Jaki kalkulator na maturę? Ranking najlepszych modeli.

Matura jak co roku zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie coraz pilniej przysiadają do nauki, wkrada się również panika i dopinanie wszystkiego na ostatni guzik. Egzamin dojrzałości to zwykle ogromne obciążenie i spory stres dla uczniów liceów.

W tym artykule skupimy się na wyborze kalkulatora na maturę. Podpowiemy, jaki kalkulator możemy ze sobą wziąć na przedmioty wymagające liczenia, a także jakie cechy powinien mieć dobry kalkulator na maturę.

Jaki kalkulator możemy ze sobą wziąć?

Centralna Komisja Egzaminacyjna w dniu 25 lutego 2011 roku ogłosiła, że na część pisemną egzaminu maturalnego możemy wziąć ze sobą kalkulator prosty.

Czym jest taki kalkulator?

Jest to konstrukcja, która umożliwia nam wykonywanie podstawowych zadań matematycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Poza tym kalkulator prosty może służyć nam do obliczania procentów i pierwiastków. Inne, bardziej zaawansowane kalkulatory (naukowy, inżynierski) nie będą mile widziane.

Kalkulator możemy mieć ze sobą na takich przedmiotach maturalnych jak: chemia, astronomia i fizyka, geografia, informatyka i oczywiście matematyka.

Na jakie cechy zwracać uwagę wybierając kalkulator na maturę?

kalkulator na maturę, kalkulator prosty

Przede wszystkim kalkulator powinien oferować prostą obsługę. Stres potrafi skutecznie utrudnić wykonywanie działań na skomplikowanych urządzeniach, dlatego dążmy do prostoty i maksymalnie prostej obsługi.

Warto zwrócić uwagę na duży, szeroki i czytelny wyświetlacz, który pozwoli łatwo odczytać działania, a także umożliwi wykonywanie obliczeń na większych liczbach. Poza tym kalkulator powinien wyświetlać nam aktualnie wykonywane zadania na ekranie – dzięki temu nie zgubimy się w gąszczu przekształceń i będziemy mogli na bieżąco nadzorować obliczenia.

Dobrym pomysłem będzie kalkulator z zasilaniem hybrydowym – ogniwo słoneczne i bateria. Dzięki temu będzie mógł się samodzielnie ładować i będziemy mieć absolutną pewność, że nie rozładuje się na egzaminie dojrzałości.

Pamiętajmy również, że im większy kalkulator, tym lepiej. Duża konstrukcja z czytelnymi i sporymi klawiszami i wyświetlaczem będzie o wiele łatwiejsza w obsłudze. Malutkie kieszonkowe kalkulatory nie nadają się do szybkiego i intensywnego liczenia pod presją.

Zadbajmy również o to, aby nasz kalkulator posiadał znaczniki części tysięcznej, które umożliwiają zaznaczanie części tysięcznych, stutysięcznych i milionowych. Jest to spore ułatwienie i ogranicza możliwość wystąpienia pomyłki podczas obliczeń.

Dobrym pomysłem jest wybór kalkulatora z możliwością korygowania źle wpisanego działania. Dzięki temu oszczędzimy czas na wpisywaniu całego zapytania, a także obsługa kalkulatora będzie mniej stresująca.

Ostatnią kwestią może być wygląd kalkulatora. Na rynku dostępne są różnorodne warianty kolorystyczne, które pozwalają nieco wyróżnić z szarego tłumu nasz kalkulator. Kolorowy kalkulator pozwoli również łatwiej odnaleźć go w gąszczu innych urządzeń.

Polecane kalkulatory na maturę


Jaki kalkulator na maturę? Ranking najlepszych modeli.
3.2 (63.33%) 6 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *