Jaki tablet wybrać, na co zwracać uwagę? Ranking tabletów.

Rynek tabletów przez ostatnie kilka lat prężnie się rozwijał. Ubiegły rok okazał się czasem, w którym produkcja tabletów nieco zmalała, a sami konsumenci nasycili się dostępnymi konstrukcjami. Decydując się na kupno tabletu, możemy przebierać między setkami najróżniejszych konstrukcji od dziesiątek producentów. W artykule piszemy, jak wybrać tablet oraz na produkty od jakich producentów warto zwrócić uwagę.

Ranking tabletów

Dlaczego warto kupić tablet?

Tablety to urządzenia wypełniające lukę między smartfonami a laptopami. Ich różnorodność sprawia, że możemy przebierać między tabletami do przeglądania internetu, tabletami używanymi w formie nawigacji, sprzętami multimedialnymi, czy tabletami do gier.
Różnorodność oraz możliwość dopasowania tabletu do osobistych preferencji zdecydowanie zachęcają do kupna. Na rynku znajdziemy zarówno małe 7-calowe urządzenia, jak i potężne ponad 10-calowe ekrany.

Tablety mogą służyć do mobilnej pracy, jak i domowej rozrywki. Okazują się bardziej poręczne niż laptopy, a także oferują spore funkcjonalności. Dzięki temu stały się jednym z popularniejszych urządzeń wykorzystywanych między innymi przez handlowców.
Jeżeli szukasz urządzenia posiadającego lepsze parametry od smartfona, a jednocześnie nie chcesz kupować drogiego i nieporęcznego laptopa, dobrym pomysłem są tablety hybrydowe. Po podłączeniu do nich klawiatury uzyskujesz mobilny sprzęt przypominający w obsłudze mały laptop.

Jaki producent tabletu?

Szukając tabletu, znajdziemy urządzenia zarówno czołowych firm, jak i mniej popularnych producentów. Wybór powinien być uzależniony nie tylko parametrami i posiadanym budżetem, ale również marką urządzenia – od niej zależy gwarancja, serwis oraz implementowana w tabletach technologia.

Obecnie na naszym rynku najpopularniejsze są tablety Lenovo – chińskiego giganta produkującego elektronikę użytkową. Oferują świetny współczynnik ceny do jakości oraz wiele ciekawych modeli do wyboru. Poza tym warto zwrócić uwagę na tablety od Samsunga, Acera, czy polskiej firmy Kruger&Matz.

Mniej znany nie zawsze oznacza gorszy. Istnieje wiele ciekawych mniej popularnych marek oferujących świetne tablety. Przykładem może być firma Xiaomi, Lark, czy Kiano. Pamiętajmy, że każda firma produkuje lepsze i gorsze produkty. Przed kupnem konkretnego modelu warto spojrzeć na ranking tabletów, czy niezależne testy produktu.

Ceny tabletów zaczynają się od około 400 – 500 złotych. Za dobry tablet zapłacimy około 1000 złotych. Gdy szukamy dobrych tabletów z ekranem o wielkości 10 cali, wówczas cena będzie jeszcze większa. Za bardzo dobry tablet zapłacimy około 2000 złotych, natomiast najlepsze konstrukcje to wydatek rzędu około 4000 złotych.

Jak wybrać tablet – na co zwrócić uwagę?

Kupując sprzęt tego typu, należy zwrócić uwagę na jego: wielkość, zastosowany ekran, czas pracy na baterii oraz podzespoły.

Wielkość tabletu

Podstawowa cecha, która w bardzo dużym stopniu wpływa na cenę tabletu. Wielkość, na jaką się decydujemy, powinna być uzależniona od osobistych preferencji. Popularnymi rozmiarami są tablety o ekranach 5”, 7”, 8” i 10”.
Gdy z tabletu zamierzamy korzystać głównie poza domem i często będzie z nami podróżował, warto zdecydować się na mniejszy ekran. Dzięki temu sprzęt będzie bardziej mobilny i łatwy w transporcie. Jeżeli urządzenie będzie służyć nam głównie w domu do multimediów, dobrym rozwiązaniem będzie tablet większy – np. 10”.

Ekran i matryca

Ekran tabletu to najważniejszy element całej konstrukcji. Warto zadbać, aby był czytelny i oferował odpowiedni poziom jakościowy. Powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu oraz jego powłokę. Obecnie rozdzielczość HD to absolutne minimum. Rozsądnym wyborem są tablety oferujące jakość Full HD.

Większość urządzeń posiada ekrany z błyszczącą powłoką, która powoduje, że w słoneczne dni i przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych treści będą niemalże niewidoczne. Poza tym błyszcząca powłoka łatwo się brudzi i widać na niej tłuste odciski palców. Z tych powodów dobrym pomysłem jest kupno sprzętu z matową powłoką.

Czas pracy na baterii

Poza wymiarami sprzętu czas pracy na baterii determinuje mobilność tabletu. Warto zadbać, aby był on możliwie duży, zwłaszcza gdy będziemy korzystać z niego głównie poza domem. Oczywiście czas pracy na baterii zależy od parametrów oraz typu użytkownia tabletu, niemniej nie powinien wynosić mniej niż 6 godzin. Najbardziej wydajne energetycznie konstrukcje są w stanie pracować nawet 10 godzin na jednym cyklu ładowania.

Podzespoły

Do najważniejszych podzespołów w tabletach zaliczamy: procesor oraz pamięć RAM i ROM.

Procesor powinien umożliwić wydajne uruchamianie nawet bardziej wymagających aplikacji i gier. Zastosowany CPU zależy od typu tabletu. W przypadku uniwersalnych, multimedialnych urządzeń warto wybrać czterordzeniowe jednostki o możliwie dużym taktowaniu – np. od 2 GHz wzwyż.

Zwykle w tabletach montuje się od 1 do 4 GB pamięci RAM. Optymalnym wyborem jest kupno sprzętu posiadającego około 2 GB pamięci operacyjnej. Pamięć wewnętrzna to inaczej pojemność dysku. Tutaj minimum powinno być 16 GB. Realizowana jest za pomocą pamięci Flash lub poprzez dyski SSD. Ilość pamięci tabletu powinna zależeć od naszych wymagań. Rozsądnie jest postawić na tablet o pojemności 32 – 64 GB.

Ranking tabletów

Jaki tablet wybrać, na co zwracać uwagę? Ranking tabletów.
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *