Jaki energooszczędny odkurzacz wybrać? Ranking.

Wybór energooszczędnego odkurzacza to obecnie o wiele prostsza sprawa, niż kilka lat temu. Unijne dyrektywy, które wymagają podawanie przez producentów urządzeń odkurzających ich specyfikacji, parametrów i zużycia energii elektrycznej pozwalają dokonać świadomego i lepszego wyboru.

W tekście postaramy się pomóc w wyborze energooszczędnego odkurzacza. Określimy, dlaczego warto zdecydować się na energooszczędne urządzenie, jakie może być zastosowanie takiego odkurzacza, a także jakimi cechami i parametrami powinien odznaczać się wydajny energetycznie odkurzacz.

Dlaczego warto wybrać energooszczędny odkurzacz?

Oczywiście podstawową zaletą energooszczędnych odkurzaczy jest odpowiednio zmniejszony pobór energii elektrycznej, którym charakteryzują się te konstrukcje. Mniejszy pobór prądu równoznaczny jest z mniejszymi rachunkami i tańszym odkurzaniem.

Energooszczędne odkurzacze to obecnie niemal standard. Trudno spotkać urządzenia, które w jakimś stopniu nie oszczędzają energii elektrycznej. Producenci z reguły starają się wypuszczać możliwie najoszczędniejsze sprzęty przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów, które ułatwiają sprzątanie.

Energooszczędne odkurzacze nie należą do bardzo drogich urządzeń, wiele z nich kupimy w rozsądnych cenach, nieznacznie wyższych od cen odkurzaczy nieoferujących możliwości oszczędzania energii elektrycznej. Finalna cena uzależniona jest od klasy energetycznej, do jakiej klasyfikuje się odkurzacz, oraz od reszty jego parametrów i ogólnej jakości wykonania.

Zastosowanie energooszczędnych odkurzaczy

Energooszczędne odkurzacze zwykle oferują nam zbliżone, a często nawet lepsze parametry ułatwiające odkurzanie zarówno na twardych podłożach, jak i gęstych dywanach. Odpowiednia moc ssąca przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiego poboru energii elektrycznej to cechy, na które możemy liczyć, wybierając nowoczesne energooszczędne odkurzacze.

Obecnie niemal każdy większy rynkowy gracz produkujący odkurzacze, ma w swojej ofercie bardziej lub mniej energooszczędne urządzenia z niemal każdej półki cenowej. Co więcej, chcąc kupić energooszczędny odkurzacz, wcale nie musimy wybierać urządzeń z najwyższych półek cenowych- tanie w utrzymaniu odkurzacze znajdziemy już w średniej, a nawet niższej półce cenowej.

Energooszczędne odkurzacze doskonale nadają się do sprzątania zarówno mniejszych mieszkań, jak i ogromnych powierzchni o niemal każdym charakterze. Bez problemu sprzątniemy nimi gęste dywany, posadzki, panele, czy wnętrze i tapicerkę samochodu. Energooszczędność nie przekreśla dużej funkcjonalności i odpowiedniej mocy.

Na co zwracać uwagę wybierając energooszczędny odkurzacz?

energooszczędny odkurzacz

Wybierając energooszczędny odkurzacz, najważniejszą cechą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest klasa energetyczna, która określa roczny pobór energii elektrycznej przez urządzenie przy standardowym użytkowaniu. Na klasę energetyczną odkurzaczy składają się roczne zużycie energii elektrycznej oraz skuteczność odkurzania wyrażana współczynnikiem DPU.

Roczne zużycie energii elektrycznej podawane jest w kWh dzielonych na roczny okres użytkowania. Producent podaje ten parametr, uwzględniając testy odkurzacza, na które składa się 50-krotne użycie odkurzacza do sprzątnięcia powierzchni 87 m2. Skuteczność odkurzania podawana jest w stosunku do odkurzania powierzchni twardych oraz dywanów. Klasa skuteczności odkurzania mierzona jest przez wskaźnik zbierania kurzu (DPU).

Te dwa parametry składają się finalnie na klasę energooszczędności. Najbardziej energooszczędne odkurzacze plasują się w klasach A+++, natomiast najmniej energooszczędne w klasach D. Generalnie – im wyższa klasa, tym lepiej.

Parametry energooszczędnych odkurzaczy

Poza klasą energooszczędności warto zwrócić uwagę również na inne parametry odkurzaczy. Do najważniejszych z nich należą moc sprzętu, zastosowane w odkurzaczu filtry, generowany hałas, gabaryty i długość przewodu.

Moc odkurzacza

Moc odkurzacza możemy podzielić na moc silnika oraz moc ssania. O ile moc silnika zawsze jest większa od mocy ssania i nie ma realnego przełożenia na faktyczne parametry odkurzacza, moc ssania jest istotną kwestią. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ to od niej zależy szybkość i wydajność odkurzania.

Warto pamiętać, że im większa moc, tym odkurzacz z reguły będzie pobierał większą ilość energii elektrycznej. Zwykle na rynku możemy spotkać energooszczędne odkurzacze o mocy ssania od 9 do nawet 400 W, przy czym te o najwyższych mocach mogą posiadać wyższe klasy energetyczne, niż odkurzacze o mniejszych mocach. Dzięki temu możemy wybrać odkurzacz o dużej mocy, który jednocześnie będzie energooszczędny.

Filtry

Od filtrów zastosowanych w odkurzaczu uzależniona jakość sprzątania oraz przyjazność urządzenia dla alergików i dzieci. Obecnie popularnymi i energooszczędnymi odkurzaczami są te wyposażone w filtry wodne i filtry antyalergiczne (HEPA). Starszymi, tańszymi i obecnie mniej polecanymi konstrukcjami są odkurzacze z filtrami papierowymi lub tkaninowymi.

Generowany hałas

Im ciszej będzie pracował odkurzacz, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, zwłaszcza gdy odkurzamy w godzinach wieczornych lub osoby, z którymi mieszkamy, nie przepadają za hałasem. Ciche odkurzacze są również zalecane, gdy mamy w domu małe dziecko. Obecnie energooszczędne odkurzacze generują hałas na poziomie około 70 – 60 dB.

Gabaryty

Gabaryty odkurzaczy mogą znacząco wpływać na komfort ich użytkowania. Duży i toporny odkurzacz sprawi, że korzystanie z niego zwłaszcza przez osoby dysponujące niewielką siłą, będzie niewygodne i męczące. Lekkie i zwinne odkurzacze znacząco poprawią wygodę odkurzania, jednak ich zbiorniki na kurz i zanieczyszczenia mogą okazać się mniej pojemne.

Długość przewodu

Na ten parametr należy zwrócić szczególną uwagę, gdy zamierzamy sprzątać duże powierzchnie, na których rzadko występują gniazda wtyczkowe. Odpowiednia długość przewodu uchroni nas od konieczności każdorazowego rozkładania przedłużacza i znacznie usprawni pracę. Długi przewód jest również zalecany przy piętrowych mieszkaniach lub domach. Brak konieczności ciągłego zmieniania gniazdka wpłynie na szybkość odkurzania.

Polecane energooszczędne odkurzacze

Jaki energooszczędny odkurzacz wybrać? Ranking.
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *