Jaki tester okablowania wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Tester okablowania to przydatne, choć relatywnie mało znane szerszemu gronu użytkowników narzędzie. Ceny najtańszych modeli zaczynają się od kilkunastu złotych, i choć rzecz jasna wraz z ich wzrostem zmienia się funkcjonalność i wygląd, do czego właściwie przydają się te niepozorne urządzenia?

Czym jest tester okablowania?

Testery okablowania, jak sama nazwa wskazuje, pomogę zweryfikować ciągłość okablowania UTP, FTP i STP (wtyki RJ45, 8 żył) i telefonicznego (wtyk RJ11 lub RJ12, 6 żył). Wykryją zwarcia, zakłócenia, błędy i przerwy w połączeniach, zlokalizują miejsce usterki i ustalą odległość do niej, wreszcie podadzą nawet długość kabla. Pośród wykrywanych przez tester uszkodzeń zwykle znajdziemy zwarcie, rozwarcie oraz pary skrzyżowane, odwrócone i rozdzielone.

Akcesoria i dodatki

Wśród akcesoriów wyróżnić można terminatory, czyli moduły zdalne, oraz przyłącza pomiarowe ze złączami, tzw. krokodylkami. Do wyboru są 2 tryby skanowania połączenia, standardowy oraz wolny, a urządzenia automatycznie wyłączają się po kilkudziesięciu minutach, aby oszczędzić baterie. Ułatwiają pracę zawodowym monterom i serwisantom, ale niewykluczone, że znajdą też zastosowanie w użyciu domowym.

Funkcje i zasilanie

Testery najczęściej zasilane są bateriami AA, AAA lub 9V (czas pracy nawet do 50 h). Droższe modele wyposażono w dedykowane etui, wyświetlacze LCD i sygnalizację dźwiękową, tańsze informują nas o wynikach pracy za pośrednictwem diod. Wszystkie natomiast opatrzono standardową, dwuletnią gwarancją.

Ranking 5 tester okablowania

Jaki tester okablowania wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
3 (60%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *