Jaki dyktafon wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli

Dyktafon jest urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę dziennikarza. Może się jednak okazać przydatny również dla ciebie, dzięki niemu zarejestrujesz trudny wykład, wywiad, przemówienie albo lekcję języka obcego. Jest zdecydowanie lepszy niż rejestratory głosu dostępne na telefonach, choćby z uwagi na jakość kompresji dźwięku, możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu czy czas nagrywania. W dzisiejszym artykule przyglądamy się dyktafonom cyfrowym i podpowiadamy, jaki dyktafon wybrać.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dyktafon – czas pracy i jakość nagrywania

Jeśli zastanawiasz się, jaki dyktafon wybrać powinieś przede wszystkim określić, ile godzin materiału jednorazowo potrzebujesz nagrać. Czas nagrywania w dyktafonie jest bezpośrednio związany z pojemnością pamięci i trybami nagrywania. Im lepsza jest jakość nagrania, tym więcej pamięci będzie potrzeba do jego zapisania. Kiedy miejsca w pamięci dyktafonu się zapełni, trzeba będzie przenieść nagrania do komputera albo po prostu je skasować. Znacznie ułatwiają pracę takie modele dyktafonów, do których można wpinać wymienne karty pamięci. Takie rozwiązanie usprawnia przenoszenie plików z dyktafonu do komputera, a także eliminuje ryzyko, że pojemność pamięci urządzenia skończy się w trakcie ważnego nagrania.

W najlepszych modelach dyktafonów czas nagrywania przy najwyższej jakości dźwięku powinien wynosić 35 godzin. To przekłada się na około 550 godzin nagrywania dźwięku w najniższej jakości. Warto przy okazji zwrócić uwagę na liczbę dostępnych trybów nagrywania: im jest ich więcej, tym lepsza możliwość dopasowania jakości nagrania do aktualnych potrzeb. Zwróć też uwagę na długość czasu pracy dyktafonu. Najlepsze modle wtrzymują nawet 70 godzin nagrywania bez konieczności ładowania, ale większość modeli pozwala tylko na 15 godzin pracy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dyktafon – dostępne funkcje

Niezwykle istotne w odpowiedzi na pytanie, jaki dyktafon wybrać jest również sprawdzenie oferowanych przez urądzenie funkcjonalności. Jeśli często nagrywasz rozmowy czy wypowiedzi na ulicy z całą pewnością będzie ci potrzeny zewnętrzny mikrofon kierunkowy. Co prawda większość dyktafonów ma wbudowane mikrofony, ale ich zasięg pozwala na wyraźne zarejestrowanie dźwięków dobiegających z około 5–6 metrów. W warunkach dużego hałasu (na przykład na ulicy) ta odległość skraca się do metra. Dobry dyktafon powinien mieć zatem wejście na mikrofon zewnętrzny.

Bardzo często dyktafony mają wbudowane głośniki, ale odsłuchiwanie w ten sposób nagrań nie daje dobrej jakości dźwięki, dlatego warto wybrać model z dodatkowym wejściem na słuchawki. Podczas odtwarzania nagrań bezpośrednio na dyktafonie przydatna jest również funkcja wielokrotnego powtarzania wybranego fragmentu nagrania. To znacznie ułatwia na przykład naukę języka obcego albo odsłuchiwanie nagrania wykładu. Warto wiedzieć również, że wejście słuchawkowe (analogowe) pozwala na przerzucenie nagrań z dyktafonu na kasetę magnetofonową. Niestety jednak proces ten trwa tyle, ile nagranie, więc na czterogodzinny wykład trzeba będzie poświęcić cztery godziny kopiowania.

Jeśli często używasz dyktafonu do rejestracji rozmów, z pewnością przyda ci się funkcja aktywacji nagrywania głosem. Sprawia ona, że momenty dłuższej ciszy nie są rejestrowane, a dzięki temu pamięć dyktafonu nie zapełnia się zbyt szybko niepotrzebnymi pauzami.

Sporą podpowiedzi w rozwiązaniu zagwozdki, jaki dyktafon wybrać jest również wyświetlacz. Zdecydowanie łatwiejsze i bardziej komfortowe jest obsługiwanie dyktafonu z wyświetlaczem. Najlepsze będą modele z wyświetlaczem podświetlanym, który umożliwia wygodną pracę po zmroku. Przydatną funkcjonalność stanowi również wbudowany zegar i datownik, który pozwala na sprawdzanie, kiedy nagranie zostało zapisane, i jaka jest jego długość. Ważne też, żeby dyktafon miał opcję katalogowania nagrań, a liczba dostępnych do tego celu folderów nie była zbyt mała.

Komfort użytkowania dyktafonu poprawia równiez funkcja blokowania przycisków (Hold). Zapobiega ona przypadkowej ingerencji w pracę, wcześniej ustawionego, dyktafonu. Jeśli na przykład chcesz prowadzić nagranie, trzymając dyktafon w kieszeni, funkcja blokowania przycisków zapewni, że przypadkowe naciśnięcie guzika tego nagrania nie przerwie.

Ranking 5 najlepszych modeli dyktafonów


Jaki dyktafon wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli
3.8 (75%) 4 votes

Bestsellery morele.net

Bestsellery sklep-presto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *