Jaki zegarek treningowy? Ranking 5 najlepszych modeli.

Moda na bycie fit ma się ostatnio bardzo dobrze, a sportowcy coraz śmielej sięgają po najróżniejsze gadżety monitorujące aktywność fizyczną – smartbandy, pulsometry, czy zegarki treningowe. Dostęp do w miarę dokładnych danych o naszym treningu pozwala podnieść poprzeczkę, lepiej rozplanować trening, czy pochwalić się znajomym.

W tym artykule skupimy się na zegarkach treningowych. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając zegarek, jakie ma zastosowanie, dlaczego warto sprawić sobie taki sprzęt oraz jakie powinien mieć parametry.

W dobie wszechobecnej nowoczesnej technologii bieganie, pływanie, jazda na rowerze i inne sporty sporo zyskują. Dzięki monitorom aktywności możemy lepiej i o wiele efektywniej trenować. Podgląd pulsu, przebytego dystansu, czasu treningu, czy spalonych kalorii to również doskonały motywator i akcelerator dalszych zmagań.

zegarek treningowy ranking

Zastosowanie zegarka treningowego

Zegarki treningowe doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie sportowiec pragnie mieć dostęp do danych treningowych. Można ich używać w najróżniejszych dyscyplinach- od sportów siłowych, przez pływanie, jazdę na rowerze, bieganie maratonów, sprintów, wspinaczkę, kajakarstwo. Ten sprzęt może być kompanem niemal każdej dyscypliny.

Podgląd aktualnej trasy dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS, sprawdzanie międzyczasu podczas treningów interwałowych, Duże, wyraźne cyfry i litery informujące o czasie treningu oraz sprawdzanie pulsu to tylko nieliczne z funkcji, które oferują sportowe zegarki.

Dlaczego warto sprawić sobie zegarek treningowy?

Zegarki treningowe są świetnym sposobem na zapamiętanie przebiegu treningu. Sprzęty z górnej półki umożliwiają zestawienie różnych danych, dzięki czemu dowiemy się, jakie mieliśmy tempo w konkretnym przedziale czasu, ile paliliśmy wtedy kalorii, gdzie warto byłoby poprawić swoje wyniki, a gdzie wybiliśmy się z rytmu.

Zegarek treningowy z powodzeniem może być wykorzystywany na co dzień. Dzięki temu możemy mieć go cały czas przy sobie, bez konieczności wymiany zegarka na inny. Urządzenia te są na tyle wszechstronne, że ich funkcjonalność robi wrażenie. Poza tym są odporne na zalania i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie musimy obawiać się o zniszczenie sprzętu.

Na co zwrócić uwagę wybierając zegarek sportowy?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ilość sensorów i modułów, ponieważ warunkują one funkcjonalność zegarka. Obecność modułu GPS, pulsometru, czy wysokościomierza jest obecnie dosyć powszechna, jednak nie każdy zegarek ma takie wyposażenie.

Przed kupnem należy dokładnie określić swoje potrzeby oraz wymagania, jakie stawiamy zegarkowi treningowemu. Inny sprzęt będzie potrzebny biegaczowi, inny osobie trenującej wspinaczkę, a jeszcze inny osobie uczęszczającej na siłownię. Wygląd i kształt urządzenia to również istotna rzecz. Warto wybrać zegarek, który będzie pasował do Twojego sportowego outfitu lub stylu.

Należy zdecydować, czy wystarczy nam prosty czarno-biały wyświetlacz, monochromatyczny, czy wolimy postawić na kolorowy ekran. Większość wyświetlaczy w zegarkach treningowych służy do prezentowania informacji, przez co nie powalają na kolana jakością prezentowanych treści. Należy pamiętać, że im bardziej zaawansowany i większy wyświetlacz, tym więcej energii elektrycznej będzie pobierał.

zegarek treningowy zestawienie

Parametry zegarków treningowych

Jednym z ważniejszych parametrów jest czas działania na jednym cyklu ładowania. Należy wybierać sprzęty, które wytrzymają około tygodnia. Większość zegarków treningowych bez modułu GPS radzi sobie pod tym względem o wiele lepiej niż sprzęty z odbiornikiem GPS. Moduł ten potrafi skrócić czas pracy nawet do parunastu godzin.

Obecność takich modułów jak termometr, barometr, kompas 3D, pulsometr, chronograf, wysokościomierz, czy licznik kalorii to obecnie standard w wyposażeniu zegarków treningowych z wyższej półki. Każdy z modułów podnosi cenę końcową sprzętu, dlatego należy określić, co będzie nam niezbędne, a z jakiego modułu możemy zrezygnować.

Ciekawym rozwiązaniem są zegarki z możliwością podłączenia do komputera lub smartfona. W ten sposób można będzie wyeksportować dane zebrane przez urządzenie, podzielić się nimi ze znajomymi i dokładnie przeanalizować na ekranie komputera.

Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na normę IP. Im większa norma IP, tym lepiej. Dobry zegarek treningowy powinien być całkowicie wodoodporny i kurzoodporny, a także posiadać mocną i lekką obudowę chroniącą przed uszkodzeniami.

Ranking 5 zegarków treningowych

Jaki zegarek treningowy? Ranking 5 najlepszych modeli.
4.67 3