Jaki monitor do 600 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Monitor to najważniejsze urządzenie peryferyjne komputera stacjonarnego. Zewnętrzne monitory podpina się również do komputerów mobilnych, tabletów, czy nawet smartfonów, a także z powodzeniem możemy na nich oglądać telewizję.

Rynek obfituje w najróżniejsze rozwiązania technologiczne i konstrukcje. W cenie do 600 złotych jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w dobrej klasy monitor, który pozwoli nam na zmaksymalizowanie wrażeń wizualnych płynących z filmów lub gier.

W tekście podpowiemy, dlaczego warto wydać do 600 złotych na monitor, jakie jest jego zastosowanie, na co zwracać uwagę wybierając monitor do podanej kwoty, oraz jakimi parametrami powinny cechować się dobre monitory do 600 złotych.

Dlaczego warto wybrać monitor do 600 złotych?

Monitory z prezentowanego przedziału cenowego to zwykle godne polecenia ekrany, które z powodzeniem możemy wykorzystywać nie tylko do prac biurowych, czy konsumowania internetowych treści, ale również do komfortowego grania w gry i oglądania filmów.

Podana cena nie wydaje się przesadzona, a monitory za kwotę do 600 złotych oferują bardzo dobry współczynnik ceny do oferowanej funkcjonalności i jakości wykonania. Kolejną zaletą monitorów do 600 złotych jest szeroka oferta producentów. Omawiany przez nas budżet umożliwia przebieranie między monitorami z matrycami TN, jak również między ekranami z lepszymi matrycami IPS.

Zastosowanie monitora do 600 złotych

Głównie monitory z tego przedziału cenowego przeznaczone są dla graczy i kinomaniaków, jednak z powodzeniem mogą być wykorzystywane również do prac biurowych oraz do standardowego użytkowania komputera.

Głównie monitory z półki cenowej do 600 złotych wyposażone są w złącza umożliwiające pracę wielomonitorową, wejście USB, dzięki któremu możemy oglądać filmy bezpośrednio na monitorze. Najpopularniejszymi producentami monitorów do 600 złotych są: AOC, BenQ, Hama, Philips, czy Asus.

Na co zwracać uwagę wybierając monitory do 600 złotych?

monitor do 600 zł

Wybierając monitor, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które pozwolą nam dopasować urządzenie do typu pracy oraz osobistych wymagań. Przed kupnem sprzętu należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak sposób montażu monitora, zastosowana matryca oraz porty i interfejsy obsługiwane przez monitor.

Montaż monitora

W kwocie do 600 złotych spotkamy głównie monitory, które możemy postawić na specjalnej obrotowej lub nieruchomej nóżce, a także takie konstrukcje, które dzięki standardowi VESA powiesimy na ścianie. Przed wyborem monitora sprawdźmy, czy zamontujemy go zgodnie z oczekiwaniami. Pamiętajmy, że rozmiar monitora również ma w tym przypadku znaczenie. Na biurku zmieszczą się głównie mniejsze monitory do 24-cali, podczas gdy na ścianie możemy powiesić dowolnie duży monitor.

Matryca

W kwocie do 600 złotych możemy przebierać między najlepszymi matrycami TN, a także kupić monitor z tanią matrycą IPS. Obydwa rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy, które pokrótce omówimy.

Monitory z matrycami TN są o wiele tańsze, a także oferują gorszą jakość prezentowanego obrazu. Zwykle matryce TN mają mniejsze kąty widzenia, gorzej odwzorowują kolory i charakteryzują się mniejszym kontrastem. Poza tym mają pewne problemy z odwzorowaniem głębokiej czerni. Ich zaletą są stosunkowo szybkie czasy reakcji.

Matryce IPS z kolei są droższe i prezentują o wiele lepszy jakościowo obraz. Mając do dyspozycji 600 złotych czasem lepszym rozwiązaniem, jest kupno monitora z bardzo dobrą matrycą TN, niż przeciętną matrycą IPS.

Porty i interfejsy

Generalnie – im więcej portów, tym lepiej. Nie zawsze jednak powinniśmy kierować się tą zasadą. Warto wybierać monitory, które posiadają najważniejsze porty, których faktycznie będziemy używać.

W cenie do 600 złotych możemy liczyć na monitory z wyjściem VGA, paroma wyjściami HDMI, jednym DisplayLink, DVI-D. Jeżeli zamierzamy sprzęgnąć monitor do pracy wielomonitorowej, warto zadbać o odpowiednią ilość portów HDMI lub DisplayLink.

Parametry monitorów do 600 złotych

Stojąc przed wyborem monitora, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: przekątna ekranu, jego proporcje, częstotliwość odświeżania obrazu, rozdzielczość natywna, kąty widzenia i czas reakcji monitora.

Przekątna

Przekątna ekranu to jeden z ważniejszych parametrów monitorów, który konsumenci sprawdzają jako pierwszy. Nie jest to najistotniejsza cecha monitora, jednak warto poświecić jej chwilę. W kwocie do 600 złotych możemy liczyć głównie na monitory posiadające ekran od 20 do 24 cali. O ile 20-calowe ekrany doskonale sprawdzą się w pracy biurowej, o tyle do gier i oglądania filmów lepiej sprawdzą się monitory 24-calowe.

Przed kupnem monitora sprawdźmy, czy zmieści się nam na biurku oraz czy odległość, w jakiej będziemy na niego patrzeć, będzie dla nas odpowiednia. Często zdarza się, że konsumenci kupują zbyt duże monitory i oglądają wyświetlane na nich treści w zbyt bliskiej odległości, co negatywnie wpływa na wygodę oraz zdrowie naszych oczu.

Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem jest kupno dwóch mniejszych monitorów i sprzęgniecie ich do pracy wielomonitorowej. Dzięki temu mniejszym nakładem kosztów możemy stworzyć o wiele większy ekran, niż gdybyśmy mieli kupić jeden ogromny monitor.

Rozdzielczość natywna

Rozdzielczość natywna informuje nas, do jakiej rozdzielczości został przystosowany monitor i w jakiej rozdzielczości najlepiej odda prezentowany obraz. Obecnie najpopularniejszymi monitorami w kwocie do 600 złotych są ekrany oferujące rozdzielczość natywną na poziomie 1920 x 1080 lub 1366 x 768 pikseli. Pamiętajmy, że im większa rozdzielczość monitora, tym bardziej obciąża on kartę graficzną.

Proporcje ekranu

Obecnie monitory zarówno z przedziału cenowego do 600 złotych, jak i z wyższych półek oferują głównie obraz wyświetlany w proporcjach 16:9 i 16:10. Możemy jednak spotkać bardziej kwadratowe ekrany- 5:4 i 4:3, a także ultrapanoramiczne monitory- 21:9.

Kąty widzenia

Kąty widzenia określają komfort oglądania obrazu, patrząc na monitor pod różnymi kątami. Jeżeli z monitora korzysta tylko jeden użytkownik jednocześnie i patrzy na obraz pod jednym kątem, wtedy kąty widzenia nie są aż tak istotne. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, gdy zamierzamy oglądać na monitorze filmy lub grać w gry z innymi osobami. Dzięki temu obraz będzie prezentowany w odpowiedniej jakości z niemal każdego miejsca w pomieszczeniu.

Czas reakcji

Im mniejszy czas reakcji, tym monitor szybciej zaprezentuje nam dynamicznie zmieniające się klatki. Parametr ten jest szczególnie istotny podczas grania w dynamiczne gry akcji i FPS lub podczas oglądania kina akcji. W tym przedziale cenowym powinniśmy oczekiwać czasu reakcji poniżej 4 ms.

Częstotliwość odświeżania

W kwocie do 600 złotych znajdziemy monitory, które potrafią odświeżać obraz z częstotliwością od 60 HZ do 85 Hz. Na rynku istnieją również monitory o częstotliwości 122 Hz, oraz 144 Hz. Są to jednak o wiele droższe konstrukcje.

Polecane monitory do 600 zł


Jaki monitor do 600 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
2.8 (55%) 4 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *