Jaki mop do paneli podłogowych? Jaki wybrać, na co zwracać uwagę?

Trudno jest utrzymywać w czystości podłogi, szczególnie kiedy ma się małe dziecko. Na rynku znajdziemy jednak szeroki wybór akcesoriów, które mogą pomóc nam w tym zadaniu. Często do czyszczenia paneli podłogowych korzysta się z mopów, które nie wymagają schylania się, kucania ani klęczenia.

Mop do podłogi

Ile jest warta czystość domu? Okazuje się, że dosyć dużo. Dwa lata temu można było nabyć mop za (jedyne) 300 euro w domu aukcyjnym Balclis w Hiszpanii. Mowa o nie byle jakim mopie, ale pierwszym mopie na świecie, który zapoczątkował prawdziwą rewolucję w kwestii sprzątania. Mop wynaleziono stosunkowo niedawno w 1956 roku, a inspiracją był sposób czyszczenia hangarów w USA – na końcach kija przymocowano szmatki. Do dziś z tego wynalazku korzystają miliony kobiet na świecie.

System wyciskający

Dobrym pomysłem jest kupowanie całego zestawu – mopa, wiadra i systemu wyciskającego. Podłogi drewniane nie lubią przemoczenia, dlatego tak ważne jest, żeby mop był dobrze odsączony. To przedłuży dobrą jakość podłogi na dłużej i zminimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznych zacieków z brudnej wody zmieszanej z kurzem. Kiedy nie ma systemu odsączającego, musimy dodatkowo się schylać i robić to ręcznie. Nie zawsze jest to przyjemne. Teraz sprzedawane są również automatyczne mopy do sprzątania, które również skracają czas wyżymania mopa.

mop do paneli podłogowych

Mopy do podłogi

Od czasów wprowadzenia wynalazku na rynek standardowy kształt przypominający rozwichrzoną czuprynę uległ zmianom. Dostępne są m.in.:

  • mopy sznurkowe,
  • mopy paskowe,
  • mopy płaskie z obrotową głowicą,
  • mopy obrotowe,
  • mopy parowe.

Mopy sznurkowe i paskowe

Mopy sznurkowe i paskowe wykonane są zazwyczaj z mikrofibry, która dobrze zbiera zabrudzenia. Sznurki i paski tworzą głowicę myjącą, która dobrze nadaje się zarówno do czyszczenia równych, jak i nierównych powierzchni. Dobrze chłonie wodę i jeśli jest utrzymywany w czystości – nie zostawia smug. Głowice myjące trzeba jednak zazwyczaj regularnie wymieniać, ponieważ brud wnika między paseczki i sznureczki i trudno się go pozbyć. Zaletą takich mopów jest ich stosunkowo niska cena – głowica będzie nas kosztować około 3 zł a głowa myjąca – 5 zł.

Mopy płaskie z obrotową głowicą

Nakładki na mopy płaskie wykonane są zazwyczaj z bawełny i poliestru. Wybierając bawełnę, możemy liczyć na wyższą chłonność, z kolei poliester – dłuższą wytrzymałość. Najczęściej spotykanym sposobem mocowania jest typ kieszeniowy – mop ma kieszenie, do których wkłada się podstawę stelaża. Można znaleźć również mopy mocowane na rzepy. W związku z tym, że głowicą można obracać w dowolne strony, możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Takie mopy dobrze nadają się do sprzątania równej podłogi i sierści. Najtańsze modele dostaniemy już za ok. 15 zł.

Mopy obrotowe

Takie mopy stały się popularne w zasadzie kilka lat temu. Już wtedy zostały docenione za obrotową głowicę, której nie musimy samodzielnie wyciskać, ponieważ możemy korzystać z systemy wyciskającego. Obrotowe ruchy pozwalają na szerszy zakres ruchów, a to przekłada się na czystość podłogi. Często nie potrzebujemy do nich nawet detergentów, dlatego mop obrotowy dobrze sprawdzi się jako mop do paneli drewnianych, które nie lubią moczenia i silnego tarcia. Wynika to z tego, że mają grube i chłonne nakładki. Mopy obrotowe są też dobrym wyborem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie ekologiczny styl życia.

Mopy parowe

Z racji tego, że coraz więcej osób przekonuje się do czyszczenia parowego, zaczęły powstawać również mopy parowe. Obsługa jest prosta, a dodatkowo ogranicza stosowanie silnych detergentów. Napełniamy pojemnik wodą, która jest podgrzewana. Wtedy tworzy się para wodna, która usuwa zanieczyszczenia i brud, a my zbieramy je za pomocą chłonnej nakładki. Zaletą takich mopów jest to, że potrafią usunąć nawet zaschnięte plamy i starsze zabrudzenia, nie niszcząc przy tym delikatnych podłóg. W sytuacji, kiedy potrzebujemy kupić mop do paneli laminowanych, płytek, warto zwrócić na niego uwagę. Dobrze zbiera brud gromadzący się w fugach, spoinach i innego rodzaju szczelinach. Będzie przydatny też, kiedy zdecydujemy się na odświeżenie dywanów czy tapicerek samochodowych.

Polecane mopy do paneli podłogowych


Jaki mop do paneli podłogowych? Jaki wybrać, na co zwracać uwagę?
4 (80%) 5 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *