Jaki obiektyw do makro wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Wielu amatorów, jak i bardziej doświadczonych fotografów staje w końcu przed dylematem- jaki obiektyw do zdjęć makro wybrać. Rynek pełen jest najróżniejszych rozwiązań zarówno z niższych półek cenowych, jak i tych najwyższych. Wybór odpowiedniego obiektywu dostosowanego do rodzaju zdjęć, posiadanego sprzętu, możliwości i umiejętności sprawi, że wykonane przez nas zdjęcia powalą na kolana.

Panuje powszechna opinia, że sztuka robienia zdjęć makro należy do najtrudniejszych. Uzyskanie odpowiedniego światła, ekspozycji, kadru i ostrości danego obiektu nie jest wcale takie proste. W artykule podpowiemy dlaczego warto wybrać obiektyw do makro, jakie jest jego zastosowanie, na co zwracać uwagę wybierając taki obiektyw oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry obiektyw do makro.

Dlaczego warto sprawić sobie obiektyw do makro?

Chyba nikomu nie trzeba wspominać, że specjalne obiektywy do makro znacząco podnoszą jakość robionych przez nas zdjęć. Nie zostawiając ustawień aparatu losowi i posiadając jednocześnie odpowiedni obiektyw możemy wykonać naprawdę świetne zdjęcie. Jednak makrofotografia wymaga od fotografa dużych pokładów cierpliwości i staranności, a także precyzji i refleksu. Wszystkie te cechy pozwolą sfotografować pędzącego owada, czy powolnie rozkładające się płatki kwiatów w najlepszej możliwej formie.

Obiektywy do makro mogą być również używane do robienia „zwykłych” zdjęć z normalnej odległości. Możemy utracić wtedy nieco na jakości, jednak wybór odpowiedniego obiektywu do makro może spowodować, że będzie on w miarę uniwersalny. Obiektywów z ogniskową o wartości 100 mm wykorzystuje się zarówno do fotografowania małych przedmiotów, zwierząt i roślin w dużych detalach, a także do wykonywania np. portretów.

Dowiedz się więcej jaki obiektyw wybrać

Zastosowanie obiektywu do makro

Obiektywy do zdjęć makro umożliwiają robienie zdjęć w o wiele lepszej jakości, a przy tym jaśniejszych. Używając tego typu obiektywów w makrofotografii możemy dowolnie wachlować pomiarami ostrości i światła w aparacie. Poza uzyskaniem świetnej ostrości i jasności zdjęć makro, obiektywy te są w stanie odwzorować fotografowany obiekt w skali 1:1 na filmie albo matrycy. Ta cecha jest jedną z ważniejszych w makrofotografii.

obiektyw do makro

Wybranie odpowiedniego obiektywu do makro jest również o wiele prostsze niż użytkowanie pierścieni pośrednich, soczewek powiększających instalowanych w obiektywie lub mieszków do makrofotografii. Obiektywy do makro pozwalają w pełni oddać piękno przyrody. Idealnie nadają się do fotografowania kropli wody, roślin, owadów i innych żyjątek.

Na co zwracać uwagę wybierając obiektyw do makro?

Podczas wykonywania zdjęć makro warto kierować się zasadą: odległość fotografowanego obiektu do obiektywu powinna wynosić dwukrotność ogniskowej obiektywu. Żeby zdjęcia makro mogły odznaczać się dużą ostrością, warto zainteresować się również autofokusem obecnym w obiektywach. Autofokus w obiektywach do makro musi być celny i szybki. Warto również zwrócić uwagę na jego kulturę pracy- niektóre obiektywy przy pracy makro potrafią mocno nahałasować.

Ręczne ustawianie ostrości powinno natomiast chodzić płynnie, bez skoków, luzów lub zacięć. Jedne obiektywy chodzą lżej, inne stawiają nieco większy opór. Warto wziąć to pod uwagę wybierając obiektyw.

Podczas robienia zdjęć makro niezwykle ważna jest stabilność aparatu. Nawet niewielkie poruszenie może rozmazać i zepsuć zdjęcie. Możemy zdecydować się na obiektywy z optyczną stabilizacją obrazu lub pokusić się o dokupienie małego statywu, który w wielu warunkach może okazać się niezastąpiony.

Parametry obiektywu do makro

Wybierając obiektyw do makro powinniśmy pamiętać o kilku parametrach, które określają jego cechy. Są to skala odwzorowania, odległość przedmiotowa, ogniskowa oraz przesłona. Poniżej opiszemy każdy z tych parametrów.

Skala odwzorowania

Skala odwzorowania jest to stosunek uzyskanego obrazu do faktycznych wymiarów fotografowanego obiektu. Do najmniejszych fotografowanych elementów, takich jak części ciała owadów lub małe żyjątka polecane są obiektywy ze skalą odwzorowania co najmniej 1:1. Do nieco większych obiektów możemy z powodzeniem używać obiektywów ze skalą odwzorowania 1:2 lub 1:4.

Odległość przedmiotowa

Odległość przedmiotowa to inaczej odległość obiektu, który fotografujemy do obiektywu. Podczas makrofotografii powinniśmy przestrzegać tego parametru. Wiadome jest, że im bardziej przybliżymy obiektyw, tym większe powiększenie uzyskamy. Pamiętajmy jednak, że bliżej umiejscowiony obiektyw łatwiej rozmyje obraz. Różne obiektywy do makro posiadają różną odległość przedmiotową.

Ogniskowa

Większość obiektywów do zdjęć makro może pochwalić się ogniskową o wymiarach od 105 mm do 50 mm, jednak większość obiektywów oscyluje w granicach 100 mm. Wybierając obiektyw warto celować właśnie w tę wartość.

Przesłona

Otwarcie przesłony wpływa na naświetlenie kompozycji, a także na jej ostrość. Do zdjęć wykonywanych w makrofotografii warto trzymać się otwarcia przesłony na poziomie f/3.5-4. Szersze ustawienie przesłony negatywnie wpłynie na ostrość, natomiast mniejsze na oświetlenie.

Ranking 5 obiektywów do makro


Jaki obiektyw do makro wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *