Jaki monitor dla gracza? Top 5 najlepszych monitorów!

Dla zapalonego gracza stanowisko komputerowe ma ogromne znaczenie, a każdy jego element musi być odpowiednio dopasowany. Jedną z kluczowych decyzji jest zaś wybór odpowiedniego monitora, który zapewni odpowiedni poziom doznań wizualnych. 

Ranking top 5 monitorów dla graczy

MiejsceZdjęcieNazwaW sklepie
1.BenQ ZOWIE XL2411 BenQ ZOWIE XL2411Zobacz cenę
2.Asus VG248QEAsus VG248QE
Zobacz cenę
3.LG 24GM77-BLG 24GM77-B Zobacz cenę
4.iiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSUiiyama G-MASTER Red Eagle GB2488HSUZobacz cenę
5.AOC G2460FQAOC G2460FQ Zobacz cenę

Jak wybrać monitor dla gracza?

Wybór monitorów przeznaczonych do gier jest bardzo duży, a ich jakość zróżnicowana. Jako że często jest to decyzja związana z niemałym wydatkiem, a monitor ma posłużyć przez dłuższy okres czasu, to warto ją dokładnie przemyśleć.

Z początku należy odpowiedzieć sobie na kilka praktycznych pytań. Po pierwsze, trzeba być świadomym, jakim budżetem dysponujemy. Po drugie, trzeba rozważyć, czy konieczny jest zakup natychmiastowy, czy też można z tym trochę poczekać (np. na dobrą okazję lub okres wyprzedaży). Po trzecie, istotne jest to, czy interesuje nas wyłącznie nowy sprzęt, czy też rozważymy zakup używanego monitora albo nowego mającego drobne wady (Zdążają się przypadki, gdy np. monitor ma niedziałający jeden piksel i jest sprzedawany za połowę ceny).

Ile cali powinien mieć monitor do gier?

Kiedy już określimy budżet, należy przemyśleć jakie parametry ma mieć nasz monitor. Kluczowe znaczenie ma tutaj określenie odpowiedniej ilości cali.

Przekątna monitora ma ogromne znaczenie, bo decyduje o rozdzielczości oraz proporcji ekranu. To zaś przekłada się na jakość, wyrazistość i dokładność obrazu. Co do zasady, do gier najlepiej sprawdzają się duże, panoramiczne monitory o bardzo wysokiej rozdzielczości. Należy jednak być świadomym, że kierowanie się zasadą „im większa przekątna tym lepiej” może czasem być złą decyzją. Większy monitor zajmie przecież więcej miejsca na biurku, będzie też bardziej energio-chłonny. Pod uwagę należy też wziąć odległość z jakiej będzie się korzystało z danego ekranu. Patrzenie na ogromny monitor z bliskiej odległości (mniejszej niż pół metra) jest przecież męczące, mało komfortowe i kiepsko działa na wzrok. W większości przypadków do gier najlepiej sprawdzi się monitor mający około 22 – 26 cali.

Bardzo duże znaczenie ma także wybór odpowiednich proporcji monitora. Raczej odradzić trzeba format 4:3, ponieważ jest on zbyt „kwadratowa”. Do gier nie sprawdzi się także proporcja 16:10. Dobrym pomysłem może być za to najpopularniejszy obecnie format 16:9. Warto także rozważyć zakup panoramicznego ekranu o proporcjach 21:9.

Jakie parametry cechują dobry monitor do gier?

Wybór odpowiedniej ilości cali i proporcji ekranu ma kluczowe znaczenie. Należy jednak także zwrócić uwagę na kilka innych parametrów opisujących monitory:

  • Rodzaj matrycy – Obecnie furorę robią monitory z zakrzywioną matrycą. Korzystanie z nich zwiększają wrażenie uczestnictwa w grze, szczególnie przy dużych ekranach o panoramicznych proporcjach. Z pewnością warto zainwestować w zakrzywioną matrycę, jeżeli monitor ma służyć jedynie do gier i oglądania filmów.
  • Czas reakcji monitora – Im mniejszy tym lepiej dla gracza
  • Możliwość regulacji położenia monitora – Dla komfortu i zdrowia kluczowe znaczenie ma optymalne ustawienie ekranu względem poziomu oczów. Dlatego też należy wybierać monitory z możliwością swobodnej regulacji położenia ich podstawy.

Ranking 5 najlepszych monitorów dla graczy

Jaki monitor dla gracza? Top 5 najlepszych monitorów!
3 (60%) 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *