Jaki kabel DisplayPort czy HDMI?

Obecnie wiele osób zastanawia się, w jakich warunkach lepiej używać kabla DisplayPort, a w jakich HDMI. Jakimi cechami odznaczają się obydwa rozwiązania, jakie mają wady i zalety, gdzie są stosowane, a także, na co zwracać uwagę wybierając kabel HDMI i DisplayPort. W artykule przybliżymy nieco zarówno jedna, jak i drugą technologię.

Zastosowanie kabla HDMI i DisplayPort

Kabel HDMI oraz DisplayPort służą do przesyłania sygnału w relacji komputer – kino domowe lub komputer- monitor. Przewody mogą służyć również do przesyłania informacji do telewizorów, projektorów, czy różnorodnych wyświetlaczy.

Obecnie kable DisplayPort są bardzo chętnie stosowane w produktach marki Apple. Co ciekawe, nowe MacBooki i MacBooki Pro nie posiadają złączy HDMI, oraz DVI, a na ich miejscu znalazły się porty DisplayPort.

Kable HDMI oraz DisplayPort służą do przesyłania zarówno sygnału audio, jak i wideo. O ile sygnał audio przesyłany jest niemal identycznie w obydwu rozwiązaniach, o tyle przesył sygnału wideo jest nieco odmienny. W dalszej części artykułu przybliżymy kwestię przesyłu sygnałów.

displayport kabel

Zalety i wady – porównanie obu rozwiązań

Na początku należy napisać, że zarówno kable HDMI, jak i DisplayPort różnią się od siebie wersjami, a każda nowsza wersja posiada lepsze parametry od poprzedniczek. Najpopularniejszą wersją kabla DisplayPort jest 1.2, natomiast kabla HDMI jest HDMI 1.4.

Polecane kable DisplayPort

Kabel DisplayPort 1.2 wspiera rozdzielczość 4K przy odświeżaniu 60 Hz, a także wspiera najpopularniejsze standardy obrazu 3D. Kabel HDMI 1.4 wspiera rozdzielczość UHD 4K, jednak częstotliwość jego odświeżania jest o połowę mniejsza. HDMI 1.4 poradzi sobie również z rozdzielczością 4K DCI przy częstotliwości 24 Hz.

DisplayPort 1.3 może pochwalić się przepustowością na poziomie 32,4 Gbps, co będziemy mogli wykorzystywać kabel do monitorów 5K RGB, UHD 8K przy 60 Hz. Taka przepustowość umożliwi również wsparcie dla stereoskopowowego obrazu 4K 3D. DisplayPort 1.3 jest zgodny z HDMI 2.0. Kabel HDMI 1.4 posiada przepustowość 10.2 Gbps. Kabel HDMI 2.0 posiada przepustowość 18 Gbps.

Podstawową wadą kabli DisplayPort jest brak obsługi kanału zwrotnego audio oraz brak wsparcia danych sieciowych. Jego zaletą jest natomiast możliwość przysłania sygnału szeregowo, do kilku monitorów naraz. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie przewody lub przez HUB’y.

Kabel HDMI posiada kanał zwrotny audio, a także jego odpowiednie wersje wspierają przesył danych sieciowych.

Zarówno kabel DisplayPort, jak i HDMI mogą transmitować 8 kanałowy sygnał audio z próbkowaniem 192 kHz i 24-bitowym kwantowaniem.

hdmi kabel

Zwykle zarówno kable HDMI, jak i DisplayPort posiadają długość na poziomie 1-2 metrów. Możemy spotkać jednak dłuższe kable HDMI- 5, a nawet 30 metrowe. W przypadku więcej niż 5 metrów należy stosować repeatery lub aktywne kable HDMI. Kable Display Port mogą przesyłać sygnał dalej niż na 2 metry, jednak powyżej 2 metrów możemy przesyłać sygnał ze zmniejszoną jakością wideo. Przykładowo do 15 metrów prześlemy sygnał w jakości Full HD.

Na co zwracać uwagę wybierając kabel HDMI i DisplayPort?

Podczas wybierania przewodów HDMI i DisplayPort należy zwrócić uwagę na jego wersję oraz typ końcówki. Obecnie wyróżniamy najpopularniejsze końcówki HDMI oraz DisplayPort.

HDMI w każdej końcówce posiada 19 pinów. Największym i najpopularniejszym standardem jest typ-A (HDMI). Wykorzystywany jest on w rzutnikach, kartach graficznych, laptopach, czy telewizorach. Mniejszy standard – Typ-B (mini-HDMI) wykorzystuje się w tabletach, telefonach i laptopach. Najmniejszy Typ-C (micro-HDMI) znajdziemy w smartfonach i tabletach.

Końcówki DisplayPort posiadają 20 pinów. Największa wersja DisplayPort króluje w laptopach, TV i kartach graficznych. Wersja mini DisplayPort spotykana jest w notebookach, głównie w produktach Apple – MacBook, czy MacBook Pro. Mini DisplayPort to inaczej Thunderbolt. Micro DisplayPort zaprojektowano dla smartfonów i tabletów.

Polecane kable HDMI

Jaki kabel DisplayPort czy HDMI?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *