Jaki kabel do głośników wybrać? Ranking najlepszych modeli kabli.

Wybór kabla głośnikowego nie jest prosty, zważywszy na wiele mitów, niedopowiedzeń i celowych zabiegów marketingowych. Nadrzędnym celem kabla jest przesyłanie dźwięku możliwie najlepszych parametrach i jakości. W artykule skupimy się na tym, jaki kabel do głośników wybrać, aby być zadowolonym z przesyłanego przezeń sygnału.

Skupimy się na grubości, jakości drutu, izolacji, technologiach stosowanych w kablach głośnikowych oraz ich długości – wszystko to wpływa na jakość przesyłanego sygnału. Zapraszamy do przejrzenia artykułu i rozwiania swoich wątpliwości związanych z doborem kabla do głośników.

Jakość miedzi znacznie wpływa na jakość sygnału

Wybierając kabel do głośników, należy bezwzględnie zwrócić uwagę na zastosowaną w nim miedź i srebro w przypadku pokrycia nim kabla.

Najlepsze jakościowo okażą się kable tzw. srebrzanka, natomiast najgorszą jakością i odpowiednio niższą ceną będą cechować się kable pokryte cyną. Nie dajmy się również zwieść marketingowym trikom i nie kupujmy kabli powlekanych złotem lub zawierającym je na całej długości przewodu. Materiał ten doskonale sprawdza się na stykach przewodów, jednak stosowanie go po całej długości kabla ogranicza jego parametry.

Zwróćmy uwagę na czystość materiałów obecnych w kablu. Powinna być ona podawana w procentach. W przypadku miedzi powinniśmy celować w kable o czystości jak najbardziej zbliżonej do 100%. Tak duża czystość wpływa nie tylko na doskonałe parametry przewodzenia sygnałów, ale również na wolniejszy proces degradacji związany z utlenianiem się miedzi.

Czy długość ma znaczenie?

W przypadku przewodów do głośników – tak. Teoretycznie im krótszy kabel, tym lepiej. Ograniczenie drogi przesyłania sygnału ze źródła do głośników pozwala zachować jego możliwie najbardziej zbliżone parametry na wyjściu i na wejściu. Pamiętajmy również, że kupując dobre kable głośnikowe, najczęściej płacimy za metr bieżący, który kosztuje od około 10 do nawet 50 złotych.

Jaką grubość kabla wybrać?

kabel do głośników

Decydując się na kabel głośnikowy, nie możemy wybrać zbyt chudego i zbyt grubego kabla. Za mała średnica spowoduje, że kabel nie da sobie rady w przesyłaniu sygnału i może ulec uszkodzeniu. Poza tym stanie się wąskim gardłem sprzętu grającego. Zbyt gruby kabel z kolei będzie stanowił za duży opór dla sygnału, co spowoduje zmniejszenie jego amplitudy i wiele innych zakłóceń.

Grubość kabla dobieramy do mocy głośników. Tutaj warto dobierać kable do głośników wedle poniższych zestawień.

Do głośników o mocy znamionowej maksymalnie 70 W stosujemy kable o przekroju około 1,5 mm kwadratowych. Jeżeli nasze głośniki mogą pochwalić się mocą od 70 do 120 W, wówczas potrzebujemy kabla o grubości 2,5 mm kwadratowych. Jeśli nasz sprzęt ma moc na poziomie od 120 do 200 W, niezbędny będzie kabel 4 mm kwadratowych.

Izolacja i ekranowanie

Im mocniej będzie chroniony przesyłany sygnał, tym lepiej. Warto postawić na odpowiednio grubą izolację, która ochroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zakłóceniami spowodowanymi działaniem urządzeń elektrycznych dużych mocy, oraz związanych z oddziaływaniem elektromagnetycznym instalacji elektrycznych.

Warto wyposażyć się w kabel dodatkowo ekranowany. Ekrany skuteczniej chronią przesyłany sygnał od zakłóceń wewnątrz żył kabla oraz od zakłóceń z zewnątrz.

Technologie kabli głośnikowych

Wraz z rozwojem techniki rozwija się również przemysł muzyczny, a tym samym kable głośnikowe poddawane są kolejnym modernizacjom i implementacjom technologicznym. Warto orientować się, na jakie technologie możemy liczyć, kupując obecnie kabel do głośników. Oczywiście wybór konkretnych technologii powinien być dopasowany do posiadanego sprzętu audio. W kablach do głośników znajdziemy najczęściej:

  • Duraflex – czyli zewnętrzną izolację wzmacniającą konstrukcję przewodu.
  • Bass Conductor – dodatkową żyłę, która przesyła sygnał bassowy i dba o jego możliwie dobrą jakość.
  • Air Foam PE – izolację powietrzną, która pozwala przesyłać wysokie tony w lepszej jakości.
  • Time Correct – jednoczesne przesyłanie niskich i wysokich częstotliwości.

Polecane kable do głośników


Jaki kabel do głośników wybrać? Ranking najlepszych modeli kabli.
4 (80%) 4 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *