Jaki tablet do 1500 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.

Męczy Cię mały ekran smartfona, a jednocześnie zależy Ci na mobilnym urządzeniu multimedialnym, na którym możesz obejrzeć film, posłuchać muzyki, czy pograć w gry? Najodpowiedniejszym wyborem będzie tablet.

Rynek tabletów po odpowiednim nasyceniu produktami zaczął oferować bardzo wiele różnorodnych urządzeń, o różnym przeznaczeniu, podzespołach, parametrach i w wielu półkach cenowych.

W artykule skupimy się na tabletach do 1500 złotych. Określimy, jakie zastosowanie może znaleźć dobrze dobrany tablet, dlaczego warto sprawić sobie sprzęt tego typu, na co zwracać uwagę przy wyborze tabletu oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry przedstawiciel tej półki cenowej.

Zastosowanie tabletu

Tablet jest urządzeniem multimedialnym o bardzo szerokiej palecie najróżniejszych funkcji. Funkcjonalność tego typu sprzętu w dużej mierze zależy od jego konstrukcji i przeznaczenia. Możemy wyróżnić tablety gamingowe, tablety nastawione na odtwarzanie filmów, czy tablety do prac biurowych.

tablet do 1500 zł huawei

Tablety – hybrydy doskonale sprawdzą się jako zamiennik laptopa, a małe 7-calowe tablety będą doskonałym zamiennikiem smartfona. Jeżeli mamy już dobry telefon z dotykowym, dużym ekranem i szukamy czegoś bardziej wygodnego w użyciu w podróżach i w domowym zaciszu, dobrym pomysłem będzie tablet z ekranem o przekątnej 10-cali lub większym.

Dlaczego warto kupić tablet do 1500 złotych?

Tablety są bardzo wygodnymi urządzeniami, na których możemy wykonać większość prac biurowych oraz komfortowo obejrzeć film, posłuchać muzyki pograć w gry. Półka cenowa do tysiąca złotych pozwala na zakup przyzwoitego sprzętu o dobrych podzespołach, parametrach i ciekawym designie.

Przeznaczając 1500 złotych, możemy przebierać między pozycjami zarówno od czołowych producentów, takich jak Sony, LG, Dell, Lenovo, czy Samsung, jak i mniej znanych firm- Kruger&Matz, GOCLEVER, czy Manta.

Na co zwrócić uwagę kupując tablet do 1500 złotych?

Hybryda, czy tradycyjny?

Na wstępie zdecyduj, czy chcesz kupić hybrydę- tablet z dołączaną klawiaturą lub z dwoma ekranami, czy interesuje Cię tradycyjne rozwiązanie z jednym ekranem. Hybrydy są obecnie niezwykle popularne, a ich funkcjonalność i wygoda korzystania stawiają je niemal na równi z laptopami i netbookami, szczególnie gdy nie wymagasz od sprzętu niezwykłych mocy obliczeniowych.

Przekątna ekranu

Poza tym określ, jaka wielkość ekranu Cię interesuje. Najpopularniejszymi grupami urządzeń są tablety 10-calowe, nieco mniejsze 7-calowe i najmniejsze 5-calowe tablety, które rozmiarami przypominają smartfony. Na rynku znajdziemy również tablety 8,9, czy 11-calowe.

Wykonanie i ochrona

W cenie do 1500 złotych najczęściej można spotkać tablety wykonane ze szkła chronionego warstwą ochronną Gorilla Glass oraz z plastiku lub mocniejszego ABSu. Możemy jednak napotkać na urządzenia, których tylna obudowa będzie wykonana np. z aluminium. Poza użytymi materiałami zwróć uwagę na spasowanie elementów, a także na normę IP, która określa stopień ochrony przed kurzem i zalaniem urządzenia. Im większa norma IP, tym lepiej.

Parametry tabletów

Procesor

W tabletach do tysiąca złotych możemy spotkać zarówno układy dwu, cztero i ośmiordzeniowe. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z układami marki Intel, Rockchip, czy Qualcomm. Warto pomyśleć o tabletach z układem ARM Cortex A9 lub lepszym. Im wyżej wysterowany zegar procesora, tym lepiej.

Pamięć operacyjna

Im więcej pamięci RAM, tym lepiej. W tabletach do 1500 złotych możemy znaleźć urządzenia zarówno z 2, 4, jak i 8 GB pamięci operacyjnej.

Pamięć wewnętrzna

Pojemność pamięci wewnętrznej również rządzi się jedną główną zasadą- im więcej miejsca na dane i pliki użytkownika, tym lepiej. Zwykle pamięć w tablecie realizowana jest przez pamięć Flash, dyski SSD lub HDD. W tym przedziale cenowym możemy spotkać sprzęty z pamięcią wewnętrzną oscylującą w granicach od 8 do nawet 32 GB wolnego miejsca.

tablet do 1500 zł lenovo

System operacyjny

W zasadzie możemy wyróżnić trzy główne systemy operacyjne wykorzystywane w tabletach i innych urządzeniach mobilnych- Windows 8.1 lub Windows 10, Android lub iOS.

Wybór powinien być uzależniony od osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak, że system Android pozwala na większą swobodę w instalacji dodatkowych aplikacji i z reguły sprzęty z Androidem na pokładzie są tańsze. Windows z kolei jest bezpieczniejszy i oferuje wsparcie Microsoftu. Poza tym na urządzenia mobilne z Windowsem jest zdecydowanie mniej dodatkowych aplikacji, a także z reguły urządzenia obsługujące Windowsa są droższe.

Rozdzielczość ekranu

Im większa, tym lepiej. Zwykle w tabletach stawia się na rozdzielczość HD lub Full HD. Poza tym istotnym parametrem są kąty widzenia, zagęszczenie pikseli oraz proporcje ekranu. Im większe kąty widzenia, tym na ekran będziemy mogli patrzeć pod większymi kątami niż 90 stopni. Zagęszczenie pikseli określa dokładność i szczegółowość wyświetlanych treści.

Dodatkowy osprzęt i łączność

Kupują urządzenie multimedialne warto wybrać takie, które oferują dodatkowe aparaty i kamery przednie i tylne. Im większa matryca w aparatach i kamerach, tym jakość robionych zdjęć i nagrywanych filmików będzie lepsza. Obecnie najpopularniejsze są kamery przednie z matrycami od 0.3 do nawet 1.3 Mpix, a także tylne kamery o matrycy od 0.7 do 5 Mpix.

Poza tym warto wybrać tablet obsługujący takie interfejsy jak Wi-Fi, 3G i Bluetooth. Zapewnienie odpowiedniej łączności znacznie poszerzy funkcjonalność tabletu. Przykładowo, jeżeli będziemy korzystać z urządzenia w roli nawigacji, niezbędny okaże się wbudowany odbiornik GPS.

Polecane tablety do 1500 zł

Jaki tablet do 1500 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 (100%) 1 vote