Jaki system operacyjny na serwer? Polecane oprogramowanie.

Wybór systemów, na jakich możemy postawić serwer, teoretycznie jest dosyć spory. Praktycznie jednak musimy wybierać między Windows Server oraz Linuxem w różnych jego wersjach. Zdania na temat użyteczności, funkcjonalności i bezpieczeństwa tych dwóch rozwiązań są podzielone i najczęściej skrajne.

W tym artykule postaramy się pomóc w wyborze systemu na serwer. Napiszemy podstawowe różnice między Windowsem i Linuxem, a także podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas wybierania systemu.

Zastosowanie systemu na serwer

Serwery rządzą się swoimi prawami. System, na którym uruchomimy serwer, znacznie odbiega od systemów używanych na co dzień w komputerach, czy urządzeniach mobilnych. Tego typu systemy muszą być funkcjonalne i wszechstronne. System na serwer jest wyspecjalizowany w kilku zadaniach, które odpowiednio musi spełniać. Od serwerowego systemu oczekuje się, że będzie on szybki, bezpieczny, w miarę intuicyjny i prosty w obsłudze i konfiguracji, a także, co najważniejsze, stabilny. Stabilność systemu pod kątem wykorzystywania serwerowego jest kluczowa.

Dlaczego warto wybrać dedykowany system do obsługi serwera?

Głównie ze względu na opisane wyżej funkcjonalności. Windows Server czy Debian, CentOS, czy Gentoo Linux, będą świetnymi dystrybucjami, na których operacje wykonywane przez serwer będą szybsze, wydajniejsze, bezpieczniejsze i stabilniejsze, niż gdybyśmy postawili serwer na klasycznym Windowsie.

Jaki system na serwer wybrać?

system operacyjny na serwer

Porównując do siebie Windows Server oraz Linux – bez wymieniania poszczególnych dystrybucji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie możemy jednoznacznie napisać, że jeden system jest lepszy od drugiego. Wszystko zależy od zastosowania oraz osobistych preferencji.

Cena

Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze systemu jest cena. Linux oczywiście jest darmowy. Windows Server to zakup, którego koszt oscyluje w granicach od jednego do kilku tysięcy złotych. Wnioski w tym punkcie nasuwają się same.

Elastyczność modyfikacji

Linux z racji otwartego jądra systemu bardziej sprzyja wszelkim modyfikacjom i usprawnieniom do poszczególnych zadań związanych z funkcjonowaniem serwera. Windows Server jest zamknięty na tego typu usprawnienia. Wszelkie modyfikacje jądra są nielegalne.

Obsługa

Linux jest trudniejszy w obsłudze, mniej intuicyjny, a także wymaga sporej wiedzy lub zatrudnienia wykwalifikowanego personelu, który będzie umiał go konfigurować i serwisować. Windows Server pod tym względem jest bardziej przejrzysty i prostszy w obsłudze. Obsługiwać go mogą nawet średnio zaznajomione z tematem osoby. W większości przypadków system prowadzi nas za rękę w wielu operacjach wykonywanych z poziomu systemu.

Integracja

Linux jest świetnym systemem pod warunkiem, że osoby obsługujące lub korzystające z serwera również działają w tym środowisku. W przypadku, gdy serwer działa na jednej dystrybucji Linuxa, a każdy pracownik na innej, wówczas mogą dochodzić dodatkowe problemy związane z optymalizacją całego środowiska, co generuje dodatkowe koszta. Windows Server o wiele lepiej wypada pod tym względem – jest bardziej dopasowany i lepiej się integruje. Te zalety są również pożądane przy kontakcie z klientami, którzy w większości wypadków znają i umieją obsługiwać system Windows bardziej niż Linux.

Wydajność

Dobrze dopasowany i skonfigurowany system Linux w każdej dystrybucji jest zwykle o około ¼ wydajniejszy od systemu Windows Server. Jest to obecnie jedna z większych zalet Linuxa, która powoduje, że system ten jest tak popularny do stawiania serwerów.

System Windows Server używany jest zwykle w sektorze enterprise oraz przedsiębiorstwach i instytucjach, które stawiają na duży poziom integracji. Linux z kolei jest popularniejszy w sektorze przemysłowej technologii.

Polecane systemy operacyjne na serwer


Jaki system operacyjny na serwer? Polecane oprogramowanie.
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *