Jaki chiński smartfon wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Przyjęło się uważać, że sprzęt elektroniczny na wysokim poziomie wychodzi jedynie z japońskich i koreańskich fabryk. Fakty pokazuję, że tak nie jest, bowiem Chińczycy z powodzeniem podbijają rynek smartphonów. Jak model warto kupić, żeby się nie rozczarować?

Nie warto ulegać mitom

Przede wszystkim, trzeba przestać się bać  chińskich produktów. Mitem jest opinia, że smartphony z Państwa Środka są tanie, bo są gorszej jakości niż konkurencyjny sprzęt, ich możliwości technologiczne są ograniczone, a materiały używane do ich produkcji pozostawiają wiele do życzenia pod względem swojej klasy. W praktyce, smartphony te nie różnią się niczym w zakresie rozwiązań technicznych, systemowych, funkcyjnych oraz licencji konstruktorskich od swoich odpowiedników uznanych marek. Niższa cena wynika więc z mniejszych kosztów produkcji, związanych z jej masowością, a nie z ewentualnych braków jakościowych sprzętu.
chiński smartfon ranking

Najciekawsze propozycje

Szczególnym powodzeniem wśród użytkowników cieszą się modele sygnowane przez firmę Xiaomi. Stawia ona na nowoczesny design, przy zachowaniu solidnego zaplecza technicznego. Wykorzystuje układ MediaTek Helio X 10 (podobnie jak zdecydowana większość chińskich smartphonów), oparty o system Android 5.1, co daje użytkownikowi dostęp  praktycznie do wszystkich istniejących na rynku aplikacji. Opcja slotu kart microSD, aparat 13 Mpx i zaopatrzenie w diodę LED (podobną specyfikację ma również inne urządzenie – Redmi Note 2) sprawiają, że sprzęt ten nie ustępuje w niczym konkurencji. Dotyczy to szczególnie droższej wersji smartphona Xiaomi – modelu Mi5, ponieważ ma on w zakresie rdzeni, sterowników i systemu operacyjnego parametry  zbieżne z najnowszymi propozycjami od LG. Jest oprócz tego bardzo wydajny, ma mocną baterię (do kilkunastu godzin wytężonej pracy bez ładowania), port USB typu C. Jedynym mankamentem wobec tańszej wersji jest brak czytnika kart microSD.

Innym modelem o światowej klasie jest OnePlus 3T będący pod względem technologicznym odpowiednikiem Sony Xperia Z3. Smartphon ten bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach systemowych, a nie modnych nowinkach informatycznych. W przypadku tego sprzętu dobre parametry wydajności, pojemna bateria, Android dowodzą, że jego autorom zależało na prostocie połączonej z efektywnością. Z kolei marki LeTV i Meizu przodują w wychwytywaniu nowoczesnych rozwiązań. Ich ekskluzywne propozycje wyposażone są w ciekawą innowację, którą jest czujnik biometryczny. Dodatkowym plusem jest cienka, ale bardzo wytrzymała obudowa, która zwiększa wagę urządzenia o jedyne 27 gramów w porównaniu do smartphonów w obudowach z tworzywa sztucznego (zwykle ich waga to 135 gramów). Ciekawą propozycją jest również Elephone Vowney, posiadający wyświetlacz WQHD,  znakomity aparat od Sony o dużej rozdzielczości, a dodatkowo zaopatrzony jest w 4 GB RAM, gdy parametry innych modeli wahają się w tym zakresie od 2 do 3 GB. Jednocześnie, decydując się na ten model trzeba mieć świadomość, że wspomniana duża rozdzielczość aparatu może zbytnio obciążać jednostkę centralną. Absolutnym hitem jest natomiast Maizu Pro 5 z układem mobilnym od Samsunga, wyświetlaczem FHD, hybrydowym slotem kart SIM oraz możliwością odtwarzania filmów wideo w rozdzielczości 4 k. Takich parametrów nie powstydziłby się żaden producent smartphonów. Jednocześnie, kupując chiński produkt trzeba zwrócić uwagę na system operacyjny urządzenia. Powinien być oparty na standardach Androida, aby dawał dostęp do wszystkich istotnych opcji menu oraz aplikacji. Warto też sprawdzić rozdzielczość wyświetlacza, aby w razie zbyt wysokich parametrów nie zaburzała odbioru obrazu. Istotną kwestią jest również gwarancja. Należy bowiem zweryfikować, czy urządzenie jest serwisowane w Polsce i jaki okres czasu obejmuje dostęp do usług naprawczych (zwykle jest to rok).

chiński smartfon

Podsumowując, warto zainwestować w chiński smartphon, gdyż za przystępną cenę zyskuje się sprzęt na światowym poziomie, reprezentujący sobą to, co najlepsze w azjatyckiej myśli technicznej: funkcjonalność, nowoczesność i szacunek do sprawdzonych rozwiązań. To dobry propozycja również dla tych, którym zależy na sprzęcie o zadowalających parametrach, a jednocześnie nie chcą płacić jedynie za logo znanej marki.

Polecane smartfony Xiaomi


Jaki chiński smartfon wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
4 (80%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *