Jakie chłodzenie procesora (CPU)? Jak wybrać cooler? Ranking chłodzeń procesorów.

Zbyt mocne obciążanie sprzętu w połączeniu z wysokimi temperaturami panującymi na zewnątrz mogą sprawić, że procesor przekroczy dopuszczalną temperaturę pracy, co w konsekwencji może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.

Nasze urządzenia szczególnie mocno narażone są przegrzewanie w okresach letnich, gdzie temperatury nie tylko negatywnie wpływają na użytkowników, ale są zabójcze dla zbyt obciążonych lub źle chłodzonych urządzeń.

W artykule podpowiemy, jakie objawy towarzyszą przegrzaniu procesora, jak sprawdzić jego temperaturę oraz jak przeciwdziałać osiąganiu zbyt dużych temperatur.

Objawy

Najczęstszymi czynnikami świadczącymi o przegrzaniu procesora jest duża temperatura, która wydziela się na obudowie laptopa, smartfona, czy PC-ta i głośna i nieregularna praca systemu chłodzenia. Te objawy w pierwszej kolejności powinny zapalić nam lampkę alarmową.

Podczas przegrzewania się procesora, urządzenie najczęściej zacina się i samoczynnie resetuje. Często również możemy oglądać tzw. Blue Screeny, czyli niebieskie ekrany informujące o błędach.

chłodzenie CPU

Dosyć powszechnymi objawami przegrzewania procesora jest również znaczny spadek płynności działania urządzenia. Sprzęt coraz częściej się zawiesza oraz ma problemy z prostymi czynnościami.

Dowiedz się więcej jaki cooler wybrać

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Do dokładnego sprawdzenia temperatury procesora należy użyć specjalnego oprogramowania. W większości przypadków programy podadzą nam nie tylko temperaturę samego CPU, ale również innych podzespołów laptopa, smartfona, czy PC-ta.

W przypadku Laptopów i PC-tów polecanymi programami do sprawdzenia temperatury procesora są RightMark CPU, Clock Utility, czy Notebook Hardware Control. Do smartfonów i tabletów z systemem Android polecamy programy Collify lub Cooler Master Phone Cooler.

Jak przeciwdziałać przegrzewaniu się procesora?

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe chłodzenie sprzętu. Sprawdźmy, czy system chłodzenia nie jest zapchany kurzem lub innymi zanieczyszczeniami. Jeżeli tak się dzieje, należy go przeczyścić w zależności od dostępu- patyczkiem kosmetycznym lub sprężonym powietrzem.

W przypadku laptopów, notebooków i tabletów, należy zadbać o prawidłową pozycję sprzętu podczas użytkowania. Kładzenie urządzeń na miękkich powierzchniach sprawia, że kanały wentylacyjne zostają zatykane kocem lub materacem. Laptop podczas pracy zawsze powinien stać na twardych powierzchniach.

W przypadku skłonności do przegrzewania urządzeń nie należy ich zbytnio obciążać. Dobrym pomysłem jest zamykanie niepotrzebnych aplikacji i programów pracujących w tle, a także nienadwyrężanie mocy obliczeniowej procesora zbyt wymagającymi programami lub grami.

W końcu można zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą do laptopa lub tabletu, która skutecznie zbije temperaturę nagrzanego urządzenia. Możemy również pójść dalej i sprawić sobie solidny cooler do PC-ta lub laptopa. Cooler to urządzenie, które ma za zadanie schłodzić przeciążone komponenty, czyli jednostkę obliczeniową oraz kartę graficzna. Oddzielny system chłodzenia doskonale sprawdza się do ochłodzenia nie tylko procesora i karty, ale również kości pamięci, czy płyty głównej.

Ranking 5 chłodzeń CPU

Jakie chłodzenie procesora (CPU)? Jak wybrać cooler? Ranking chłodzeń procesorów.
5 (100%) 1 vote

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *