Jaki bezprzewodowy dysk zewnętrzny? Ranking 5 najlepszych modeli.

Dyski zewnętrzne świetnie sprawdzają się do przechowywania wszelkiej maści danych – filmów, zdjęć, czy ważnych dokumentów. Poza tym mogą pośredniczyć w wymianie danych między jednym a drugim sprzętem bez konieczności podłączania kabli lub parowania urządzeń.

Bezprzewodowe dyski zewnętrzne wykonują robotę swoich starszych braci w jeszcze sprawniejszy sposób. Podłączone i zsynchronizowane z innymi urządzeniami mogą stać się domowym magazynem informacji współdzielonych na wszystkich sprzętach – smartfonach, tabletach, konsolach, komputerach czy kinach domowych.

Zastosowanie

Bezprzewodowe dyski są nowością na rynku, jednak już zdobywają rzesze fanów, a to za sprawą wygody, jaką oferują. Bezprzewodowe dyski zewnętrzne znajdują zastosowanie głównie jako magazyn plików i danych z urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów. Użytkownicy tworzą z nich coś na wzór lokalnej chmury, w którą wrzucają wszystko to, co niepotrzebnie zajmuje pamięć w telefonie.

bezprzewodowy dysk twardy

Tego typu sprzęty świetnie sprawdzają się również do tworzenia kopii zapasowych zarówno danych z urządzeń mobilnych, jak i z komputera stacjonarnego lub przenośnego. Rozmiary, w których są oferowane, umożliwiają praktycznie każdą opcję jednocześnie.

Rozmiary dysków

Dyski dzieli się na dwa rozmiary – 2,5-cala oraz 3,5-cala. Od rozmiaru uzależnione są oczywiście gabaryty dysku, ale również ewentualne zasilanie.

Dyski 2,5-cala są mniejsze, bardziej poręczne i mobilne. Jeżeli dysk często towarzyszy nam w podróży, warto postawić na 2,5-calówkę. Dyski zewnętrzne w tym rozmiarze nie wymagają dodatkowego zasilania, co w przypadku mobilnego korzystania ze sprzętu jest niezwykle ważne. Pamiętajmy, że nie zawsze istnieje możliwość wpięcia do gniazdka sieciowego.

Dyski 3,5-cala są większe i z założenia bardziej pojemne, choć nie jest to regułą. Tego typu dyski nadają się do stacjonarnej pracy w domu, biurze lub innym pomieszczeniu, gdzie istnieje możliwość wpięcia zasilacza do sieci. Dyski 3,5-cala mają tę zaletę, że ich koszt w przeliczeniu na 1 GB jest mniejszy, niż dysków 2,5-calowych.

Interfejs

Bezprzewodowe dyski zewnętrzne korzystają głównie z interfejsów WLAN oraz DLNA (Digital Living Network Alliance). Umożliwiają one bezprzewodową, szybką transmisję danych oraz łączność z urządzeniami. Interfejs DLNA umożliwia łączenie się i wymianę danych między dyskiem a wszelkimi urządzeniami, które również wyposażone są w ten interfejs- konsole do gier, urządzenia multimedialne – nowoczesne TV i inne sprzęty RTV.

Ranking dysków bezprzewodowych

MiejsceZdjęcieNazwa
1.Western Digital My Passport Wireless Pro 2TBWestern Digital My Passport Wireless Pro 2TB
2.Toshiba Canvio Slim 1TBToshiba Canvio Slim 1TB
3.Silicon Power Sky Share H10Silicon Power Sky Share H10

Zdecydowana większość konwencjonalnych dysków dysponuje przestarzałymi portami USB 2.0, które poza ograniczeniami od strony przepustowości (maksymalnie 60 MB/s) mają gorsze parametry zasilania (maksymalnie 2,5 W), niż ich młodszy brat- USB 3.0. Nowszy standard USB oferuje 10-krotnie większą prędkość oraz niemal dwukrotnie większy pobór mocy.

Warto postawić na dysk bezprzewodowy, który dysponuje również portem USB 3.0. W przypadku różnych ewentualności przesyłanie danych „po kablu” w szybkim standardzie może okazać się pomocne i zapewne niejednemu uratowało skórę.

Pojemność

Jej wybór zależy głównie od osobistych preferencji. Obecnie najpopularniejszymi pojemnościami, którymi dysponują dyski, jest 500 GB oraz 1 TB. Nie oznacza to jednak, że nie można dostać dysku, którego pojemność wynosi 120 GB, 256 GB, 2 TB, 4 TB, a nawet 5 TB.

Dysk zewnętrzny nie jest urządzeniem, które często się wymienia, dlatego w przypadku pojemności warto kupować „na zapas”. Lepiej mieć więcej przestrzeni dyskowej, niż mniej, a rozpiętości cenowe między 1, a 2 TB nie są takie duże.

Zasilanie

Zasilanie bezprzewodowych dysków zewnętrznych odbywa się dzięki wbudowanemu akumulatorowi lub przez zasilanie z sieci.

W przypadku akumulatorów dyski wytrzymują średnio 5-10 godzin strumieniowania transmisji oraz około 20 godzin w trybie czuwania. Niezależne zasilanie jest zalecane w przypadku mobilnego korzystania z dysku, natomiast jeżeli dysk będzie użytkowany w domu, warto postawić na zasilanie z sieci.

Dyski zasilane z gniazd wtykowych są bardziej komfortowe w użyciu. Nie wymagają doglądania stanu baterii i wymiany lub doładowywania akumulatora. Bezprzewodowe dyski sieciowe pobierają średnio od 2 do 5 W energii elektrycznej.

Dodatkowe funkcje

Podczas wybierania dysku zewnętrznego, poza wspomnianymi wyżej parametrami, warto zwrócić uwagę na standard szyfrowania danych. Wybór nowszego standardu szyfrowania pozwoli na szybszą i jednocześnie bezpieczniejszą transmisję danych. Warto postawić na standard AES 128-bitów i więcej.

bezprzewodowy dysk zewnętrzny wi-fi

W przypadku wyboru dysku magnetycznego, warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową talerzy. Parametr ten wpływa na szybkość zapisu oraz nieznacznie na głośność samego dysku. Obecnie popularne są dyski HDD o prędkości na poziomie 7200 RPM.

Dołączane do dysku oprogramowanie i aplikacje znacznie ułatwiają korzystanie ze sprzętu z poziomu urządzeń mobilnych. Poza tym dedykowany program usprawnia konfigurację dysku.

Polecane dyski bezprzewodowe

Jaki bezprzewodowy dysk zewnętrzny? Ranking 5 najlepszych modeli.
4 3