Jaki laptop do Adobe Premiere? Polecane modele

Montaż filmów to wymagający proces, który wymaga dobrego komputera. W przypadku komputera stacjonarnego w każdej chwili można wymienić podzespoły, w przypadku laptopa nie jest to takie proste. Dlatego też warto dobrze zastanowić się jaki laptop do Adobe Premiere będzie najlepszy i wybrać odpowiedni model.

Jaki laptop do Adobe Premiere? Polecane modele

Co jest wykorzystywane przy montażu filmów?

Przy obórce filmów największe znaczenie ma procesor i karta graficzna. O tych dwóch elementach pamięta większość osób, gdy szukają laptopa do Adobe Premiere. Jednak wiele osób zapomina o tym jak duże znaczenie ma dysk twardy.

  • Po pierwsze musi być on pojemny – filmy (szczególnie dobrej jakości) zajmują ogromne ilości miejsca. Jeżeli nie zamierzasz inwestować w zewnętrzne dyski przenośne, to potrzebujesz dużo miejsca na komputerze. Warto tutaj poszukać laptopów posiadających dwa dyski – jeden SSD, a drugi HDD.
  • Po drugie powinien być szybki. Dysk SSD może podnieść szybkość renderowania się materiału Video, a dzięki temu praca z Adobe Premiere będzie bardziej efektywna.

Oprócz tego warto zadbać o RAM. Im więcej tym lepiej, 8 GB to absolutne minimum, jeżeli zastanawiać się jaki laptop do Adobe Premiere wybrać i chcesz go wykorzystywać profesjonalnie, to warto poszukać sprzętu, który ma 16GB Ramu.

Znaczenie baterii i matrycy?

W przypadku korzystania z Adobe Premiere bateria nie ma aż tak dużego znaczenia. Jest to program bardzo energożerny, dlatego komputer będzie przez większość czasu podłączony do zasilania.

Jeżeli chodzi o matrycę, to warto wybrać ekran co najmniej Full HD. Jest to niezbędne do komfortowego korzystania z laptopa. Dodatkowo warto zastanowić się nad wielkością matrycy, ponieważ 17 cali pozwala na znacznie bardziej komfortową pracę, jednak ogranicza mobilność. Warto zastanowić się co ma dla Ciebie większe znaczenie.

Rodzaj i ilość filmów

Oprócz ilości filmów duży wpływ ma również ich rodzaj. Dzisiaj coraz częściej nagrywane są filmy w 4K. Ich montaż wymaga znacznie lepszego komputera. Jeżeli też zamierzasz w przyszłości zajmować się montażem takich materiałów, to warto zastanowić się nad przeznaczeniem na laptopa nawet 5000zł.

W przypadku filmów full HD, oraz HD można kupić dobry sprzęt posiadając znacznie mniejszy budżet.

Tak naprawdę prosty program do montażu można odpalić na większości laptopów. Jednak korzystanie z niego może nie mieć nic wspólnego z komfortem i wydajną pracą. Zwłaszcza jeżeli mówimy o filmach dobrej jakości, dodawaniu do nich ciekawych efektów, oraz szybkim renderowaniu materiałów.

Jeżeli zastanawiasz się jaki laptop do Adobe Premiere wybrać to zastanów się przede wszystkim jakie wiążesz plany z wykorzystaniem tego programu. Chcesz się rozwijać zawodowo, realizować swoje pasje? W takim przypadku zainwestuj w dobry sprzęt.

Postaraj się, żeby laptop miał dobrą kartę grafiki i wydajny procesor, zwróć ilość na maksymalną ilość pamięci RAM. Dysk twardy i pamięć RAM zawsze możesz zmienić jeżeli zajdzie taka potrzeba, dlatego na tych podzespołach można oszczędzić w momencie zakupu.

Sposób wykorzystania Adobe Premiere

Nie wszystkie osoby montujące filmy robią to w sposób profesjonalny. Jeżeli zamierzasz tylko raz na jakiś czas używać Adobe Premiere to nie musisz kupować najlepszego laptopa. Jednocześnie jeżeli zamierzasz rozwijać się w tym temacie to warto zainwestować w dobry sprzęt.

Tak jak wspominałem na początku – trzeba pamiętać, że w laptopach nie da się tak łatwo wymieniać sprzętu jak w komputerach stacjonarnych. Często jest to niemożliwe i można co najwyżej wymienić dysk, albo zwiększyć ilość pamięci RAM.

Dlatego zastanawiając się jaki laptop do Adobe Premiere wybrać trzeba myśleć przyszłościowo i zastanowić się czy w przyszłości planujesz zając się obróbką materiałów video bardziej profesjonalnie. Jeżeli tak, to lepiej dołożyć do droższego sprzętu.

Polecane laptopy do Adobe Premiere


Jaki laptop do Adobe Premiere? Polecane modele
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *