Jaki dysk zewnętrzny 3TB? Ranking 5 najlepszych modeli.

Gdy na ekranie pojawia się znienawidzony komunikat o braku wolnego miejsca na dysku, mamy do wyboru a) poświęcić się wielogodzinnemu przekopywaniu przez zgromadzone pliki i programy i zdecydować, czego bez żalu można się pozbyć; b) zdać się na darmowe programy do oczyszczania przestrzeni dyskowej, nie zawsze skuteczne i nie zawsze bezpieczne; c) przetrząsnąć zawartość portfela i wirtualnie bądź stacjonarnie zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny. Za ostatnią opcją przemawiają coraz niższe ceny tych przydatnych urządzeń, które dają właściwie nieograniczone możliwości przechowywania nie tylko ważnych i cennych, ale też niekiedy zbędnych plików. Na to ostatnie można sobie pozwolić, szczególnie jeśli dysponujemy dyskiem o pojemności 3 TB.

Dlaczego akurat terabajt?

Odpowiedź jest prosta – mniejsze pojemności zwyczajnie przestają się opłacać. Z jednej strony wakacyjne zdjęcia znad morza i kilka ulubionych utworów w formacie mp3 spokojnie zmieszczą się na dysku o o wiele mniejszej pojemności. Z drugiej, różnice w cenach są często symboliczne, a kolekcja danych lubi się rozrastać w błyskawicznym tempie, zwłaszcza w dobie, gdy rezygnujemy z tradycyjnego papieru i nietrwałych płyt CD na rzecz nośników, na których można polegać. Pamiętajmy, że aktualnie pojedynczy film w wysokiej jakości obrazu potrafi zająć kilka giga – a trzy terabajtowy dysk może równie dobrze posłużyć za domowy serwer NAS, nie ma więc obaw, że wolne miejsce będzie się marnować. Zamiast piętrzyć pendrive’y i karty pamięci, które łatwo zapodziać, lepiej trzymać wszystko w jednym miejscu. Dysk zewnętrzny jest też niezastąpiony w przechowywaniu kopii zapasowych, które potrafią sporo ważyć, ale nie zrezygnuje z nich nikt, kto choć raz przeżył awarię lub utratę sprzętu. W tej chwili 3 TB to optymalna ilość wolnego miejsca za przystępną cenę, warto się więc zastanowić, czym jeszcze powinien się cechować solidny dysk zewnętrzny. Poniżej przydatny przewodnik po tajemniczych parametrach.
dysk zewnętrzny 3 TB ranking

Czy rozmiar ma znacznie?

To zależy od naszych potrzeb. Dysk 2.5 cala to lekkie, poręczne rozwiązanie, które można bez problemu zabrać do znajomych i podłączyć do ich sprzętu dzięki plug&play. Dyski 3.5 cala są cięższe, większe i potrzebują dodatkowego źródła zasilania, ale oferują wyższą wydajność i szybkość, a przy tym zwykle są tańsze. W praktyce może okazać się, że w przypadku pojemności 3 TB różnica pomiędzy rozmiarem 2.5 a 3.5 nie będzie kolosalna – wtedy warto wybrać lżejszą opcję.

Specyfikacja techniczna

W posiadanie terabajtowego dysku można wejść już za niecałe 200 zł, jednak tańszy zwykle znaczy gorszy. Czym różnią się nieco droższe modele o tej samej pojemności? Zacznijmy od standardu USB: dotąd królował 2.0, o szybkości przesyłu do 60 MB/s. Jego następca, USB 3.0 (nie bez powodu zwany SuperSpeed), oferuje nawet 600 MB/s, co jest zauważalną różnicą podczas kopiowania dużych plików, a ponieważ cechuje go kompatybilność wsteczna, będzie współpracował również ze starszymi urządzeniami. A gdy już zdecydujemy się na USB 3.0, niech w parze z nim idzie wartość 7200 RPM (revolutions per mintue – obroty na minutę), która zagwarantuje najwyższą wydajność pracy. W tym aspekcie niedoceniane są często usługi pamięci podręcznej (tzw. cache) dysku, którą można określić prostą zasadą: więcej = lepiej. 8 MB to absolutne minimum.

dysk zewnętrzny 3 TB zestawienie

SSD? HDD?

Dyski SSD, które w przyszłości prawdopodobnie całkowicie wyprą HDD z rynku, dziś nie sprawdzą się jeszcze jako magazyn danych. Nawet małe pojemności mają dość wysokie ceny, więc zakup aż 3 TB byłby kompletnie nieopłacalny – zwłaszcza że nie będziemy z niego odpalać systemu i nie zauważymy przewagi technologicznej SSD nad HDD przy takim użytkowaniu.

Dodatki ułatwiające życie

Dyski zewnętrzne nie są nieodporne na awarie, dlatego postarajmy się wyszukać model o możliwie jak najdłuższej gwarancji (która zwykle trwa rok, 2 lub 3 lata) – można też dopłacić za jej przedłużenie. Niektóre urządzenia posiadają czujnik wstrząsów (dysk wykrywa je i kompensuje), oprogramowanie do backupu, możliwość szyfrowania danych, a nawet umożliwiają bezpłatne korzystanie z kilku giga wolnej przestrzeni w chmurze danych. Jeśli w planach mamy częste transportowanie dysku, warto bliżej przyjrzeć się jego obudowie: solidna, matowa lepiej zniesie intensywne użytkowanie i będzie wyglądać akceptowalnie nawet po latach. Alternatywą może być dokupienie pasującego etui; a ci, którym brak już portów w laptopie na podłączanie kolejnych urządzeń peryferyjnych, mogą pokusić się o nabycie HUB-a, który zapewni dodatkowe złącza USB.

Ranking 5 dysków zewnętrzny 3 TB

Jaki dysk zewnętrzny 3TB? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *