Jaki zasilacz awaryjny UPS, jaka moc zasilacza, jaki zasilacz wybrać?

Burze, które w naszym kraju są coraz bardziej gwałtowne powodują uszkodzenia przewodów elektrycznych co skutkuje zanikiem prądu w sieciach elektrycznych domów. Niestety takie sytuacje zdarzają się bez zapowiedzi i może być tak, że pracując na komputerze nie zdążymy zapisać danych, przez co po wyłączeniu prądu, stracimy je. Jeżeli zdarza nam się pracować w domu warto zastanowić się nad zakupem zewnętrznego zasilacza awaryjnego zwanego UPS.

Warto wiedzieć!

Największy zasilacz awaryjny mieści się w miejscowości Fairbanks (Alaska, USA). Jego moc to 46 MW. Gwarantuje on stabilizację napięcia oraz utrzymanie zasilania dla całego miasta oraz okolic.

Ranking top 5 zasilaczy UPS do komputera

Moc pozorna a czynna

Producenci lubią się chwalić cyferkami. Powodem tego jest fakt, że potencjalni konsumenci lubią jak czegoś jest więcej. Podobnie jest w przypadku zasilaczy awaryjnych. Producenci bardzo często w nazwach modeli lub w podstawowych parametrach podają moc pozorną, która może znacznie odbiegać od ilości mocy jaka może być przeznaczona dla podłączonych urządzeń. Moc pozorną poznamy po jednostce, jaką jest określana. Producenci podają ją w VA (Voltoampery). Moc czynna prezentowana jest w Watach (W). To ten drugi parametr powinien być brany pod uwagę w wyborze dla konkretnych urządzeń.

Jaka moc zasilacza awaryjnego będzie jednak odpowiednia? Najprościej zakupić miernik poboru energii i podłączyć do niego urządzenia, które będą awaryjnie podtrzymywane przez UPS. Do sumy poszczególnych pomiarów warto dodać 50-100W. Jeżeli wiemy, że w niedalekiej przyszłości będziemy dokupować dodatkowe urządzenie, które również będzie podłączane do awaryjnego zasilacza, warto wziąć to pod uwagę przed zakupem UPS-a i zainwestować w urządzenie o mocy większej o konieczny pobór urządzenia.

Średnie pobory energii elektrycznej dla popularnych urządzeń

  • Monitor LCD 30-70 W, CRT 80 – 120 W
  • Konsola do gier (PS, XBOX) 80-120 W
  • Jednostka centralna (biurowa) 100 – 150 W
  • Jednostka centralna (gracze, stacje graficzne) 250 – 400 W
  • Serwer 300 – 600 W

Jak łatwo wyliczyć, komputer biurowy z monitorem LCD będzie potrzebował 130 – 220 W energii. Biorąc pod uwagę takie wyliczenie, zasilacz awaryjny powinien mieć moc na poziomie 270 W lub więcej. Dzięki temu unikniemy niespodzianek.

Jaki zasilacz wybrać do domu?

Do zastosowań domowych nie ma konieczności kupować najdroższych urządzeń z największym stopniem ochrony. UPS-y do domu powinny wykazywać moc czynną na poziomie przynajmniej 500W (w zależności od ilości podłączonych urządzeń). Najlepiej wybierać urządzenia typu line-interactive czyli oprócz zasilania awaryjnego oferujące jednocześnie przetwarzanie i stabilizację napięcia z sieci elektrycznej. Koniecznością jest występowanie w urządzeniu filtrów przepięciowych sieci. Dodatkową funkcją, która może się sprawdzić w domu jest złącze komunikacyjne. Dzięki niemu zasilacz awaryjny sam będzie w stanie zapisać naszą pracę i wyłączyć komputer. Ta funkcja przyda się gdy w momencie zaniku zasilania jesteśmy w toalecie lub w sklepie. Standardowy czas pracy na akumulatorze to około 5 minut. Nie warto wybierać urządzeń, które posiadają dużo niższe czasy pracy.

Ranking top 5 zasilaczy UPS do komputera

Jaki zasilacz awaryjny UPS, jaka moc zasilacza, jaki zasilacz wybrać?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *