Jaki projektor do szkoły, sali lekcyjnej i wykładowej? Ranking.

Projektor to podstawowy element niemal każdej sali wykładowej, a co raz częściej także sali lekcyjnej. Projektory multimedialne oraz dźwiękowe systemy projekcyjne pozwalają zdecydowanie zwiększyć poziom uwagi uczniów. Wyświetlanie filmów angażuje dodatkowo zmysł wzroku oraz pozwala efektywnie zaprezentować treści, trudne do przekazania werbalnie.

projektor do szkoły sali lekcyjnej i wykładowej

Odpowiedni projektor do sali lekcyjnej i wykładowej powinien spełniać konkretne wytyczne. Niezależnie od treści musi prezentować obraz w bardzo dobrej jakości, żeby nie zniechęcić uczniów lub studentów do śledzenia materiału. Ponadto uczniowie muszą być w stanie wyraźnie widzieć projekcję z dowolnego miejsca w klasie. Oto kilka cech, które warto brać pod uwagę.

Jasność

Walka z oświetleniem to największa bolączka projektorów, która powoduje, że nie cieszą się tak dużą popularnością jak telewizory. Jednak ich niewielkie rozmiary (łatwa instalacja i transport między salami) oraz możliwość wyświetlenia dużego obrazu sprawiły, że znalazły na stałe swoje miejsce w obszarze oświaty. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać jasność projektora, by niezależnie od multimedialnych treści obraz był jasny i wyraźny. W typowej klasie z pewną ilości dodatkowego oświetlenia urządzenie powinno mieć wartość lumenów z przedziału 2500 – 4000. Im więcej światła otoczenia tym ta wartość powinna być większa.

Rozdzielczość

Wybierając rozdzielczość projektora warto zastanowić się, do jakich treści będzie wykorzystywany. Jeżeli priorytetem jest niska cena można wybrać urządzenie w standardzie SVGA, który powinien być wystarczający do wyświetlania prezentacji i krótkich filmików. Jednak odtwarzając np. pliki Word lub pdf, przy małych czcionkach może być widoczne rozmycie, co na dłuższą metę może stać się męczące dla oczu

Nieco wyższą klasą urządzeń będą te o rozdzielczości XGA i WXGA. Pozwalają wyświetlić obraz, który będzie znacznie bardziej szczegółowy i płynniejszy.

Jeżeli projektor będzie wykorzystywany również do wyświetlania filmów, szczególnie w dużych salach wykładowych, warto pomyśleć o projektorze o rozdzielczości Full HD. Przyjmuje się, że urządzenia w tym standardzie są znacznie droższe jednak można znaleźć projektory w dobrym stosunku jakości do ceny.

Funkcje

Ponadto lepiej upewnić się czy projektor ma zestaw odpowiednich złącz: HDMI, audio, USB. Powinien być kompatybilny z pozostałymi urządzeniami znajdującymi się w klasie. W zależności od potrzeb można też wybrać projektor z łącznością wi-fi lub wbudowanymi głośnikami.

Spośród projektorów najpopularniejszych producentów, takich jak Acer, BenQ, Optoma, NEC, Vivitek oraz Sony wybraliśmy pięć najpopularniejszych urządzeń. Poniższe zestawienie porównuje je pod względem najważniejszych informacji. Sprawdź zestawienie pięciu najpopularniejszych projektorów!

Ranking 5 projektorów do szkoły, sali lekcyjne i wykładowej

Jaki projektor do szkoły, sali lekcyjnej i wykładowej? Ranking.
4 (80%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *