Jaki odkurzacz do 500 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Odkurzacz to jeden z tych domowych sprzętów, którego brak bardzo szybko daje się nam we znaki. Rynek odkurzaczy jest obecnie bardzo duży i oferuje najróżniejsze konstrukcje z wielu przedziałów cenowych.

W tym tekście skupimy się na odkurzaczach do kwoty 500 złotych. Taka cena umożliwi nam zakup dobrej jakości odkurzacza ze średniej i nieco wyższej półki. Podpowiemy, dlaczego warto wybrać urządzenie odkurzające do podanej kwoty, jakie mogą być zastosowania odkurzaczy kosztujących mniej niż 500 złotych, na co zwracać uwagę wybierając odkurzacz i jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry odkurzacz do 500 złotych.

Dlaczego warto wybrać odkurzacz do 500 złotych?

Głównym czynnikiem, dla którego warto zainteresować się odkurzaczami do zadanej kwoty, jest ich świetny współczynnik ceny do oferowanych możliwości i jakości sprzętu. Odkurzacze, jakie możemy kupić do 500 złotych to bardzo dobrej klasy urządzenia sprzątające, które cechuje duża funkcjonalność oraz świetne parametry.

Kolejnym czynnikiem, który przemawia za odkurzaczami w prezentowanej kwocie, jest szeroka gama produktów od najlepszych producentów na rynku. Mając do dyspozycji 500 złotych, możemy przebierać między najróżniejszymi rozwiązaniami i konstrukcjami zaopatrzonymi w najnowsze zdobycze technologii.

Zastosowanie odkurzaczy do 500 złotych

W zależności od wybranej konstrukcji, odkurzacze do 500 złotych z powodzeniem mogą być używane w małych, jak i dużych mieszkaniach, do sprzątania samochodów, powierzchni biurowych, czy do czyszczenia pomieszczeń garażowych.

Możemy wybierać między odkurzaczami tradycyjnymi, bezworkowymi, odkurzaczami piorącymi, parowymi i zasilanymi akumulatorowo do stosowania z dala od gniazdek sieciowych. Poszczególne typy wymienionych odkurzaczy opiszemy w dalszej części artykułu.

Odkurzacze tego typu mogą z łatwością czyścić dowolne powierzchnie- parkiety, tapicerki, dywany, czy płytki. Możemy nimi czyścić na sucho i mokro. Wiele z nich posiada funkcję prania, mycia okien, czy zbierania rozlanych płynów. Odkurzacze w tym segmencie cenowym są również najczęściej bezpieczne dla alergików.

Na co zwracać uwagę wybierając odkurzacz do 500 złotych?

odkurzacz do 500 zł ranking

Wybierając odkurzacz do 500 złotych, należy zwrócić uwagę na parę czynników, które określą jego przeznaczenie, umożliwią dopasowanie urządzenia do naszych osobistych preferencji oraz technik sprzątania domu, warsztatu, czy samochodu.

Zwróćmy uwagę na typ odkurzacza, zastosowane wewnątrz filtry, jego funkcjonalność oraz akcesoria.

Typ odkurzacza

Odkurzacze od momentu debiutu przeszły długą drogę. O ile kiedyś były to toporne urządzenia o prostej i jedynej konstrukcji, o tyle obecnie możemy wyróżnić wiele rozwiązań konstrukcyjnych przeznaczonych do różnych prac w domu, biurze, warsztacie, czy samochodzie.

Najpopularniejsze są obecnie odkurzacze workowe, bezworkowe (cyklonowe) oraz odkurzacze z filtrem wodnym. Spośród popularnych rozwiązań do 500 złotych możemy wyróżnić również odkurzacze akumulatorowe i przemysłowe.

Odkurzacze workowe

Jest to dobrze znana wszystkim i nieco przestarzała konstrukcja. Ich największymi zaletami jest niska cena zakupu i bardzo uproszczona obsługa. Niestety odkurzacze tego typu posiadają więcej wad niż zalet. Do największych minusów tego typu rozwiązania należy mała skuteczność przy pochłanianiu kurzu, siła ssania malejąca wraz z napełnianiem się worka, duże koszta eksploatacji. Odkurzacze workowe możemy rozróżnić na takie, które używają jednorazowych worków papierowych lub wielokrotnych worków tekstylnych.

Odkurzacze bezworkowe

Tego typu konstrukcje zbierają zanieczyszczenia do plastikowego pojemnika, a cała technologia zastosowana w odkurzaczu opiera się na odwirowywaniu brudu z powietrza i umieszczaniu go we wspomnianym pojemniku. Do zalet tego typu odkurzaczy możemy zaliczyć skuteczność w pochłanianiu kurzu i sierści. Poza tym siła ssąca nie zmienia się wraz z zapełnianiem pojemnika. Odkurzacze bezworkowe podczas pracy rozsiewają kurz i drobnoustroje, przez co nie nadają się dla alergików.

Odkurzacze z filtrem wodnym

Są to konstrukcje zyskujące na popularności. Odkurzacze zasysają powietrze do specjalnej rurki lub pojemnika z wodą, gdzie namoczone zanieczyszczenia oddzielane są od powietrza i zatrzymywane wewnątrz. Są to jedne z wydajniejszych odkurzaczy. Świetnie sprawdzają się dla alergików, a podczas odkurzacza zostawiają korzystny mikroklimat. Ich wadami jest spora awaryjność, większa cena zakupu, a także gabaryty. Odkurzacze wodne możemy podzielić na parowe i piorące. Parowe pozwalają na czyszczenie parą, natomiast piorące umożliwiają nam czyszczenie wykładzin, tapicerek oraz dywanów za pomocą generowanej przez odkurzacz pary.

Odkurzacze akumulatorowe

Mobilne odkurzacze, których możemy używać przy odkurzaniu i czyszczeniu samochodów lub trudno dostępnych miejsc z dala od gniazdka elektrycznego. Świetnie sprawdzają się w przypadku odkurzania małych powierzchni, a przy tym są bardzo tanie.

Odkurzacze przemysłowe

W kwocie do 500 złotych jesteśmy w stanie kupić odkurzacze, którymi możemy czyścić powierzchnie warsztatów, garaży, kostkę brukową, płytki, piwnice, czy tarasy. Są to bardzo wydajne i mocne sprzęty, które idealnie nadadzą się do „brudnej roboty” w trudniejszych warunkach.

Filtry w odkurzaczu

Każda konstrukcja odkurzacza używa innych filtrów. Odkurzacze workowe i bezworkowe najczęściej posiadają filtry HEPA (antyalergiczne) oraz filtry papierowe lub tkaninowe. Poza tym w odkurzaczach możemy spotkać filtry chroniące silnik oraz takie, które oczyszczają powietrze. Odkurzacze wodne dodatkowo wyposażone są w filtr wodny, który zatrzymuje brud w mgiełce wodnej. Filtry wodne są jednymi ze skuteczniejszych w wychwytywaniu kurzu. W kwocie do 500 złotych znajdziemy odkurzacze wyposażone w każdy rodzaj filtrów.

Funkcjonalność odkurzacza – dodatkowe akcesoria

Wraz z odkurzaczem w zestawie otrzymujemy różnorodną ilość końcówek i dodatkowych akcesoriów, które poprawiają funkcjonalność odkurzacza. Do najpopularniejszych akcesoriów, na jakie możemy liczyć, wydając 500 złotych na sprzęt odkurzający, należą: szczotki do odkurzania parkietów, szczotki do tapicerek i ssawki szczelinowe, elektroszczotki i turboszczotki. Czasem producenci dodają również zapachy lub detergenty do prania dywanów.

Parametry odkurzaczy do 500 złotych

Do najważniejszych parametrów odkurzaczy należą: moc, wydajność, generowany hałas oraz gabaryty.

Moc

Moc odkurzacza możemy podzielić na moc ssania oraz moc silnika. Moc ssania to wartość na wyjściu rury i to głównie od niej zależy skuteczność odkurzania. Moc silnika zwykle w odkurzaczach wynosi od 1200 do 2700 Watów. Odkurzacze o mocy od 1200 do 1700 W doskonale nadają się do sprzątania w domu. Odkurzacze o mocy od około 2000 W świetnie sprawdzają się w odkurzaniu piwnic, tarasów, czy garaży. W kwocie do 500 złotych możemy liczyć na płynną regulację mocy ssania odkurzacza.

Generowany hałas

Im droższe odkurzacze tym z reguły chodzą ciszej. Warto zainteresować się tym parametrem, gdy w domu mamy małe dziecko lub odkurzamy wieczorami. Do zastosowań bardziej przemysłowych hałas, z jakim pracuje odkurzacz, jest sprawą drugorzędną. Zwykle odkurzacze domowe w kwocie do 500 zł generują hałas do 70 dB.

Gabaryty

Waga odkurzacza oraz jego wymiary to również istotny parametr. Jeżeli jesteśmy drobnej budowy, warto przedłożyć kompaktowość odkurzacza nad jego moc i wydajność. Najmniejszymi konstrukcjami są odkurzacze wodny. Odkurzacze przemysłowe to zwykle 2-3 razy większe urządzenia o potężnej mocy.

Polecane odkurzacze do 500 zł


Jaki odkurzacz do 500 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *