologicznie. Obecnie z tego typu gogli możemy wyróżnić: HTC Vive, Oculus Rift i PlayStation VR. Te trzy konstrukcje posiadają wbudowane głośniki, zaawansowane ekrany i optykę. Możemy podłączyć je do konsoli lub komputera i cieszyć się pełnoprawną rozgrywką w wirtualnej rzeczywistości.

Okulary VR – czy warto?

Technologia wirtualnej rzeczywistości wciąż jest bardzo młoda. Dzięki dynamicznemu postępowi technologicznemu z miesiąca na miesiąc możemy obserwować, jak producenci modernizują swoje produkty, rozszerzają technologię VR i oferują nam coraz ciekawsze urządzenia.

Jeżeli zawsze ciekawiło Cię, jak wygląda wirtualna rzeczywistość, koniecznie tego spróbuj! Granie w gry lub oglądanie filmów już nigdy nie będzie dla Ciebie takie samo. Niesamowity poziom wczucia się w rozgrywaną akcję tuż przed Twoimi oczyma daje niesamowite bodźce i swobodę. Koniecznie spróbuj.

Jeżeli wahasz się przed zakupem drogich gogli, przetestuj najpierw tę technologię na tańszych – wykonanych z kartonu lub plastiku – okularach VR.

Polecane modele okularów VR


6 myśli na temat “Jakie okulary VR wybrać? Polecane Gogle VR.

 • 19 maja 2016 o 12:27
  Permalink

  Polecam okulary VR firmy LEFANT bardzo dobre jakośćiowo nawet lepsze od tych które dopiero wyszły na rynek. Soczewki są regulowane na 5 poziomach więc wzrok nam się nie niszczy i to jest dla najważniejsze. A najlepsze jest to że każdy telefon do nich pasuje

  Odpowiedz
 • 19 maja 2016 o 12:27
  Permalink

  Polecam okulary VR firmy LEFANT bardzo dobre jakośćiowo nawet lepsze od tych które dopiero wyszły na rynek. Soczewki są regulowane na 5 poziomach więc wzrok nam się nie niszczy i to jest dla najważniejsze. A najlepsze jest to że każdy telefon do nich pasuje

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2016 o 14:00
  Permalink

  ja tez polecam okulary lefant kupilem na allegro ale na ich stronie widzialem chyba jeszcze taniej

  Odpowiedz
 • 19 grudnia 2016 o 15:00
  Permalink

  ja tez polecam okulary lefant kupilem na allegro ale na ich stronie widzialem chyba jeszcze taniej

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *