Jaki ekspres przelewowy? Polecane modele.

Rynek ekspresów pełen jest najróżniejszych konstrukcji o najróżniejszych sposobach parzenia kawy oraz funkcjonalnościach. Decydując się na kupno ekspresu, warto poznać najpopularniejsze konstrukcje oraz sposób ich funkcjonowania.

W artykule skupimy się na ekspresach przelewowych, które obecnie są nieco zapomnianymi urządzeniami, powoli wypieranymi przez ekspresy ciśnieniowe. W tekście tym napiszemy, dlaczego warto wybrać ekspres przelewowy, jakie może mieć zastosowanie, na co zwrócić uwagę wybierając ekspres przelewowy, a także jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry sprzęt tego typu.

Zastosowanie ekspresu przelewowy

Ekspres przelewowy zwany jest inaczej ekspresem tradycyjnym. Parzy on kawę poprzez zalewanie jej wrzątkiem. Działa na zasadzie przygotowywania kawy w specjalnym filtrze, a następnie umieszczania go w komorze z grzałką. Kawa po zaparzeniu zostaje przepuszczana przez filtr do dzbanka lub termosu wykonanych ze szkła albo metalu.

Tego typu ekspres doskonale sprawdzi się dla wielu użytkowników – np. do biur. Sprzęt pozwala naraz parzyć duże ilości kawy, a sam napar zawiera o wiele więcej kofeiny niż kawa parzona metodą ciśnieniową.

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym jest również o wiele bardziej czasochłonne, jednak rekompensuje to parzenie naraz nawet pół litra kawy.

W ekspresach przelewowych przygotujemy wyłącznie kawę czarną. Urządzenia tego typu nie są wyposażone w żadne inne funkcjonalności jak np. przyrządzanie cappuccino.

Dlaczego warto wybrać ekspres przelewowy?

ekspres przelewowy

Podstawową zaletą tego typu ekspresów jest szeroki zakres cenowy. Najtańsze ekspresy przelewowe kupimy już za około 100 złotych, podczas gdy najdroższe z nich to wydatek rzędu 600 złotych.

Inną zaletą tego typu urządzeń jest parzenie dużej ilości kawy naraz, co na pewno docenią współpracownicy w biurze lub domowi smakosze kawy. Dzięki funkcji podgrzewania kawy, przez długi czas pozostaje ona przyjemnie ciepła i zachowuje swoje właściwości.

Ostatnią najważniejszą zaletą ekspresów przelewowych jest prostota konstrukcji. Dzięki nieskomplikowanemu procesowi parzenia kawy, urządzenia tego typu są prostsze w użytkowaniu, a także o wiele bardziej żywotne niż ekspresy ciśnieniowe.

Na co zwracać uwagę wybierając ekspres przelewowy?

Wybierając ekspres przelewowy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pozwolą dopasować urządzenie do osobistych preferencji oraz wymagań użytkowników. Do najważniejszych z nich należy: jakość wykonania, pojemność dzbanka na kawę, czy programator.

Jakość wykonania

Z racji dużej rozpiętości cenowej ekspresów przelewowych, możemy spotkać się z tandetnymi urządzeniami wykonanymi z plastiku lub ze stylowymi urządzeniami łączącymi zalety szkła z trwałością i elegancją stali. Wybierając ekspres, powinniśmy zwrócić uwagę na spasowanie elementów oraz ogólną jego trwałość.

Pojemność dzbanka na kawę

Niektóre ekspresy przelewowe pomieszczą wyłącznie 0,4 litry kawy, podczas gdy najbardziej pojemne pozwolą nam przygotować naraz ponad 1,4 litra mocnej kawy. Pojemność zbiornika powinna być uzależniona od osobistych preferencji. Jeżeli kawę będzie pić wiele osób naraz, duży pojemnik powinien być obowiązkowy.

Programator

Ekspresy przelewowe w porównaniu do ciśnieniowych są stosunkowo biedne w różnorodne funkcje. Z powodzeniem znajdziemy jednak urządzenia tego typu wyposażone w programator, dzięki któremu dopasujemy moc kawy oraz jej inne podstawowe parametry.

Polecane zestawy komputerowe

Jaki ekspres przelewowy? Polecane modele.
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *