Jaki dysk SSD do 600 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Parametry podzespołów laptopa czy peceta nie pozostawiają nic do życzenia, a mimo to sprzęt nie działa płynnie i korzystanie z niego poważnie szarga nasze nerwy? Niewykluczone, że warto wymienić poczciwego staruszka, czyli dysk HDD, na jego młodszego i wydajniejszego następcę, czyli dysk SSD (solid-state drive) oparty na pamięci flash. Przyda się nie tylko zapalonym graczom, grafikom czy architektom, ale wszystkim casualowym użytkownikom, którzy korzystają ze swoich maszyn codziennie i wymagają od nich gładkiej, szybkiej współpracy.

Od H do S

Czym różni się młodsze pokolenie dysków od dobrze znanych nam HDD? Złośliwi powiedzą, że przede wszystkim ceną, co nie jest prawdą: oczywiście wszystkie ulepszenia kosztują, ale w tym przypadku wyższy koszt to nie jedyna różnica. Dyski SSD pozbawione są ruchomych elementów, co czyni je cichszymi i bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne – a właśnie wytrzymałość była główną bolączką dysków HDD. Lepiej znoszą skrajnie niskie i wysokie temperatury: źródła ochoczo podają, że jest to rozpiętość od -40 do +85 stopni, jednak tyczy się to tylko droższych dysków typu SLC, będących poza zasięgiem finansowym przeciętnego konsumenta. Dla dysków SSD MLC (multi-level cell) zakres ten jest o ok. 20 stopni węższy. Oczywiście najbardziej odczuwalną dla właściciela sprzętu różnicą będzie szybkość uruchamiania programów, a także całego systemu, jeśli uczynimy dysk SSD dyskiem systemowym. Czas dostępu do danych, ich odczytu i zapisu to aspekt, w którym HDD przegrywają z kretesem. Dodajmy jeszcze do tego niewielki pobór energii (a zatem odpada problem przegrzewania dysku i konieczności skutecznego chłodzenia), niską awaryjność, małą wagę i mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego warto przesiąść się na SSD.

Wady? Obecne!

Prócz ceny zasadniczo istnieją dwie: małe pojemności (w prezentowanym segmencie cenowym zmieściło się maksymalnie 256 GB, a więc można zapomnieć o uczynieniu SSD składem danych) oraz limit cykli zapisu – co prawda w dyskach typu SLC wyeliminowano już ten problem, ale jak wspomniano wcześniej, są to rozwiązania drogie i nie stosowane powszechnie. Aktualnie jedna komórka w dysku typu MLC może mieć wytrzymałość nawet ponad miliona cykli, nie należy więc wpadać w panikę: prędzej wymienimy dysk na nowy niż wyczerpiemy jego możliwości.

Zakres cen

dysk SSD do 600 zł

Skromne dyski 64 GB kupimy już od stu złotych. Bardziej praktyczne 128 GB to koszt nawet do 300 zł, a zakup 256 GB zamyka się w górnej granicy limitu opisywanego w artykule.

Parametry

W pierwszej kolejności podczas zakupu zazwyczaj bierzemy pod uwagę pojemność dysku. Jak wyjaśniono w poprzednim akapicie, za kwotę do 600 zł możemy oczekiwać nawet 256 GB. Tu musimy sami zdecydować, do czego posłuży nam SSD, i czy rzeczywiście potrzebujemy największej możliwej ilości wolnego miejsca. Jeśli nie, różnica w cenie ze względu na samą pojemność przy tej samej wydajności może być znacząca. Dyski korzystające z interfejsu SATA III zamontujemy w niemal każdym komputerze, a przy tym będziemy beneficjentami największej przepustowości – 560 MB/s. Warto dodać, że akurat ona wypada podobnie w porównaniu tańszych i droższych modeli. Nie sugerujmy się zbytnio niezawodnością MTBF (mean time between failures, czyli średni czas bezawaryjnej pracy) – jej wartość nie jest w żaden sposób wiążąca w przypadku zaistnienia problemu, a wyliczono ją w oparciu o prognozy. Choć nie jest to parametr stricte techniczny, zwróćmy też koniecznie uwagę na okres gwarancji udzielany przez producenta: 3, 5 a nawet 10 lat, choć ta ostatnia pewnie nie przyda się użytkownikom często wymieniającym podzespoły. Gwarancja może być nieograniczona lub z limitem zapisu danych – stracimy ją, jeśli go przekroczymy. Do niektórych dysków dołączane są pakiety umożliwiające prosty transfer danych ze starego nośnika. Last but not least, sprawdźmy zawczasu, jakiego wymiaru dysku potrzebujemy, na rynku dostępne są bowiem trzy (mierzone w calach): 1.8, 2.5 i 3.5. Te pierwsze najczęściej znajdziemy w ultrabookach, 2.5 w standardowych laptopach, a 3.5 w stacjonarnych pecetach.

Ranking 5 dysków SSD do 600 zł

Jaki dysk SSD do 600 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *