Jaki komputer na komunię? Ranking 5 najlepszych modeli.

Choć klasyczne prezenty, jak komplet biżuterii czy zegarek, wciąż są mile widziane, z okazji Pierwszej Komunii dzieci oczekują raczej podarunku, który będzie trafiał w ich osobiste upodobania. Miłość do złotych pierścionków z pewnością przyjdzie z czasem, a na razie pożądana jest elektronika, którą dysponuje większość rówieśników, i która oferuje wiele pociągających możliwości.


Niektórzy rodzice co prawda burzą się na takie dictum, co nie zmienia faktu, że w przewadze ulegają dzieciom i kupują upragnionym sprzęt. Może być to tablet, smartfon bądź komputer: laptop lub stacjonarny. Gdy w grę wchodzi ostatnia opcja, wybór się komplikuje. Parametry brzmią tajemniczo, a każdy producent kusi i przekonuje, że to właśnie jego propozycja jest najlepsza. Jak odnaleźć się w tej dżungli i czym kierować podczas kupna? Pomoże poniższy poradnik.

Polecane zestawy komputerowe

Jaki komputer na komunię? PC Master Race?

Komputer to najbardziej przyszłościowy ze sprzętów, który jest jednocześnie największym jednorazowym wydatkiem. Nie ulega sezonowym modom i warto go wymienić dopiero, gdy podzespoły rzeczywiście odczuwalnie się zestarzeją, co w niektórych przypadkach może zająć niemal dekadę.

Oczywiście posłuży do zainstalowania gier czy używania mediów społeczniościowych, i tak pewnie wykorzystają go adresaci prezentu, ale równie dobrze sprawdzi się w przypadku pisania prac semestralnych i przygotowywania prezentacji, wygodnego oglądania filmów czy odtwarzania kolekcji albumów muzycznych.

Nie ma więc sensu demonizować roli komputerów w życiu młodych ludzi – im wcześniej wejdą w ich posiadanie, tym prędzej przekonają się, że to nie tylko źródło przystępnej rozrywki. Postawmy więc na wielofunkcyjność i zainteresujmy się rynkiem komputerów, który oferuje przystępne oferty na każdą kieszeń.
komputer na komunię

Jak wybrać?

Laptop będzie bardziej ekonomicznym wyborem niż komputer stacjonarny – jest lekki, mobilny, oferuje nie gorszej jakości parametry techniczne i jest przystępniejszy dla portfela. Urządzenia stacjonarne lepiej sprawdzą się w przypadku dorosłych osób, które korzystają z nich zawodowo i lubią modyfikować poszczególne podzespoły bez konieczności wymiany całości.

Czym kierować się podczas kupna laptopa? Przede wszystkim poświęćmy chwilę na test solidności wykonania. Otwórzmy klapę, sprawdźmy działanie zawiasów i szczelność domykania, przyjrzyjmy się materiałom zastosowanym do produkcji (np. zrezygnujmy z ładnych, ale niepraktycznych błyszczących wykończeń, które dzieci szybko ozdobią nieestetycznymi odciskami palców). Jeśli dokonujemy zakupu przez internet, pomocne będą niezależne portale agregujące opinie klientów o danych produktach.

Dla komfortowego korzystania ważny będzie rozmiar ekranu i jego rozdzielczość: 13-14 cali i 1366 x 768 pikseli zaspokoją potrzeby nieletnich, przyda się też matryca antyrefleksowa, pomocna w słoneczne dni i przy silnym oświetleniu. Ważny będzie czas pracy na baterii, ponieważ dzieci nie zaprzątają sobie głowy zapewnianiem sprzętowi źródła zasilania.

Liderzy w tym aspekcie oferują 8-10 h pracy po pełnym naładowaniu. Parametry stricte techniczne w przypadku laptopów to procesor: przynajmniej dwurdzeniowy, 1 lub 2 GB pamięci RAM oraz dysk twardy od 250 GB (wartość tę można łatwo rozszerzyć dokupując dysk zewnętrzny bądź posługując się pendrive’ami o coraz większych pojemnościach).

Karta graficzna i dźwiękowa nie mają w przypadku nieletnich aż tak wielkiego znaczenia i tańszy, dedykowany układ zda egzamin zadowalająco.

Przed zakupem sprawdźmy rozmieszczenie portów USB (jeśli sąsiadują ze sobą, może to wykluczyć możliwość wpięcia np. modemu mobilnego internetu i urządzenia peryferyjnego jednocześnie) i obecność czytnika kart pamięci: dziecko z pewnością zechce przenosić na laptopa dane ze swojego telefonu.

Wejście HDMI pozwoli na podłączenie sprzętu do telewizora, a wbudowana kamera umożliwi nagrywanie filmów i robienie zdjęć (niech ma więc przynajmniej 2 Mpix, aby obraz był czytelny).

Jeśli udało nam się nabyć laptopa w zadowalającej cenie, możemy się pokusić o wydanie dodatkowej sumy na bezprzewodową mysz (ucieszy młodych graczy, ale także tych, którzy nie przepadają za touchpadem), kompletu głośników (dla melomanów) bądź dedykowany pokrowiec, który ułatwi przechowywanie sprzętu w podróży i uchroni go przed zniszczeniem.

Przed zakupem upewnijmy się, że laptop sprzedawany jest wraz z preinstalowanym systemem operacyjnym – inaczej będzie trzeba wydać na niego dodatkową kwotę, aby móc rozpocząć korzystanie z nowego nabytku.

Polecane zestawy komputerowe

Jaki komputer na komunię? Ranking 5 najlepszych modeli.
4 (80%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *