Jaki tablet 10 cali? Top 5 najlepszych tabletów

Tablety zalały rynek produktów elektronicznych i praktycznie każdy może znaleźć konfigurację spełniającą jego oczekiwania. Aktualnie w ofercie sklepów najczęściej znaleźć można urządzenia o przekątnej 7 i 10 cali. Dostępne są również wymiary pośrednie. W poniższym poradniku wskazane zostanie na co należy zwrócić uwagę przy wyborze większych egzemplarzy oraz przed czym się wystrzegać.

Ranking tabletów 10 cali

 Jaki tablet 10 cali wybrać?

Tablety 10-cio calowe to urządzenia, które sprawdzą się zarówno do użytku domowego (oglądanie filmów, gry, słuchanie muzyki lub robienie zdjęć) jak i do zastosowań biznesowych (tworzenie prezentacji i zestawień, które następnie są przedstawiane partnerom biznesowym lub współpracownikom). Wybór odpowiedniego tableta nie jest zadaniem prostym. Urządzeń o przekątnej 10 cali jest mniej niż tych z ekranami 7-mio calowymi co ułatwia zadanie, ale i tak istnieje możliwość wyboru spośród dziesiątek modeli cechujących się różnymi parametrami. Decydując się na zakup należy zwrócić uwagę na poniższe elementy.

Komponenty:

  1. Dostępna pamięć na pliki

Tablety, nawet te 10-cio calowe nie są dużymi urządzeniami, ale to nie przeszkadza im, żeby zmieścić w sobie do 500 GB pamięci, którą można wykorzystać na aplikacje lub pliki. W przypadku tabletów, w zupełności wystarczy jednak dysk wielkości 128 lub 256 GB, gdyż urządzenia te rzadko służą jako magazyny danych.

  1. Procesor

Serce tableta to podstawa. Dwu rdzeniowe modele są dostępne tylko w najtańszych urządzeniach i raczej nie warto zwracać na nie uwagi. Do zastosowań domowych takich jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów i robienie zdjęć wystarczający będzie procesor z czterema rdzeniami. Dla osób korzystających z bardziej rozbudowanych aplikacji mobilnych lub korzystających z gier najlepszym rozwiązaniem będą tablety wyposażone w procesory ośmiordzeniowe. Najpopularniejszym producentem procesorów do tabletów jest Intel i to jego modeli I5 i I7 powinniśmy poszukiwać wybierając urządzenie.

  1. Pamięć operacyjna

Pamięć RAM ma duży wpływ na uruchamianie aplikacji i ich płynne działanie. Z tego powodu 2 GB to absolutne minimum dla najprostszych zastosowań. Zlecane jest jednak wyszukiwanie tabletów z pamięcią 4 a najlepiej 8 GB lub więcej.

  1. System operacyjny

Wśród dostępnych tabletów znaleźć można zarówno modele z Androidem jak i mobilną wersją Windowsa. Wybór systemu operacyjnego zależy od preferencji użytkownika i dostępnych aplikacji. Oba systemy nie odbiegają od siebie funkcjonalnością więc jedynie przyzwyczajenia osoby kupującej do konkretnego interfejsu mogą mieć wpływ na wybór konkretnego systemu.

Ekran

Urządzenia posiadające ekrany o przekątnej 10 cali powinny cechować się rozdzielczością na poziomie przynajmniej 1366×768, niemniej jednak lepszym rozwiązaniem są rozdzielczości Full HD czyli 1920×1080 lub wyższej. Istotny jest także kontrast i jasność ekranu, która będzie miała wpływ na użytkowanie sprzętu poza domem, w słoneczne dni. Im większa jasność tym lepiej dla wyświetlanego obrazu.

Łączność

Standardowymi sposobami łączności tabletów są aktualnie Wi-Fi, Bluetooth, wbudowane modemy 3G lub LTE. Dostępne są również modele z wbudowanymi odbiornikami GPS, dzięki którym tablet możemy wykorzystać jako nawigację oraz z modułem GSM, który umożliwi wykonywanie połączeń głosowych.

Tablet 10 cali wymiary

Tablety o przekątnej 10-ciu cali nie należą do najporęczniejszych. Ich obsługa odbywa się raczej oburącz z uwagi na gabaryty. Uśrednione wymiary modeli dostępnych na rynku to 255x160x8,5 mm. W przypadku wagi możemy spotkać znaczne rozbieżności z uwagi na stosowane baterie. Znajdziemy modele, które ważą niecałe 0,5kg, ale spotkamy również takie, które zbliżają się do granicy 1kg co z pewnością zmniejsza komfort użytkowania.

Bateria

Czas pracy na bateriach uzależniony jest w dużej mierze od zastosowanych procesorów, dysków twardych, ekranów i sposobów komunikacji, które są wykorzystywane. Na rynku dostępne są modele, które zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta potrafią w warunkach laboratoryjnych wytrzymać do kilkunastu godzin pracy. Należy jednak pamiętać, że warunki, w których dokonywano pomiarów różnią się od tych domowych więc wyniki podawane przez producentów mogą się różnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *