Jaki piórnik do szkoły wybrać?

Piórniki zaraz za plecakami nastręczają największych problemów przy kompletowaniu szkolnej wyprawki. Rodzice często gubią się w opcjach i różnorodności rynku artykułów dla dzieci. Wybór dobrego piórnika do szkoły to nie lada wyzwanie. Odpowiednio dobrany piórnik będzie długo służył dziecku, a korzystanie z niego będzie wygodne i sprawi, że maluch nie będzie się go wstydził.

W tym tekście podpowiemy, jaki piórnik do szkoły wybrać, czym kierować się podczas wybierania, jak dobrać piórnik do wieku dziecka, oraz czy wybrać piórnik z wyposażeniem, czy bez wyposażenia.

Jaki piórnik dla pierwszoklasistów?

Piórniki dla pierwszoklasistów zwykle zawierają masę sprzętu. Mazaki, kredki, cienkopisy, ołówki, pióra, linijki, ekierki, cyrkle, gumki- długo by wymieniać. W związku z tym rodzice często decydują się na kupno piórnika z wyposażeniem. Dzięki temu odchodzi nam konieczność samodzielnego dokupowania elementów do piórnika.

Miejsce każdego mazaka, pisaka i kredki jest w takim piórniku ściśle określone, co sprzyja porządkowi. Wielu pierwszoklasistom podoba się porządek i bogata zawartość piórników, jednak z czasem musimy liczyć się z tym, że dziecko przestanie ładnie selekcjonować wyposażenie i będzie wrzucać je luzem do piórnika lub bezpośrednio do plecaka.

Mimo to najchętniej wybieranymi piórnikami dla dzieci chodzących do szkoły podstawowej to właśnie piórniki z wyposażeniem. Poza wieloskrzydłowymi piórnikami możemy spotkać również nieco mniejsze wersje piórników z gotowym osprzętem. Warto się im przyjrzeć, zwłaszcza że brzdąc chodzący do szkoły podstawowej i tak musi dźwigać masę ciężaru. Warto zadbać o zdrowie malucha i odciążyć jego plecy, wybierając możliwie lekki osprzęt do szkoły.

Jaki piórnik do gimnazjum?

W gimnazjum całkowicie rezygnuje się z piórników z gotowym wyposażeniem. W wieku tym stawia się raczej na minimalizm. Królują tu piórniki tuby lub piórniki na bazie prostokąta z zasuwaną pokrywą.

Dzieci w gimnazjum mają już mniej więcej sprecyzowane gusta, w związku z czym możemy dać im pełną swobodę nad wyborem piórnika. Warto jednak skontrolować, czy piórnik będzie funkcjonalny.

Pamiętajmy, że duża część osprzętu, który był wykorzystywany z podstawówce, w gimnazjum będzie zbędnym balastem. Mimo to dziecko i tak będzie potrzebować akcesoriów do nauki geometrii, długopisu, ołówka, gumki, czy jednego lub dwóch zakreślaczy.

Jaki piórnik do liceum lub technikum?

Młodzież w wieku licealnym doskonale sama wie, czego potrzebuje do szkoły. W liceum równie chętnie wybierane są piórniki tuby lub inne niewielkie i proste konstrukcje. Można również zdecydować się na saszetki lub niewielkie etui, które pozwolą trzymać długopis lub dwa, ołówek, linijkę oraz ewentualne nożyczki do wycinania ściągawek.

piórnik do szkoły zestawienie

Na co zwracać uwagę wybierając piórnik?

Materiał i jakość wykonania

Podczas wybierania piórnika warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Większość piórników rozkładanych tworzonych jest z plastikowych usztywnianych okładek, obszytych sztucznym materiałem. Piórniki tuby i podobne konstrukcje to zwykle zszyty materiał na dwóch kółkach robiących za stelaż.

Podczas wybierania piórnika zwróćmy uwagę na szwy- ich ilość, grubość oraz czy wyglądają na odpowiednio mocne. Jeżeli nie chcemy kupować piórnika co semestr, warto sprawdzić również, czy zamek błyskawiczny jest odpowiednio gruby i dobrze zamocowany w materiale.

Możemy spotkać również piórniki metalowe, jednak nie zalecamy ich ze względu na to, że generują dużo hałasu, nie są praktyczne, a przede wszystkim znacząco podnoszą wagę szkolnej wyprawki.

Ciekawą alternatywą są piórniki przezroczyste. Przez ich obudowę widać wszystko, co znajduje się w środku. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na poszukiwaniach konkretnego koloru pisaka, czy gumki do ścierania.

Design

Wygląd piórnika będzie różnił się w zależności od płci dziecka oraz klasy, do której będzie chodzić. Najbardziej kolorowe są oczywiście piórniki do podstawówki. Możemy przebierać między piórnikami z motywami sportowymi, motoryzacyjnymi, zwierzęcymi, czy przedstawiającymi superbohaterów i postaci z bajek i filmów.

Dla dziewczynek producenci oferują całą masę piórników w księżniczki z produkcji Disneya, w Barbie, postaci z bajki Frozen, Minonki, czy My Little Pony i Hello Kitty. Chłopcom na pewno przypadną do gustu piórniki z bajki Jak Wytresować Smoka, czy Ben 10.

Przegródki

Jeżeli nasze dzieci są fanami porządku i ładu, warto pomyśleć o piórniku z przegródkami, który pozwoli na lepsze zarządzanie szkolnym wyposażeniem. Z przegródkami i kieszeniami w piórniku nie warto przesadzać. W zupełności wystarczą dwie lub trzy komory. Pamiętajmy, że duża ilość przegród, kieszeni, czy zapięć zmniejsza przestrzeń użytkową piórnika, a co za tym idzie, zmieścimy w nim mniej akcesoriów.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są piórniki z jedną zbiorczą komorą, w której trzymamy cały osprzęt. Dzieci nie tracą czasu na szukanie przyborów wewnątrz najróżniejszych przegródek, a także nie muszą później odkładać przyborów na dedykowane im miejsce.

Polecane piórniki do szkoły

Jaki piórnik do szkoły wybrać?
5 1