Jaki smartfon 5 cali wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Rynek smartfonów zdominowany jest przez słuchawki o przekątnej ekranu do 5-cali. 5-calowe smartfony są również najchętniej wybieranymi urządzeniami. W tym tekście skupimy się właśnie na smartfonach o wielkości 5-cali. Podpowiemy, na jakie zastosowanie możemy liczyć, dlaczego warto wybrać smartfon o przekątnej do 5 cali, na co zwracać uwagę wybierając smartfon do 5 cali oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry sprzęt tego typu.

Zastosowanie smartfona do 5 cali

5-calowe smartfony należą do najnowocześniejszych urządzeń, w których producenci pakują najnowsze nowinki technologiczne. Poza oczywistą możliwością dzwonienia i wysyłania SMSów smartfony posiadają szereg najróżniejszych funkcji.

Obecnie smartfony pełnią funkcję kieszonkowego multi-urządzenia, którym zrobimy zdjęcie i nagramy filmik w wysokiej rozdzielczości, przejrzymy Internet, posłuchamy muzyki, czy pogramy w gry. Funkcjonalność smartfonów jest niemal nieograniczona i w dużej mierze zależy od wgranych aplikacji. Obecnie najciekawszymi funkcjami, na jakie pozwalają smartfony, są czytniki linii papilarnych, sterowanie TV, czy obsługa funkcji z zakresu smart home.

Dlaczego warto wybrać smartfon do 5 cali?

Rozdzielczość do 5 cali to dla wielu absolutnie maksimum wielkości smartfona. Większe ekrany powodują, że sprzęt nie mieści się w kieszeni, jest nieporęczny i zwyczajnie za duży do komfortowego codziennego użytku, a wyglądem bardziej przypomina tablet, niż smartfon.

Smartfony o ekranie do 5 cali są również najliczniejszą grupą urządzeń tego typu, dzięki czemu możemy liczyć na bardzo szeroki wachlarz możliwości, przy wyborze urządzenia dla siebie. Poza tym, ekrany o przekątnej od 4 do 5 cali oferują również doskonały i czytelny obraz. W miarę komfortowo możemy na nich przeglądać zdjęcia, Internet, czy oglądać filmy.

Na co zwracać uwagę wybierając smartfon do 5 cali?

smartfon 5 cali ranking

Wybierając 5-calowy smartfon, należy zwrócić uwagę na takie cechy jak: obsługiwane interfejsy, łączność i komunikacja, multimedia, system operacyjny.

Interfejsy łączność i komunikacja

Wybierając smartfon, warto dowiedzieć się, jakie interfejsy obsługuje, a także na jakie formy komunikacji i łączności możemy liczyć. Obecnie większość nowych smartfonów wspiera obsługę sieci bezprzewodowych Wi-Fi, transmisję danych 4G/LTE, czy moduł Bluetooth umożliwiający parowanie z urządzeniami audio/wideo lub przesyłanie plików. Poza tym możemy liczyć również na moduł nawigacji GPS.

Nowe 5-calowe smartfony posiadają zwykle port micro USB, jack 3.5 mm, a najnowsze i najdroższe sprzęty wyposażone są również w wyjście HDMI, które pozwala na podpięcie do telewizora i monitora.

Multimedia

W ramach implementowanych multimediów możemy liczyć na jeden lub dwa aparaty fotograficzne i kamerki wideo, a także odtwarzacze plików audio i wideo i radio FM. Nowe 5-calowe smartfony zwykle mogą pochwalić się matrycami od około 5 do nawet 20 Mpix, zdolne do rejestrowania zdjęć w jakości nawet 2 lub 4 K. W przypadku przechwytywania wideo- większość smartfonów rejestruje obraz w jakości HD lub Full HD z prędkością 30 kl./s.

System operacyjny

Najpopularniejszym systemem operacyjnym, z którego korzystają smartfony, jest obecnie Android w wersji 5 i wyżej, a zaraz za nim plasuje się Windows Phone lub Windows 10. Z reguły smartfony z Androidem są bardziej funkcjonalne- możemy zainstalować na nich więcej aplikacji i gier. Smartfony z Windowsem uchodzą za nieco bezpieczniejsze, a w przypadku Windowsa 10- smartfony pozwalają na pełną integrację z Windowsem 10, którego posiadamy na komputerze.

Parametry smartfonów do 5 cali

Najważniejszymi parametrami smarfonów są procesor, pamięć operacyjna, pamięć wewnętrzna, pojemność akumulatora oraz waga.

Procesor

Wybierając w miarę nowy 5-calowy smartfon, warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w minimum czterordzeniowe jednostki CPU o taktowaniu na poziomie powyżej 1,5 GHz. Im więcej rdzeni i wyższa częstotliwość, tym smartfon będzie miał więcej mocy obliczeniowej.

Pamięć RAM

Pamięć operacyjna jest wsparciem dla procesora. Im jej więcej, tym smartfon sprawniej poradzi sobie z zadanymi procesami. Im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Obecnie warto interesować się 5-calowymi smartfonami z pamięcią RAM na poziomie 2- 4 GB.

Pamięć ROM

Pamięć wewnętrzna również jest istotna. Im będzie jej więcej, tym więcej plików i danych pomieścimy na swoim urządzeniu. Jeżeli wybrany smartfon posiada mało pamięci wewnętrznej, zawsze możemy zdecydować się na zakup karty pamięci (o ile smartfon obsługuje slot na karty microSD). Zwykle smartfony posiadają około 16 GB pamięci wewnętrznej.

Akumulator

Z reguły im większy, tym smartfon będzie cięższy, grubszy, a także pozwoli na dłuższe użytkowanie na pojedynczym cyklu ładowania. Najczęściej smartfony posiadają akumulatory Litowo-jonowe lub nowsze- Litowo-polimerowe, o pojemnościach od 1500 mAh, do nawet 3000 mAh. Wybór odpowiednio pojemnego i wydajnego akumulatora sprawi, że nie będziemy musieli codziennie ładować naszego smartfona, a bateria wytrzyma znacznie dłużej.

Polecane smartfon 5 cali


Jaki smartfon 5 cali wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
3.7 (73.33%) 3 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *