Jaki tablet na Dzień Dziecka?

Dziecko delikatnie sugeruje nam, że wymarzonym prezentem w dniu jego święta byłby tablet? Na każdym kroku podkreśla, kto z kolegów i koleżanek już ma i używa? Z uwagą ogląda wszystkie telewizyjne reklamy tego sprzętu? Zanim kategorycznie zaprotestujmy i wytoczymy najcięższe argumenty na poparcie swojej tezy, zastanówmy się, czy podarunek w postaci tabletu to rzeczywiście aż tak zły pomysł.

Czy warto wręczać dziecku tablet?

Z pewnością istnieje obawa, że gry i zabawne aplikacje pochłoną dziecko bez reszty, a cały świat, włączając w to odrabianie lekcji, sprzątanie pokoju i czytanie lektur przestanie dla niego istnieć. I tak z pewnością będzie w pierwszych dniach korzystania z urządzenia. Pamiętajmy jednak, że to my, dorośli, mamy być przewodnikami i nauczycielami małoletnich w wirtualnym świecie – bez naszej pomocy rzeczywiście łatwo będzie im zagubić się i pomieszać hierarchię zajęć. Nieustanne odmowy i zakazy nie przygotują młodych umysłów na zetknięcie się z problemami i zagrożeniami, jakie niesie ze sobą dorosłe życie. Wymarzony tablet, dostępny w czasie wyznaczonym przez rodziców i pod ich subtelnym nadzorem, będzie taką samą zabawką, jak gra planszowa czy tor dla samochodów, a prócz tego może przynieść wymierne korzyści edukacyjne i poznawcze. Warto wziąć ten fakt pod uwagę podczas podejmowania decyzji o podarku na Dzień Dziecka.
tablet na dzień dziecka

Korzyści z zakupu tabletu

W pierwszej chwili nasuwają się rzecz jasna aspekty takie, jak słuchanie muzyki, oglądanie filmów, robienie i edycja zdjęć i filmów, wreszcie korzystanie z gier i aplikacji dostępnych za darmo w dedykowanych poszczególnym systemom operacyjnych sklepach. W jednej kwocie zamykamy więc koszt zakupu kilku innych urządzeń, jak aparat fotograficzny czy odtwarzacz mp3, które osobno spełniałyby te same zadania, co jeden tablet. Taki sprzęt daje dziecku nieograniczone możliwości: można rozmawiać przez Skype z rodziną mieszkającą w innym kraju, oglądać filmiki instruktażowe dotyczące hobby na YouTube, opiekować się wirtualnym zwierzątkiem czy sprawdzać swoją znajomość związków frazeologicznych w przeznaczonej do tego celu aplikacji. Spectrum możliwości jest szerokie, trzeba tylko wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę: tu przychodzą z pomocą rankingi i poradniki publikowane w internecie, często tworzone przez rodziców dla rodziców.

Bezpieczni w sieci

Wielu rodziców martwi kwestia nieograniczonego dostępu dziecka do internetu, który istotnie potrafi być tyleż przydatny, co niebezpieczny. Na szczęście wszystkie urządzenia mobilne oferują tzw. blokadę rodzicielską, obejmującą różne dziedziny korzystania z tabletu: brak dostępu do mediów społecznościowych, blokada pobierania gier i aplikacji ze sklepu, nadzór nad stronami przeglądanymi przez dziecko, a nawet ustawienie specjalnej, dedykowanej dzieciom wyszukiwarki treści jako domyślnej. Choć wymaga to nieco czasu i cierpliwości z naszej strony, dowolne urządzenie można skonfigurować tak, by zapewniało dziecku maksymalne bezpieczeństwo w sieci.

tablet na dzień dziecka 2

Jak wybrać stosowny model?

Ilość tabletów dostępnych na rynku, nawet jeśli nasz budżet jest mocno ograniczony, może przyprawić o zawrót głowy. Jak więc wybrać spośród tego morza modeli odpowiedni prezent na Dzień Dziecka? Zacznijmy od tego, co najbardziej rzuca się w oczy, czyli ekranu. 10 cali to dobry wybór – zakładamy, że dziecko nie będzie wynosić sprzętu poza dom, więc waga i rozmiar nie mają znaczenia. Taka przekątna zagwarantuje wygodne oglądanie filmów i bajek oraz przeglądanie internetu, a matryca IPS zadba o realistyczne odwzorowanie kolorów. Nie zawracajmy sobie zbytnio głowy wykonaniem obudowy – jeśli zamierzamy wręczyć urządzenie dziecku, prawdopodobnie i tak dokupimy solidne etui, które uchroni sprzęt przed uszkodzeniem w razie upadku. Co do systemu operacyjnego, wybierzmy ten, do którego pociecha zdążyła się już przyzwyczaić, np. gdy w domu korzystamy z urządzeń marki Apple, naturalnym wyborem wydaje się być iOS. Jeśli to pierwsze urządzenie, którym będzie się posługiwać, do wyboru jest jeszcze równie popularny Android i najmłodszy rywal na rynku urządzeń mobilnych, Windows. Aparat główny o rozdzielczości co najmniej 8 Mpix pozwoli na wykonanie efektownych zdjęć, przedni przyda się ewentualnie do wideorozmów przez komunikatory. Łączność Wi-Fi to już standard, można też pomyśleć o module Bluetooth i 4G LTE. Istotnym elementem tabletu dla dziecka będzie slot na kartę pamięci, która pozwoli rozszerzyć ilość wolnego miejsca o dodatkowe gigabajty, zaś jego podstawowa wartość powinna wynosić co najmniej 8 GB. Czterordzeniowy procesor i 1 GB RAM-u wieńczą dzieło i gwarantują płynną pracę, a dziecku radość z otrzymanego prezentu.

Polecane tablety na Dzień Dziecka

Jaki tablet na Dzień Dziecka?
5 (100%) 1 vote