Jaki statyw do 100 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.

Statywy do fotografowania lub kręcenia filmów to niezwykle przydatne urządzenia, dzięki którym wyeliminujemy trzęsącą się rękę, będziemy mogli dowolnie długo naświetlać ustawiony kadr lub powtarzać zdjęcia.

Rynek pełen jest najróżniejszych statywów – amatorskich, półprofesjonalnych i profesjonalnych dla zawodowych fotografów. W artykule skupimy się na statywach do 100 złotych. Jest to najtańsza półka cenowa. W tym przedziale nie będziemy mogli przebierać między różnymi rozwiązaniami, ponieważ wybór będzie mocno ograniczony górną kwotą. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy godnych polecenia, przyzwoitych statywów, które w zupełności wystarczą do amatorskiego użytku.

W tym tekście podpowiemy, jakie może być zastosowanie statywu, dlaczego warto kupić statyw za kwotę do 100 złotych, na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry statyw.

Zastosowanie statywów

Statywy doskonale sprawdzają się do robienia zdjęć w technice HDR, przy długim naświetlaniu scen oraz w takich porach, jak zima i jesień, kiedy szybko zapada zmrok. Poza tym statywy będą niezwykle użyteczne przy robieniu zdjęć w nocy i przy dużym zoomie.

Statywy sprawdzą się również do robienia zdjęć z użyciem samowyzwalacza, przy tworzeniu panoramy, czy w rejestrowaniu tego samego kadru wielokrotnie w różnych ustawieniach.

statyw do 100 zł

Dlaczego warto kupić statyw za mniej niż 100 złotych?

Taka półka cenowa pozwoli wybrać sprzęt, który w zupełności wystarczy wszystkim amatorom fotografii lub filmowania. Statywy w przedziale cenowym do 100 złotych przede wszystkim będą spełniały swoją podstawową funkcję- zamontowany na nich sprzęt będzie stabilny. Poza tym pozwolą na manipulowanie ułożeniem aparatu lub kamery.

Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając statyw za mniej niż 100 złotych?

Mając do wydania 100 złotych, możemy wybierać między statywami stołowymi, statywami lekkimi i tzw. Monopody. Wybierając statyw, zwróćmy uwagę na wagę sprzętu, jego udźwig i maksymalną wysokość. Poza tym warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy statywu.

Typ statywu

Statywy stołowe to najmniejsze urządzenia tego typu. Rozkłada się je na meblach- stołach, blatach, biurkach, czy szafkach. Doskonale nadają się do robienia zdjęć lub kręcenia filmów w pomieszczeniach, a po złożeniu mogą mieścić się nawet w kieszeni. Tego typu statywy to zwykle konstrukcje złożone z plastikowych kulek lub klasyczne, teleskopowe statywy aluminiowe.

Statywy lekkie są większe. Zwykle ich maksymalna długość po rozłożeniu wynosi do 1,5 metra. Najczęściej wykonane są w formie teleskopowych, aluminiowych nóżek na zatrzask lub pokrętło.

Statywy Monopody służą do robienia zdjęć lub kręcenia wideo przytrzymując statyw w rękach. Mają tylko jedną nogę składającą się z 3–4 części. Charakteryzują się stosunkowo niską wagę i są wygodne w transporcie.

Waga statywu

Im statyw będzie cięższy, tym będzie odznaczał się lepszą stabilnością na niepewnym gruncie. Większa waga zmniejsza natomiast jego mobilność. Większość statywów wykonana jest z aluminium, dzięki czemu waga sprzętu jest mocno zredukowana i w zależności od konstrukcji nie powinna przekraczać 1,5 kg.

Udźwig

Ten parametr określa maksymalne obciążenie statywu. Statywy do kwoty 100 złotych zwykle mogą udźwignąć od 1 do 4 kg. Należy porównać go z wagą aparatu z naszym najcięższym obiektywem.

statyw do 100 zł ranking

Wysokość

Wysokość określana jest przez długość złożonego statywu (im mniejsza, tym łatwiejszy transport), maksymalną wysokość z rozłożoną kolumną oraz minimalną wysokość.

Nogi statywu

Najlepsze i najpopularniejsze są modele, które mają nogi złożone z trzech części o stabilnych połączeniach. Blokować nogi możemy albo poprzez zatrzask, albo pokrętło. Warto też zwrócić uwagę na ilość kątów, pod jakimi można ustawić nogi.

Stopki

Uniwersalnym rozwiązaniem są gumowe końcówki nóg, które w większości wypadków powinny wystarczyć. Na miękkim podłożu najbardziej przydadzą nam się długie kolce, na śniegu lub lodzie — talerzyki. W większości przypadków do 100 złotych będziemy mieć do czynienia jedynie z gumowymi lub plastikowymi końcówkami nóg.

Głowica

To jeden z najważniejszych elementów statywu. Dobra głowica powinna być dość ciężka. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na blokadę położenia oraz zatrzask szybkozłączki. Do wyboru są dwa rodzaje głowic: kulowa, która pozwala szybko zmieniać położenie aparatu we wszystkich trzech wymiarach, lub wolniejsza, za to bardziej precyzyjna głowica trzykierunkowa, w której każdy z wymiarów ustawia się osobno.

Ranking 5 statywów do 100 zł


Jaki statyw do 100 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
1.5 (30%) 14 votes

2 myśli na temat “Jaki statyw do 100 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.

  • 14 grudnia 2017 o 12:29
    Permalink

    A gdzie ten ranking? Bo pod tekstem jest napis „Ranking 5 statywów do 100 zł” a pod nim 6 statywów w cenie od 3 do 5 tyś zł…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *