Jaki laptop mobilny? Dlaczego warto wybrać ultrabooka?

Obecnie mobilne laptopy przeżywają drugą młodość, czego przykładem może być np. dynamicznie rozwijający się segment ultrabooków oraz hybryd. W artykule podpowiemy, dlaczego warto wybrać laptop mobilny, jakie może być jego zastosowanie, a także na jakie cechy i parametry zwracać uwagę podczas kupna. 

Ranking laptopów mobilnych

Zastosowanie mobilnego laptopa

Mobilne komputery mogą mieć szereg zastosowań, które w dużej mierze uzależnione są od tego, w jaki sposób zamierzamy korzystać ze sprzętu. Ich niewątpliwe zalety, jakimi są gabaryty, waga, funkcjonalność, czy długi czas pracy na baterii, powodują, że mobilne laptopy doskonale sprawdzają się w wielu zawodach i branżach.

Z dobrodziejstw tych łatwych w transporcie komputerów korzystać może każdy, kto pracuje w terenie, często przenosi swój komputer z biura do domu, czy lubi pracować na świeżym powietrzu. Z mobilnych laptopów mogą korzystać handlowcy, programiści, architekci, nauczyciele, czy studenci, którzy z powodzeniem zmieszczą niewielki komputer do torby lub plecaka.

Mobilne laptopy doskonale sprawdzają się również w podróżach – zarówno tych dużych, jak i regularnych dojazdach do pracy, szkoły, czy domu. Mały komputer z długim czasem pracy na baterii może okazać się idealnym umileniem monotonnej jazdy tramwajem, pociągiem, czy lotu samolotem.

Dlaczego warto wybrać mobilny laptop?

Podstawowym powodem, dla którego warto zainteresować się zgrabnymi konstrukcjami komputerów przenośnych, jest szeroka gama produktów, jaką znajdziemy na rynku. Decydując się na skromne gabarytowo rozwiązanie, możemy przebierać między ultrabookami, hybrydami (tablet + klawiatura) – które w niektórych kręgach zaliczane są do komputerów osobistych, czy tańszymi netbookami.

Drugim powodem jest szeroka rozpiętość cenowa. Dobry netbook to wydatek rzędu niespełna tysiąca złotych, za funkcjonalną hybrydę zapłacimy niewiele mniej. Ultrabooki z racji upakowanych w nich najlepszych podzespołów, to wydatek rzędu minimum 3,5 – 4 tysięcy złotych. Każdy znajdzie coś dla siebie w segmencie mobilnych laptopów.

jaki laptop mobilny

Na jakie cechy zwracać uwagę wybierając mobilny laptop?

Podczas zakupu sprzętu, należy dokładnie określić swoje wymagania, które pozwolą nam okroić poszukiwania i wybrać urządzenie dopasowane do osobistych preferencji. Najważniejszymi cechami, na jakie należy zwrócić uwagę, są: wytrzymałość konstrukcji, ilość złącz, kultura pracy, czas pracy na baterii i gabaryty.

Wytrzymałość konstrukcji

Mobilny laptop z racji tego, że będzie często przemieszczany i transportowany z miejsca na miejsce, o wiele bardziej narażony jest na uszkodzenia mechaniczne niż sprzęt domowy lub biurowy. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na spasowanie elementów obudowy oraz jej solidność. Laptop musi być odporny na wstrząsy, mieć odpowiednio sztywne zawiasy, które będą dobrze trzymać górną pokrywę.

Poza tym materiały użyte do produkcji dekla i pulpitu roboczego muszą być na tyle trwałe, żeby nie porysowały się zbyt łatwo i szybko.

Ilość złączy

Im większa ilość złącz w laptopie, tym lepiej. Złącza i porty determinują funkcjonalność urządzenia. O ile kilka portów HDMI i USB (najlepiej w standardzie 3.0 i minimum jeden typu C) stają się obecnie standardem, o tyle warto pomyśleć o laptopie posiadającym port DisplayPort, stację dokującą umożliwiającą podpięcie sprzętu w biurze lub domu, a także zabezpieczenie Kensington, które ochroni sprzęt przed kradzieżą.

Kultura pracy

Mobilny laptop powinien zachowywać odpowiednie parametry pracy. Nie może rozgrzewać się do czerwoności ani hałasować na tyle, że stanie się głównym źródłem dźwięku w pomieszczeniu. Przed kupnem mobilnego sprzętu, warto zwrócić uwagę na sposób chłodzenia oraz ewentualnie przejrzeć testy kultury pracy urządzenia.

Czas pracy na baterii

Dochodzimy do jednego z ważniejszych czynników określających mobilność urządzenia. Im dłuższa praca na baterii, tym laptop będzie bardziej mobilny, wygodny w użyciu i funkcjonalny. Najlepsze czasy pracy na pojedynczym cyklu ładowania uzyskują ultrabooki. Wytyczne opracowane przez firmę Intel określają, że minimalny czas pracy ultrabooków powinien wynosić 5 godzin.

Wybierając laptop, zastanówmy się, jak długo korzystamy z urządzenia między cyklami ładowania – jak długo zajmują nasze podróże do lub z pracy, lub jak długo pozostajemy w terenie, korzystając z komputera.

Gabaryty

Ostatni i w zasadzie najważniejszy parametr określający mobilność. Gabaryty sprzętu w dużej mierze uzależnione są od przekątnej ekranu. W większości przypadków mobilne urządzenia mają matryce o wielkości 11 – 13 cali. 13-calowy laptop dla wielu jest optymalnym rozwiązaniem między czytelnością prezentowanych treści a niewielkimi gabarytami konstrukcji.

Warto zwrócić uwagę również na wagę sprzętu. Laptop mobilny nie powinien ważyć więcej niż 2 kg. Liderami pod względem niewielkich obudów, stylowego wyglądu i małej wagi są ultrabooki.

Parametry mobilnych laptopów

Wybierając komputer, warto sprawdzić szereg parametrów i podzespołów, które określą jego wydajność i użyteczność. Do najważniejszych parametrów możemy zaliczyć: procesor, pamięć RAM, pamięć wewnętrzną.

Procesor

W zależności od tego, jaki komputer mobilny wybierzemy i do jakich zastosowań planujemy go dopasować, zaimplementowany procesor będzie znacząco różnił się wydajnością i mocą. W słabszych netbookach z reguły spotkamy się z procesorami Intel Atom. W przypadku Ultrabooków możemy liczyć na konstrukcje wyposażone w procesory Intel rodziny i3, i5, a nawet i7.

W przypadku mobilnych komputerów dużą uwagę skupia się na energooszczędność procesora, która znacznie wydłuża czas pracy komputera.

Pamięć RAM

Im więcej, tym oczywiście lepiej. W komputerach mobilnych standardem jest obecnie 4 – 8 GB. W najlepszych Ultrabookach wartości te dochodzą nawet do 16 GB. Możemy przyjąć, że dobry laptop mobilny powinien mieć nie mniej niż 4 GB szybkiej pamięci RAM DDR3+

Pamięć wewnętrzna

Możemy spotkać się z tańszymi dyskami HDD lub droższymi i z reguły mniej pojemnymi dyskami SSD. Jeżeli nasz komputer będzie często transportowany i jest narażony na wibracje i uszkodzenia mechaniczne, warto zastanowić się nad pamięcią Flash (SSD). Dyski magnetyczne mogą ulec uszkodzeniu w przypadku pracy w trudnych i niestabilnych warunkach. Poza tym pamięć SSD oferuje szybszy zapis i odczyt danych.

Ranking laptopów mobilnych

Jaki laptop mobilny? Dlaczego warto wybrać ultrabooka?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *