Jaki okap teleskopowy? Ranking 5 najlepszych modeli.

Wiele osób urządzając kuchnię, skupia się na meblach, lodówkach, kuchenkach, czy mikrofalach ignorując jednocześnie wybór odpowiedniego okapu. To właśnie dzięki temu urządzeniu możemy cieszyć się świetnym wyglądem wspomnianych przedmiotów, a także czystymi ścianami, sufitem i powietrzem wolnym od kuchennych woni.

Okapy kuchenne mogą być zarówno funkcjonalnym, jak i cieszącym oko urządzeniem wpasowującym się w design kuchni. Wybór okapu powinien być poprzedzony solidnym określeniem potrzeb, a także możliwości przestrzennych pomieszczenia, w którym będziemy przygotowywać posiłki.

okap teleskopowy ranking najlepszych modeli

Obecny rynek okapów jest bardzo duży, a urządzeń tych stale przybywa. Główny podział okapów odbywa się ze względu na ich budowę. Wyróżniamy okapy wyspowe, kominowe, podszafkowe i teleskopowe. W tym tekście skupimy się na ostatniej grupie- okapach teleskopowych.

Ranking 5 okapów teleskopowych

Okapy teleskopowe uruchamia się, wysuwając szufladę, a kończy się jego pracę przez wsunięcie jej z powrotem do początkowego położenia. Co ciekawe, montaż okapu teleskopowego wewnątrz szafki, nie dyskwalifikuje jej jako miejsca do przechowywania kuchennych przedmiotów. Okapy do zabudowy szafkowej słyną z połączenia dobrej wydajności, praktyczności i niewielkich gabarytów.

Wykorzystanie okapów teleskopowych

Zależy od rodzaju wybranego okapu. Poza budową okapy dzielą się również na te wyposażone w wyciąg lub pochłaniacz, lub jedno i drugie. Każdy okap będzie mógł wyciągać zanieczyszczenia, jednak nie każdy będzie wyposażony w funkcję pochłaniania zanieczyszczeń.

Zdecyduj, czy faktycznie potrzebujesz pochłaniacza. Jego działanie sprowadza się do wciągania zanieczyszczonego powietrza, zapachów, dymów i drobin tłuszczu oraz wody, filtrowanie ich w specjalnym filtrze węglowym, a następnie wydmuchiwanie czystego powietrza z powrotem do kuchni.

Okapy z pochłaniaczami wymagają regularnych wymian lub czyszczenia filtrów raz na 2, lub 8 miesięcy, w zależności od częstotliwości wykorzystywania okapu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz dodatkową pracą do wykonania.

Parametry okapów teleskopowych

Wymiary

Pierwszym i najważniejszym parametrem są wymiary okapu. Są to trzy ustandaryzowane i najchętniej kupowane wymiary- 60, 70 i 90 cm. Możemy również spotkać okapy teleskopowe o nieszablonowych wymiarach od 50 do nawet 130 cm.

Wymiary okapu powinny być nie mniejsze niż wymiary płyty grzewczej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że okap skutecznie wciąga kuchenne opary.

Wydajność

Wybierając okap, bezwzględnie należy uwzględnić jego wydajność. Zarówno zbyt mała, jak i za duża wydajność może mieć negatywny wpływ na pomieszczenie kuchenne. Za mała wydajność w stosunku do wymiarów kuchni spowoduje, że okap nie usunie wszystkich oparów i zapachów. Za duża wydajność sprawi, że pomieszczenie będzie się bardzo szybko ochładzać.

Przed kupnem okapu warto określić kubaturę kuchni (w metrach sześciennych). W tym celu mierzymy długość, wysokość i szerokość pomieszczenia i mnożymy przez siebie. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez 6 oraz przez 12. Te dwie wartości określają minimalną oraz maksymalną wydajność okapu, który będzie pasował do naszej kuchni.

Wydajność określa się w m3/h. Parametr ten określa, ile okap jest w stanie przefiltrować powietrza w ciągu godziny.

okap teleskopowy ranking

Liczba biegów

Liczba biegów, to inaczej predefiniowane prędkości pracy okapu. W zależności od sposobu sterowania może być ich 2, 5, czy nawet 8 i zmienia się je dzięki konkretnym, zaprogramowanym przyciskom. Moc ssąca okapów teleskopowych może być również sterowana przez pokrętła lub suwaki. Tego typu rozwiązanie pozwala na płynne zmienianie prędkości pracy i lepsze dopasowanie okapu do konkretnych warunków kuchennych.

Poziom hałasu

Okapy teleskopowe generują średnio od 70 dB do nawet 35 dB hałasu. Warto wybrać okap, którego głośność nie wychodzi powyżej 50 – 55 dB. Wyższe wartości mogą być uciążliwe dla domowników, szczególnie gdy kuchnia znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie salonu lub sypialni.

Dodatkowe funkcje okapów teleskopowych

Oświetlenie

W przypadku okapów teleskopowych, wraz z wyciągnięciem szuflady, uruchamia się najczęściej zarówno okap, jak i zamontowane w nim oświetlenie. Jest to przydatna funkcja, która sprawdza się szczególnie w kuchniach z brakiem dostępu światła słonecznego lub podczas nocnego przygotowywania posiłków.

Czujnik czyszczenia

Równie przydatna dodatkowa funkcja. Czujnik ten da nam znać, gdy filtr lub kratka wymaga wymiany, lub wyczyszczenia nagromadzonego osadu z tłuszczu. Czujniki czyszczenia stosowane są najczęściej w okapach z górnej półki.

Wyłącznik czasowy

Opcja dla leniwych. Po przygotowywaniu potraw o mocno inwazyjnych zapachach okap powinien pracować jeszcze długo po skończeniu gotowania. Jeżeli często zapominasz o jego wyłączeniu lub zwyczajnie nie chce Ci się odrywać od kolejnych obowiązków, dobrym pomysłem będzie wybór okapu z wyłącznikiem czasowym.

Sensor zapachu

Kolejna dodatkowa opcja znacznie podnosząca komfort korzystania z okapu teleskopowego. Czujnik ten wykrywa kuchenne opary, dym i zapachy i automatycznie załącza okap, gdy sytuacja tego wymaga.

Ranking 5 okapów teleskopowych


Jaki okap teleskopowy? Ranking 5 najlepszych modeli.
3.4 (67.5%) 16 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

2 thoughts on “Jaki okap teleskopowy? Ranking 5 najlepszych modeli.

  • 17 listopada 2017 at 10:31
    Permalink

    Do małych wnętrz okapy teleskopowe idealne, chowane w szafce przez co niewidoczne, pracują w trybie wyciągu-filtry aluminiowe, może też dodatkowo pracować w trybie pochłaniacza – trzeba zakupić filtr węglowy wtedy, jeszcze wraz z wysuwaniem zapala się oświetlenie diodowe.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *