Jaki czajnik z filtrem wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia nowoczesnej kuchni jest dobry czajnik elektryczny. Urządzenie to umożliwia szybkie podgrzanie wody i zaparzenie ulubionego napoju. Producenci prześcigają się w designie urządzenia, mocy i pojemności.

Ostatnio coraz częściej można spotkać się z czajnikiem elektrycznym wyposażonym dodatkowo w filtr wody. Czego można spodziewać się po takiego typu urządzeniu i na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Czajnik z filtrem czy bez?

Wykorzystanie filtru wody w czajniku elektrycznym niesie za sobą sporo korzyści. Urządzenia tego typu cenowo nie różnią się wiele od swoich klasycznych odpowiedników. Zaletą takiego rozwiązania jest czystsza woda, co za tym idzie zdrowsza i smaczniejsza. Specjalne wkładki filtrujące pomogą w pozbyciu się z wody takich zanieczyszczeń jak ołów i miedź oraz innych mikroskładników.

Zredukują również ilość chloru i przyczynią się do zmiękczenia wody. W czajnikach elektrycznych z filtrem wody osadzanie kamienia na ściankach jest o wiele wolniejsze niż w urządzeniach bez nich. W zależności od jakości gotowanej wody w klasycznym czajniku proces osadzania się kamienia jest zauważalny już po kilku dniach użytkowania urządzenia.

Dzięki zastosowaniu filtrów proces ten zauważalny jest dopiero, po około miesiącu. Czajniki wyposażone w dodatkowy filtr węglowy eliminują zapachy z wody. Oprócz tego inne parametry są podobne do tych, znanych z klasycznych czajników elektrycznych.

Parametry czajników z filtrem wody

Przy wyborze czajnika z filtrem wody należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. W tym przypadku szczególnie ważny jest wybór takiego urządzenia, w którym wymiana wkładek filtrujących będzie bezproblemowa i oczywiście tania. Oprócz tego trzeba skupić się na cechach opisanych poniżej.

czajnik z filtrem ranking

Pojemność czajnika

Jest to jeden z najważniejszych parametrów czajnika. Wybór pojemności urządzenia powinien być uzależniony od potrzeb. Czajnik w domu powinien posiadać taką pojemność, żeby wszyscy obecni mogli wspólnie wypić herbatę, bądź kawę. Litrowy czajnik będzie dobrym rozwiązaniem dla mniejszej ilości osób w domu.

Natomiast gdy czajnik jest często w użyciu, a ilość domowników jest znaczna, warto wyposażyć się w urządzenie o większej pojemności. Na rynku znajdziemy czajniki o pojemności od 1 litra do 2,3 litrów. Większa pojemność wiąże się z dłuższym czasem potrzebnym na zagotowanie wody. Również większy czajnik oznacza większe zużycie energii elektrycznej. Wybór odpowiedniej pojemności powinien być ściśle dopasowany do potrzeb użytkownika.

Moc czajnika

Moc czajnika, a co za tym idzie również jego wydajność jest ściśle związana z rodzajem grzałki zastosowanym w urządzeniu. Wyróżniamy grzałki spiralne i płaskie. Czajniki elektryczne wyposażone w grzałkę spiralną działają o wiele ciszej niż te, w których zastosowano grzałkę płaską. Ponadto ze względu na powierzchnie grzałki i jej kształt, osadzanie się kamienia jest mniejsze dla płaskiego rozwiązania. Minimalna ilość wody, jaką można zagotować bez ryzyka uszkodzenia, jest również mniejsza w przypadku grzałki płaskiej.

Pobór mocy w przypadku grzałki spiralnej zawiera się w granicach od 600 W do 2200 W. W drugim przypadku jest to od 600 W do 3100 W. Większa moc czajnika daje możliwość szybszego zagotowania wody, ale jednocześnie zwiększa pobór energii elektrycznej.

Obecnie najbardziej optymalną mocą urządzenia, która zaspokoi większość potrzeb, jest 2000 W. Dzięki takiej mocy urządzenie będzie działać sprawnie, a koszta użytkowania będą optymalne. Ze względu na to, że czajnik elektryczny jest to urządzenie dosyć znacząco obciążające sieć elektryczną, warto zwrócić uwagę na moc. W mieszkaniu, które ma starszą instalacje, mocniejsze czajniki mogą powodować wyłączanie instalacji.

Materiał wykonania

Najczęściej spotykanymi czajnikami elektrycznymi będą te, wykonane z tworzywa sztucznego. Jest to tanie rozwiązanie, które charakteryzuje się niską wytrzymałością oraz możliwością zmiany smaku wody. Czajniki te wyposażone są najczęściej w podstawowy filtr siateczkowy, który wychwytuje jedynie większe zanieczyszczenia.

Kolejnym materiałem, z którego wykonuje się czajniki elektryczne, jest stal szlachetna. Są zdecydowanie cięższe od plastikowych czajników, lecz dużo bardziej wytrzymałe. Spotkamy tutaj dodatkową warstwę izolacyjną, która zapobiega nagrzewaniu się metalowej obudowy. Zdecydowanie cięższe, ale jednocześnie zdrowsze są czajniki ceramiczne. Dodatkowo takie rozwiązanie jest łatwe w czyszczeniu.

Wśród czajników elektrycznych z filtrem wody znajdziemy również propozycje wykonane ze szkła. Są one bardzo lekkie, świetnie wyglądają i są uważane za zdrowe. Wadą jest zwiększona podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz silnie nagrzewające się ściany.

Filtry

W każdym czajniku, bez względu na jakość wykonania i cenę znajdziemy siateczkowy filtr znajdujący się tuż przy dziubku pojemnika. Jego zadaniem jest wychwytywanie większych zanieczyszczeń z wody, takich jak, np. kawałki osadzającego się na ściankach kamienia. Siatka wykonana jest z włókna nylonowego bądź ze stali szlachetnej. Kolejnym rozwiązaniem jest zintegrowany wkład filtrujący. Dzięki takiemu elementowi pozbędziemy się z wody związków organicznych, metali ciężkich, chloru, rdzy i soli wapnia.

Polecane czajniki z filtrem

Jaki czajnik z filtrem wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
4.67 3