Jaki komputer do nauki wybrać?

Ilu użytkowników komputerów – tyle ich zastosowań. Komputery przesiąkły do naszego codziennego życia i wykorzystywane są w pracy, nauce, zabawie, rozrywce i wielu innych dziedzinach. Wybór odpowiedniego komputera, a także oprogramowania determinuje jego przeznaczenie.

W artykule podpowiemy jaki komputer do nauki wybrać, dlaczego warto, jakie może być konkretne zastosowanie komputera do nauki, na co zwracać uwagę wybierając komputer do nauki i jakimi parametrami powinien odznaczać się sprzęt tego typu.

Dlaczego warto?

Komputer znacząco ułatwia proces edukacji. Za jego pomocą w kilka chwil możemy znaleźć interesujące nas informacje, niemal na każdy temat. Poza tym możemy sprawnie przygotować referat, pracę do szkoły, czy prezentację. Istnieje również całe mnóstwo aplikacji i gier edukacyjnych, filmów naukowych w internecie, czy słuchowisk, które pozwolą lepiej przyswoić i zapamiętać zdobytą wiedzę.

Już od wieku przedszkolnego komputer może uzupełniać proces edukacji malucha. Edukacyjne aplikacje i gry dla najmłodszych fascynują maluchy i uczą je poprzez zabawę. Ciężko obecnie wyobrazić sobie naukę w szkole ponadpodstawowej bez używania dobrodziejstw, jakie niesie za sobą komputer. Wszelkiego rodzaju referaty, opracowania lektur, czy poszukiwanie materiałów do testów, klasówek, czy sprawdzianów z pomocą komputera staje się niezwykle proste.

komputer do nauki ranking

Komputery mogą okazać się przydatne również do nauki języka obcego, do dostępu do cyfrowych wersji encyklopedii, ebooków lektur oraz innych książek, czy kursów wideo. Komputery pozwolą również rozwijać pasje – projektowania, grafiki komputerowej, tworzenia muzyki, programowania. Obecnie kontakt za pomocą Internetowych komunikatorów, czy przez portale społecznościowe staje się najpopularniejszą formą dialogu. Podczas nauki dobra komunikacja może okazać się kluczem do zrozumienia pewnych zagadnień lub przekazywania wiedzy.

Co więcej, ciężko wyobrazić sobie wiele aspektów życia bez umiejętności obsługi komputera. Niemal wszystkie dziedziny dążą do cyfryzacji. Obycie z komputerem od najmłodszych lat zagwarantuje, że w późniejszym okresie życia łatwiej będzie nam posiąść różne umiejętności i zdobyć pracę.

Zastosowanie komputera do nauki

Komputer może być prywatną biblioteką, filmoteką, składem muzyki, może być wyposażony w najróżniejsze programy biurowe i naukowe, które pozwolą przeprowadzać skomplikowane obliczenia, za jego pomocą w prosty sposób przygotujemy tekst do szkoły lub na studia wolny od błędów gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych- istnieje różnorodne oprogramowanie, które zadba o poprawną pisownię.

Komputer do nauki przydaje się również przy bardziej zaawansowanych operacjach i nauce na wyższym poziomie. Za pomocą komputera możemy przeprowadzać symulacje fizyczne, tworzyć raporty naukowe wraz z diagramami, wykresami i analizami w arkuszach kalkulacyjnych i programach obliczeniowych.

Komputery przydają się na każdym etapie nauki oraz w późniejszej pracy. Wybór komputera powinien być podyktowany przede wszystkim zastosowaniami, w jakich zamierzamy go używać. Odpowiednie dobranie typu komputera, jego podzespołów oraz peryferiów zagwarantuje, że w zupełności wykorzystamy jego potencjał.

Na co zwracać uwagę wybierając komputer do nauki?

Przede wszystkim określmy, w jakich celach komputer będzie używany oraz przez kogo będzie używany. Najmłodszym brzdącom w zupełności wystarczą najprostsze komputery stacjonarne, nettopy lub AIO (All In One). Dzieci nie wykorzystają potencjału szybszych jednostek. Głównie maluchy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym używają aplikacji i programów edukacyjnych. Poza tym komputer zapewne będzie im służył do oglądania bajek, czy grania w proste animowane gry.

Do nauki na poziomie podstawówki oraz gimnazjum również nie potrzebujemy demonów wydajności. Tutaj wydajne komputery AIO i nettopy również świetnie dadzą sobie radę. Największą zaletą komputerów AIO jest to, że kupujemy je w gotowym zestawie łącznie z monitorem, myszką i klawiaturą. Są niewielkie, ciche i energooszczędne. Możemy znaleźć sprzęty z dwurdzeniowymi, czy czterordzeniowym procesorami, 500 GB dyskiem i zintegrowaną kartą graficzną.

Nettopy z kolei to malutkie skrzynki wielkości dysku twardego. Do Nettopów podłączamy kupione osobno peryferia oraz monitor. Nettopy są niezwykle ciche i energooszczędne. W zupełności wystarczy do odtworzenia pakietów biurowych oraz surfowania po Internecie. Te sprzęty wyposażone są w nieco gorsze podzespoły niż komputery AIO, jednak w zupełności wystarczające do nauki.

Jeszcze mniejszą grupą komputerów są coraz popularniejsze komputery na pendriv’ie – tzw. Compute Stick. Te komputery przypominające pendrive wpina się w monitor i podłącza zewnętrzne peryferia. To wystarczy do stworzenia całkiem wydajnego sprzętu.

Na poziomie licealnym i studenckim warto wybrać mocniejsze, klasyczne komputery stacjonarne z dobrymi i wydajnymi podzespołami lub postawić na laptopy, netbooki lub ultrabooki. W liceum oraz na studiach częściej korzysta się z bardziej wymagających programów do wykonywania bardziej skomplikowanych obliczeń i do wielu innych półprofesjonalnych i profesjonalnych zastosowań. Tutaj polecamy zaopatrzyć się w wydajne procesory Intel Core i3, i5 lub i7, mocne karty graficzne GeForce GTX, duże dyski twarde o pojemności powyżej 500 GB, pamięć RAM na poziomie 4-8 GB. Pamiętajmy również o dobrej klasy monitorze lub matrycy w komputerze przenośnym.

Polecane laptopy do nauki

Parametry komputera do nauki

Komputer do zastosowań ogólnoszkolnych

W przypadku podstawowych operacji na arkuszach kalkulacyjnych, tworzenia dokumentów tekstowych, prezentacji i ogólnej obsługi pakietu Microsoft Office lub Open Office, a także do surfowania po sieci wystarczą podstawowe podzespoły. Proponujemy procesory dwu lub czterordzeniowe o taktowaniu około 2.5 GHz. 2 GB pamięci RAM wystarczy w zupełności, tak, jak zintegrowany układ graficzny.

Przestrzeń dyskowa o pojemności 250 GB realizowana przez dysk SSD lub HDD również okaże się wystarczająca. Do tego niezbyt duże głośniki stereo. W przypadku wykorzystywania komputerów do nauki najważniejszy jest dobry monitor. Dobrym wyborem okaże się 20/22-calowy ekran LCD z matrycą TN lub IPS.

Do nauki i multimediów

Taki sprzęt to urządzenie uniwersalne. O ile do nauki wystarczy urządzenie, które posiada podobne podzespoły do opisanych wyżej, o tyle do odtworzenia multimediów i grania w gry niezbędny będzie nieco mocniejszy komputer. Poszukiwania należy rozpocząć od w miarę wydajnego procesora- np. Intel Core i3 lub i5. Jego wsparciem może być 4-8 GB pamięci operacyjnej. Pamięć wewnętrzna powinna posiadać minimum 500 GB przestrzeni.

Zintegrowana karta graficzna nie uciągnie zbyt wielu gier, w związku z czym należy zainwestować w zewnętrzny układ graficzny. Dobrym pomysłem będą karty z serii Nvidia GeForce GTX 7xx, czy Radeon R5, czy R7. W przypadku komputerów uniwersalnych- zarówno do nauki, jak i do multimediów, warto wybrać większy monitor. Dobrym pomysłem będzie np. 25 lub 27 cali. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać monitor, który będzie dostosowany do warunków przestrzennych.

Polecane komputer do nauki

Jaki komputer do nauki wybrać?
5 2
Gazetka Morele.net
Poznaj wyjątkowe ekspresy Nespresso, teraz w promocji do 100 złotych taniej

  • Takich komputerów brakowało mi w szkole – nie dość, że standard, to jeszcze ze sporymi ograniczeniami, żeby młodzież nie miała niczego do wyboru poza dzisiejszym tematem zajęć. Książki to teraz dodatek.