Jaki monitor 144 Hz wybrać? Top 5 najlepszych monitorów 144 Hz

Kilka lat temu wybór 144 Hz monitorów praktycznie nie istniał. Obecnie sklepowe półki uginają się od najróżniejszych konstrukcji przetwarzających obraz z tak wysoką częstotliwością. W artykule podpowiadamy, jaki monitor o częstotliwości 144 Hz wybrać. Poza tym napiszemy, dlaczego warto zainteresować się takim urządzeniem, jakie może mieć ono zastosowanie, a także, na co zwracać uwagę przy wyborze monitora 144 Hz.

Ranking 5 monitorów 144 Hz

 Dlaczego warto wybrać monitor 144 Hz i jakie ma on zastosowanie?

Przyzwyczailiśmy się do monitorów taktujących od 60 do 80 Hz. Są to wygodne i praktyczne urządzenia, jednak nie sprawdzą się w każdym zastosowaniu. Monitor o tak wysokiej częstotliwości będzie idealny do grania w gry i oglądania filmów. W przypadku pracy biurowej nie odczujemy znaczącej różnicy między 80 Hz a 144 Hz ekranem.
Warto pamiętać, że monitory o wysokich częstotliwościach taktowania wymagają również mocniejszego komputera. Aby obraz na ekranie był wyświetlany odpowiednio szybko i dokładnie, PC powinien być wyposażony w mocną kartę graficzną, która nie dość, że poradzi sobie z renderowaniem obrazów wymagających gier, to jeszcze zrobi to w odpowiednio szybkim czasie.
Związek między Hz a FPSami jest bowiem dosyć istotny. Monitory 144 Hz bez problemu wyświetlą nawet 60 klatek na sekundę bez żadnych zniekształceń. Tutaj też objawia się zaleta monitorów 144 Hz.

Jeżeli posiadasz mocną maszynkę do gier, która bez problemu generuje wspomniane 60 kl./s., i nie masz monitora, który taktowałby z dużą częstotliwością, część klatek zostanie pominiętych na ekranie, przez co tracisz płynność i szczegółowość wyświetlanego obrazu. Taki stan rzeczy może irytować zwłaszcza w dynamicznych grach FPS. W tego typu produkcjach każda klatka ma kluczowe znaczenie.

Decydując się na monitor 144 Hz, możesz wybierać spośród każdej półki cenowej. Dobry sprzęt kupisz już za niecałe 600 złotych, podczas gdy najlepsze monitory 144 Hz to wydatek rzędu nawet 3 tysięcy złotych. Rekomendowanymi firmami oferującymi sprawdzony sprzęt są: iiyama, AOC, Benq, LG, Dell, czy Samsung.

Na co zwracać uwagę wybierając monitor 144 Hz?

Kluczowymi cechami, na które należy zwrócić uwagę podczas kupowania monitora 144 Hz, są: ilość cali, typ matrycy, rozdzielczość, czas reakcji oraz złącza i porty.

Monitor 144 Hz – ile cali?

Ilość cali to jeden z ważniejszych czynników, który determinuje finalną cenę monitora. Wybór wielkości ekranu powinien być dostosowany nie tylko do budżetu, ale również warunków przestrzennych oraz przeznaczenia monitora.
Jeżeli zamierzasz postawić ekran na biurku w dosyć bliskiej odległości od wzroku, wówczas lepszym rozwiązaniem będą ekrany mniejsze – około 20 – 22 cali. Jeżeli z kolei ekran powiesisz na ścianie, a sam zajmiesz odpowiednio daleką pozycję w taki sposób, że bez problemu ogarniesz wzrokiem cały ekran bez nadmiernych ruchów szyją, wtedy lepszym rozwiązaniem będą monitory 24 cali wzwyż. Nie warto jednak przesadzać i kupować 40 – lub więcej – calowych monitorów. Tego typu sprzęt z powodzeniem może zastąpić Ci telewizor i z pewnością nie nada się do konsumowania internetowych treści, pracy biurowej i do grania w gry.

Typ matrycy monitora 144 Hz

Obecnie możemy wybierać między pochodnymi matryc TN i IPS. Czym różnią się między sobą? Każda z nich ma swoje wady i zalety, których świadomość pozwoli Ci lepiej dostosować ekran do swojego budżetu, wymagań i predyspozycji.
Matryce TN są przede wszystkim o wiele tańsze od matryc IPS ze względu na łatwiejszy proces produkcyjny. Tego typu matryce używane są w większości nisko, średnio i czasem w wysokobudżetowych produktach. Nieco gorzej odwzorowują kolory, mają gorsze kąty widzenia i słabszy kontrast. Ich największą zaletą, którą możemy odczuć podczas grania w dynamiczne gry, jest bardzo krótki czas reakcji.
Matryce IPS są z kolei droższe, jednak oferują o wiele lepsze parametry wyświetlanego obrazu. Przede wszystkim odznaczają się o wiele lepszym odwzorowaniem kolorów, lepszym kontrastem, szerszymi kątami widzenia i ogólnie ładniejszym obrazem. Poza tym czas reakcji matrycy jest nieco dłuższy.
Poza samym typem matrycy warto poświęcić uwagę jej powłoce. Możemy wyróżnić matryce z powłoką matową i błyszczącą. Matryce matowe oferują lepsze zabezpieczenie przed nie korzystnym oświetleniem. Światło padające na ekran rozprasza się, a w przypadku matryc błyszczących odbija. Na matowych powłokach nie widać tak bardzo kurzu i tłustych śladów.

Czas reakcji monitora 144 Hz

Im krótszy, tym lepiej. Jest to parametr, który określa czas, jaki zajmuje matrycy zgaszenie zapalonego piksela i ponowne jego zapalenie. Im większy czas reakcji, tym ekran będzie bardziej smużył. Czas reakcji jest szczególnie istotny w przypadku grania w dynamiczne gry FPS.

Złącza monitora 144 Hz

Im więcej złącz, tym lepiej. Oczywiście podstawowym wyposażeniem powinno być kilka portów HDMI, portów USB i jeden port DisplayPort. Nie powinno zabraknąć również portu DVI.
Sprawdź ranking pięciu najpopularniejszych monitorów o odświeżaniu 144 Hz!

Jaki monitor 144 Hz wybrać? Top 5 najlepszych monitorów 144 Hz
3.9 (77.39%) 23 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *