Jaki komputer na komunię? Ranking 5 najlepszych modeli.

Choć klasyczne prezenty, jak komplet biżuterii czy zegarek, wciąż są mile widziane, z okazji Pierwszej Komunii dzieci oczekują raczej podarunku, który będzie trafiał w ich osobiste upodobania. Miłość do złotych pierścionków z pewnością przyjdzie z czasem, a na razie pożądana jest elektronika, którą dysponuje większość rówieśników, i która oferuje wiele pociągających możliwości. Niektórzy rodzice co prawda burzą się na takie dictum, co nie zmienia faktu, że w przewadze ulegają dzieciom i kupują upragnionym sprzęt. Może być to tablet, smartfon bądź komputer: laptop lub stacjonarny. Gdy w grę wchodzi ostatnia opcja, wybór się komplikuje. Parametry brzmią tajemniczo, a każdy producent kusi i przekonuje, że to właśnie jego propozycja jest najlepsza. Jak odnaleźć się w tej dżungli i czym kierować podczas kupna? Pomoże poniższy poradnik.

PC Master Race?

Komputer to najbardziej przyszłościowy ze sprzętów, który jest jednocześnie największym jednorazowym wydatkiem. Nie ulega sezonowym modom i warto go wymienić dopiero, gdy podzespoły rzeczywiście odczuwalnie się zestarzeją, co w niektórych przypadkach może zająć niemal dekadę. Oczywiście posłuży do zainstalowania gier czy używania mediów społeczniościowych, i tak pewnie wykorzystają go adresaci prezentu, ale równie dobrze sprawdzi się w przypadku pisania prac semestralnych i przygotowywania prezentacji, wygodnego oglądania filmów czy odtwarzania kolekcji albumów muzycznych. Nie ma więc sensu demonizować roli komputerów w życiu młodych ludzi – im wcześniej wejdą w ich posiadanie, tym prędzej przekonają się, że to nie tylko źródło przystępnej rozrywki. Postawmy więc na wielofunkcyjność i zainteresujmy się rynkiem komputerów, który oferuje przystępne oferty na każdą kieszeń.
komputer na komunię

Jak wybrać?

Laptop będzie bardziej ekonomicznym wyborem niż komputer stacjonarny – jest lekki, mobilny, oferuje nie gorszej jakości parametry techniczne i jest przystępniejszy dla portfela. Urządzenia stacjonarne lepiej sprawdzą się w przypadku dorosłych osób, które korzystają z nich zawodowo i lubią modyfikować poszczególne podzespoły bez konieczności wymiany całości. Czym kierować się podczas kupna laptopa? Przede wszystkim poświęćmy chwilę na test solidności wykonania. Otwórzmy klapę, sprawdźmy działanie zawiasów i szczelność domykania, przyjrzyjmy się materiałom zastosowanym do produkcji (np. zrezygnujmy z ładnych, ale niepraktycznych błyszczących wykończeń, które dzieci szybko ozdobią nieestetycznymi odciskami palców). Jeśli dokonujemy zakupu przez internet, pomocne będą niezależne portale agregujące opinie klientów o danych produktach. Dla komfortowego korzystania ważny będzie rozmiar ekranu i jego rozdzielczość: 13-14 cali i 1366 x 768 pikseli zaspokoją potrzeby nieletnich, przyda się też matryca antyrefleksowa, pomocna w słoneczne dni i przy silnym oświetleniu. Ważny będzie czas pracy na baterii, ponieważ dzieci nie zaprzątają sobie głowy zapewnianiem sprzętowi źródła zasilania. Liderzy w tym aspekcie oferują 8-10 h pracy po pełnym naładowaniu. Parametry stricte techniczne w przypadku laptopów to procesor: przynajmniej dwurdzeniowy, 1 lub 2 GB pamięci RAM oraz dysk twardy od 250 GB (wartość tę można łatwo rozszerzyć dokupując dysk zewnętrzny bądź posługując się pendrive’ami o coraz większych pojemnościach). Karta graficzna i dźwiękowa nie mają w przypadku nieletnich aż tak wielkiego znaczenia i tańszy, dedykowany układ zda egzamin zadowalająco. Przed zakupem sprawdźmy rozmieszczenie portów USB (jeśli sąsiadują ze sobą, może to wykluczyć możliwość wpięcia np. modemu mobilnego internetu i urządzenia peryferyjnego jednocześnie) i obecność czytnika kart pamięci: dziecko z pewnością zechce przenosić na laptopa dane ze swojego telefonu. Wejście HDMI pozwoli na podłączenie sprzętu do telewizora, a wbudowana kamera umożliwi nagrywanie filmów i robienie zdjęć (niech ma więc przynajmniej 2 Mpix, aby obraz był czytelny). Jeśli udało nam się nabyć laptopa w zadowalającej cenie, możemy się pokusić o wydanie dodatkowej sumy na bezprzewodową mysz (ucieszy młodych graczy, ale także tych, którzy nie przepadają za touchpadem), kompletu głośników (dla melomanów) bądź dedykowany pokrowiec, który ułatwi przechowywanie sprzętu w podróży i uchroni go przed zniszczeniem. Przed zakupem upewnijmy się, że laptop sprzedawany jest wraz z preinstalowanym systemem operacyjnym – inaczej będzie trzeba wydać na niego dodatkową kwotę, aby móc rozpocząć korzystanie z nowego nabytku.

Polecane zestawy komputerowe

Jaki komputer na komunię? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 1