Jaki GPS w góry? Ranking 5 najlepszych modeli.

Wędrówki po górach to świetna, aktywna forma spędzania wolnego czasu. Piesze przemierzanie gór uczy pokory, sumienności, wytrwałości i kuje charakter wędrowca. Poza tymi niewątpliwymi zaletami dochodzą jeszcze bajeczne widoki, których nie zobaczy się nigdzie indziej niż na górskich szlakach.

Jednak wiele ciekawych miejsc w górach i widoków do zobaczenia znajduje się z dala od wytyczonych górskich szlaków. Jednak schodząc ze ścieżki, narażamy się na zgubienie oraz inne liczne niebezpieczeństwa.

Niektórzy wędrowcy mają świetną orientację w terenie i umiejętność korzystania z kompasu i map, natomiast inni nie mogą pochwalić się takimi zdolnościami. Co zrobić w przypadku, gdy chcemy poznać góry od podszewki, jednak nie mamy GPSa w głowie? Rozwiązaniem jest GPS, ale ten mieszczący się w kieszeni, plecaku lub w ręce.

gps w góry

GPS w góry – po co?

Czym w ogóle jest odbiornik nawigacji satelitarnej? Jest to sprzęt, który dokładnie określa nasze położenie. Podaje nam długość i szerokość geograficzną, a także wysokość, na jakiej się znajdujemy. Już ten fakt świadczy o jego przydatności podczas wędrówek z dala od cywilizacji. Dlaczego jednak warto wybierać się z nim w góry?

Przede wszystkim dla bezpieczeństwa i spokojnego sumienia. Nie każdy dobrze orientuje się w terenie, a kryzysowe sytuacje często sprawiają, że zdolności logicznego myślenia zostają wyłączone. W tego typu sytuacjach GPS z łatwością może wyprowadzić nas na właściwy szlak.

O ile chodząc wytyczonymi szlakami za dnia, gadżet ten będzie zbędny, o tyle, może okazać się niezwykle przydatny w nocy, gdy zgubimy orientację lub zejdziemy ze szlaku.

Dlaczego warto chodzić z GPSem?

Odbiornik sygnału GPS świetnie nadaje się do zwiedzania gór na własną rękę. Dobry sprzęt, który nie zgubi zasięgu, będzie w stanie prowadzić nas przez gęstwiny z dala od szlaku. GPS umożliwia również zapisywanie zrobionej przez nas trasy, co może się przydać, gdy będziemy chcieli ją powtórzyć lub pochwalić się innym podróżnikom.

Poza tym niektóre z urządzeń GPS umożliwiają również wysłanie naszych koordynat do odpowiednich służb. Może nam to uratować życie w przypadku, gdy złamiemy nogę lub natkniemy się na kiepskie warunki atmosferyczne. Przesłanie koordynat do GOPR znacznie ułatwi całą akcję ratunkową.

Parametry

Na jakość i użyteczność odbiornika GPS wpływają 4 parametry. Określają one dokładność GPSa, jego czas reakcji i ustalania pozycji, a także pojemność akumulatora, który definiuje czas pracy urządzenia.

Pierwszym, bardzo ważnym parametrem GPSa jest jego dokładność. Określana jest za pomocą czułości wyrażanej w dBm, a podawana w ujemnych wartościach. Czułość na poziomie -160 dBm będzie lepsza niż ta o wartości -150 dBm. Poza tym dokładność GPSa określa liczba obsługiwanych kanałów. Zwykle GPSy czytają ponad 20 kanałów i im będzie ich więcej, tym lepiej.

gps w góry zestawienie

Kolejnymi cechami, na które warto zwrócić uwagę jest zimny oraz gorący start. Zimny start określa szybkość ustalenia pozycji przez GPS po pierwszym od długiego czasu włączeniu urządzenia lub po złapaniu sygnału po długiej przerwie. Zwykle wynosi od kilka, a nawet kilkadziesiąt sekund. Im krótszy zimny start, tym GPS będzie szybszy.

Gorący start jest to złapanie bieżącej pozycji po krótkotrwałym urwaniu sygnału, jest o wiele szybszy od zimnego startu. GPS potrzebuje średnio do 10 sekund na gorący start.

Zastosowanie GPSa

Odbiornik nawigacji satelitarnej znajduje zastosowanie w bardzo szerokim spektrum sytuacji. Przyda się w krytycznych sytuacjach do ustalenia swojej pozycji. Poza tym będzie nieocenionym urządzeniem do podania pozycji służbom ratunkowym, a także do zapisywania wykonanych tras, godnych uwiecznienia.

Niektóre GPSy umożliwiają również wgrywanie tras innych wędrowców, dzięki czemu będziemy mogli iść po ich śladach i odkrywać to, co oni. System ten idealnie sprawdza się do wymiany własnych spostrzeżeń z innymi podróżnikami.

Ranking 5 nawigacji GPS w góry


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *