Jaki projektor do prezentacji multimedialnych?

Prezentacje to jedno z podstawowych zastosowań, do jakich wykorzystuje się projektory. Wyświetlany obraz pozwala zilustrować wypowiedź prelegenta, niezależnie czy jest to szkolenie, prelekcja, spotkanie biznesowe czy po prostu wykład na uczelni. Jednak by zapewnić komfortowe warunki dla widzów należy wybrać odpowiedni projektor.

Projektor do prezentacji multimedialnych powinien spełniać odpowiednie cechy w zależności od warunków, w jakich będziemy z niego korzystać. Oto krótki poradnik jak wybrać odpowiednie urządzenie.

  • Jasność – im pomieszczenie będzie jaśniejsze tym konieczna jest większa ilość lumenów. Jeżeli w pomieszczeniu będzie na tyle światła by uczestnicy mogli swobodnie sporządzać notatki trzeba wybrać jaśniejsze urządzenie. Większa liczba uczestników, oglądających prezentacje także wiąże się z koniecznością wyboru projektora o większej ilości lumenów.
    Zalecamy wybierać urządzenia o jasności przynajmniej 2500 lumenów.

  • Rozdzielczość – do wyboru mamy wiele standardów rozdzielczości. Typowa prezentacja PowerPoint opiera się o tekst, wykresy i nieskomplikowane grafiki, dlatego wystarczające będą projektory o mniejszej rozdzielczości jak SVGA i XGA. Jeżeli prezentacja będzie dodatkowo zawierać zdjęcia i filmy, można pomyśleć o urządzenia WXGA lub Full HD.

  • Żywotność lampy – szacowany czas, po jakim lampa projektora ulega zużyciu (zmniejsza swoją jasność o połowę). Jest o tyle ważna, że wymiana lampy może wiązać się z niemałym wydatkiem./p>

Projektory multimedialne mają zwykle zestaw typowych wyjść USB, VGA, HDMi. Dzięki temu można w łatwy sposób odtworzyć prezentacje za pomocą pen drivea. Wygodnym rozwiązaniem jest też komunikacja WiFi, która pozwala na bezprzewodową komunikację z urządzeniem.

Warto też zastanowić się, czy projektor będzie na stałe zainstalowany sali czy ma być urządzeniem przenośnym. Można wybrać projektor długoogniskowy lub krótkoogniskowy, który może być oddalony od rzutowanej powierzchni zaledwie kilka centymetrów. Ciekawą propozycją są tez projektory kieszonkowe, czyli tzw. projektory pico.

Spośród projektorów najpopularniejszych producentów, takich jak Acer, BenQ, Optoma, NEC, Vivitek oraz Sony wybraliśmy pięć najpopularniejszych urządzeń. Poniższe zestawienie porównuje je pod względem najważniejszych informacji.
Sprawdź zestawienie pięciu najpopularniejszych projektorów!

Ranking 5 projektorów do prezentacji multimedialnych

Sprawdź pełną ofertę popularnych projektorów na stronie morelenet

Jaki projektor do prezentacji multimedialnych?
5 (100%) 1 vote

This article has 2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *