Jaki monitor z HDMI wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Wraz z rozwojem technologii oraz topnieniem cen nowoczesnych rozwiązań, równocześnie wzrasta ich popularność. Port HDMI jeszcze kilka lat temu był czymś ekstrawaganckim, implementowanym jedynie w high-endowych monitorach, telewizorach, czy sprzęcie Hi-Fi.

Obecnie ceny technologii HDMI mocno spadły, dzięki czemu trudno o nowy monitor, który nie obsługuje rozwiązania tego typu. Stoisz przed wymianą monitora? Nie wiesz, czy warto zainteresować się sprzętem z portem HDMI? W artykule podpowiemy, dlaczego warto wybrać monitor z HDMI, jakie może być zastosowanie tego portu, na co zwracać uwagę wybierając port oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry monitor z HDMI.

Dlaczego warto wybrać monitor z HDMI?

Monitory z HDMI są przede wszystkim niesamowicie funkcjonalne. Możemy połączyć je z komputerem, konsolą nowej generacji, kinem domowym, różnego rodzaju odtwarzaczami; słowem wszystkimi urządzeniami kompatybilnymi, które również obsługują HDMI, a obecnie sprzętów tego typu nie brakuje.

HDMI pozwala na nieskompresowany przesył sygnału audio oraz wideo. Dzięki temu oferuje niesamowitą jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku, a wszystko to w niewielkiej cenie. Przewody HDMI możemy kupić już za kilka złotych, a nowoczesne monitory i cała masa innego sprzętu zwykle posiada nawet kilka portów HDMI.

Powszechność stosowania HDMI, jego niezwykle niska cena, a przede wszystkim świetna jakość obrazu i dźwięku powodują, że ciężko nie skusić się na monitor obsługujący HDMI.

Zastosowanie HDMI w monitorach

Kabel HDMI łączący monitor z urządzeniami multimedialnymi. Pozwala na bezstratne i szybkie przesyłanie sygnału zarówno audio, jak i wideo. Do portu HDMI w monitorze możemy podłączyć komputer stacjonarny, laptop, konsolę do gier nowej generacji, odtwarzacz CD/DVD/Blu-Ray i całą masę podobnego sprzętu.

Przewodem HDMI możemy jednocześnie przesyłać dźwięk oraz obraz, dzięki czemu jeden przewód może zastąpić nam dwa lub więcej kabli, przez co unikniemy niepotrzebnej plątaniny kabli. Korzystając z kabla HDMI, możemy przesyłać sygnał w dwóch kierunkach.

Na co zwracać uwagę wybierając monitor z HDMI?

Wybierając monitor z HDMI, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wersję obsługiwanego HDMI, która zdradzi nam możliwości przesyłu sygnału. Poza tym oczywiście trzeba uwzględnić typ ekranu i matrycy, a także sposób i miejsce montażu monitora z HDMI.

Wersje HDMI

Obecnie najpopularniejszym standardem jest HDMI 1.4 a, a najnowszą wersją HDMI jest 2.0. Wersja 1.4 a odznacza się maksymalną przepływnością TMDS na poziomie 10,20 Gbit/s, maksymalną przepływnością wideo na poziomie 8,16 Gbit/s, obsługuje obraz 3D oraz rozdzielczość 4K. HDMI 2.0 z kolei posiada maksymalną przepływność TMDS rzędu 18 Gbit/s, a wideo 14,40 Gbit/s.

Rodzaj montażu monitora

Obecnie dużą część monitorów możemy zarówno postawić na biurku lub innym blacie, a także przytwierdzić do ściany za pomocą specjalnego uchwytu (najlepiej w standardzie VESA). Przed wyborem monitora należy określić warunki, w jakich będzie wyświetlał obraz. Na biurku postawimy mniejszy ekran, natomiast jeżeli chcemy powiesić monitor, możemy pozwolić sobie na nieco większą przekątną ekranu.

Dobranie monitora z HDMI do typu pracy

Odpowiednie dobranie typu monitora, jego wielkości, matrycy oraz szeregu innych czynników pozwoli lepiej dopasować go do zadań, jakie mu przeznaczymy. Zupełnie inny monitor przyda się nam do pracy biurowej, a inny do grania.

W przypadku prac biurowych, warto zdecydować się na nieco mniejszy monitor LCD z matrycą TN. Świetnym rozwiązaniem w pracy grafika, projektanta, czy programisty może okazać się praca wielomonitorowa- połączenie dwóch monitorów za pomocą kabla HDMI jest niesamowicie proste.

monitor z HDMI ranking

Do gier lepszym rozwiązaniem będzie większy monitor z szybszą matrycą IPS, lepszym odwzorowaniem kolorów i większymi kątami widzenia. Podczas grania musimy przecież wycisnąć maksimum z oprawy wizualnej, jaką oferuje nam gra.

Parametry monitorów z HDMI

Wybierając monitor obsługujący HDMI, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak jego przekątna, matryca, rozdzielczość natywna, proporcje ekranu, czas reakcji, kąty widzenia, częstotliwość odświeżania oraz interfejsy i porty.

Przekątna

Parametr, który określa ogólną wielkość monitora. Obecnie na rynku możemy spotkać monitory o przekątnej od 17 do nawet 30 cali. Przekątną powinno determinować przeznaczenie monitora z HDMI. Do pracy biurowej doskonale nadadzą się mniejsze monitory o przekątnej od 17 do 19 cali. Do gier warto wybrać monitory 20- 24 calowe, natomiast jeżeli chcemy stworzyć z monitora obsługującego HDMI małe centrum domowej rozrywki, warto pomyśleć o monitorach 24- 27 calowych.

Pamiętajmy, że aby w pełni cieszyć się dużym ekranem, należy oglądać prezentowane na nim treści w odpowiedniej odległości. Jeżeli kupimy za duży monitor do warunków przestrzennych, nie ogarniemy całości obrazu bez ruszania szyją. Parę godzin ruszania głową w lewo i w prawo skutecznie obniży wygodę oglądania filmu, czy grania w grę i może być przyczyną powikłań zdrowotnych.

Matryca

Obecnie najpopularniejsze są matryce TN oraz IPS. Matryce TN są o wiele tańsze, jednak posiadają gorsze kąty widzenia, co może skutecznie obniżyć komfort oglądania filmów w parę osób, lub grania w gry. Poza tym gorzej odwzorowują kolory. Matryce TN zalecane są do prac biurowych i dla mało wymagających graczy i kinomaniaków.

Matryce IPS są droższe, jednak posiadają lepsze parametry- większe kąty widzenia, przez co grę lub film może obserwować jednocześnie kilka osób, patrząc na ekran pod różnymi kątami. Matryce IPS lepiej odwzorowują kolory i posiadają krótszy czas reakcji. Montowane są w monitorach gamingowych i zalecane są wszystkim, którzy cenią sobie najwyższą jakość obrazu i dynamiczne działanie monitora.

Rozdzielczość natywna

Parametr określający, do jakiej rozdzielczości monitor został stworzony i w jakiej rozdzielczości zaprezentuje maksymalną jakość obrazu. Rozdzielczość to nic innego jak ilość pikseli w pionie i poziomie, które monitor może wyświetlić.

Do prac biurowych nie warto inwestować w monitory z HDMI o rozdzielczości natywnej większej niż Full HD. W przypadku monitorów gamingowych i do oglądania filmów dobrym rozwiązaniem będą takie, które zaoferują większą rozdzielczość. HDMI wspiera obsługę rozdzielczości 4K i 2K, dzięki temu możemy pozwolić sobie na monitory o dużych rozdzielczościach. Do filmów doskonale nadadzą się monitory z HDMI o rozdzielczości 4K, natomiast do gier zalecane są monitory 2K. Pamiętajmy, że duża rozdzielczość monitora mocno obciąża kartę graficzną. W związku z tym gracze często decydują się na niższą rozdzielczość monitora.

Proporcje ekranu

Określają sposób wyświetlania treści przez monitor. Zwykle nowe monitory posiadają proporcje 16:9 lub 16:10. Możemy jednak spotkać również monitory nieco bardziej kwadratowe- 5:4, czy 4:3, a także ultrapanoramiczne- 21:9.

Kąty widzenia

W zasadzie- im większe kąty widzenia oferuje monitor, tym lepiej. W przypadku prac biurowych kąty widzenia nie są aż tak ważnym parametrem, jednak do dzielenia rozrywki z innymi lub oglądaniu treści prezentowanych na monitorze obsługującym HDMI pod różnymi kątami, warto wybrać ekrany o dużych kątach widzenia.

Czas reakcji

Niski czas reakcji monitorów z HDMI powinien interesować głównie graczy, a zwłaszcza tych, którzy grają w dynamiczne FPSy. W przypadku oglądania filmów parametr ten również będzie odgrywał dużą rolę. Warto wybierać monitory z HDMI, które odznaczają się czasem reakcji na poziomie poniżej 5 ms.

Częstotliwość odświeżania

Obecnie najpopularniejsze monitory z HDMI odświeżają obraz z częstotliwością 60 Hz, lepsze i nowsze monitory pozwalają wyświetlać obraz z częstotliwością 120 i 144 Hz. Tego typu rozwiązanie doskonale nadaje się do oglądania dynamicznych scen i grania w gry. Do prac biurowych w zupełności wystarczy monitor o częstotliwości 60 Hz.

Porty i interfejsy

Przed wybraniem monitora, warto zwrócić uwagę na ilość gniazd HDMI oraz obecność innych portów i złącz, które pozwolą sprawnie komunikować się monitorowi z innymi urządzeniami. Zwykle monitory, które obsługują HDMI, posiadają również wejścia DVI do przesyłu sygnału cyfrowego, czy DisplayPort, który jest bezpośrednim konkurentem portu HDMI.

Warto wybrać monitor, który posiada minimum dwa-trzy porty HDMI, jeden port DVI, DisplayLink oraz USB, dzięki czemu będziemy mogli podłączyć do niego pendrive z filmami lub zdjęciami.

Polecane monitory z HDMI

Jaki monitor z HDMI wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *