Jaki projektor do zdjęć?

Niewątpliwą zaleta projektów jest fakt, że umożliwiają wyświetlić zdjęcie w bardzo dużym powiększeniu. Dzięki temu można odtworzyć w domowych warunkach fotografie z wakacji jak i swoje porftfolio na wystawie artystycznej. Jednak niezależnie czy fotograf jest amatorem czy profesjonalistą na pewno zależy mu by jego dzieło nie straciło na jakości przez źle dobrane urządzanie. Dziś podpowiadamy jaki kupić projektor do wyświetlania zdjęć.

Najważniejsze cechy, które trzeba brać pod uwagę to rozdzielczość, jasność i kontrast. Poniżej omawiamy jak dopasować wartości tych parametrów.

Jasność

Jasność projektora należy dopasować do warunków otoczenia, w jakim będziemy korzystać z urządzenia. Jeśli będziemy używać go wyłącznie w domu, wystarczy projektor o stosunkowo małej ilości lumenów, gdyż zwykle mamy tam możliwość ograniczenia dostępu światła (wygaszanie lamp, zasłonięcie żaluzji, ciemne zasłony). Jasność do 2000 powinna być wystarczająca.

Jeżeli natomiast projektor, chcemy wykorzystywać projektor do prezentacji zdjęć szerszej publiczności – na wystawach lub wernisażach, lepiej wybrać projektor o większej liczbie lumenów. Warto tu mieć na uwadze, że projektor o dużej jasności będzie poradzi sobie w każdych warunkach oświetleniowych i mimo, że w teorii są droższe od swoich „ciemniejszych” odpowiedników, to można znaleźć je w na prawdę dobrej cenie. Do takich zastosowań polecamy wybierać urządzenia z przedziału od 3500 lumenów.

Rozdzielczość

Im większa jest rozdzielczość, tym mniejszy jest pojedynczy piksel, a co za tym idzie obraz staje się wyraźniejszy i bogatszy w szczegóły. Jest to niezwykle ważne przy wyświetlaniu fotografii, które mają bogaty zakres kolorów i dużą liczbę datali. Zalecamy wybór urządzę o rozdzielczości FullHD, lub ewentualnie HD.
Rozdzielczość WXGA (1280×800) wyświetla obraz o proporcjach 16:10; panoramiczna rozdzielczość, szczególnie popularna w laptopach
Rozdzielczość FHD (1920×1080) wyświetla obraz o proporcjach 16:9; tak zwana rozdzielczość FullHD, znana również jako 1080p

Kontrast

Parametr ten określa odnosi się do stosunku pomiędzy „najciemniejszą czernią i najjaśniejszą bielą w obrazie. Im wyższy kontrast tym więcej widocznych detali oraz bogatszy obraz.

Spośród projektorów najpopularniejszych producentów, takich jak Acer, BenQ, Optoma, NEC, Vivitek oraz Sony wybraliśmy pięć najpopularniejszych urządzeń. Poniższe zestawienie porównuje je pod względem najważniejszych informacji.

Ranking 5 projektorów do zdjęć


Jaki projektor do zdjęć?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *