Jaki bezlusterkowiec do 2000 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.

Bezlusterkowiec. Nie posiada lustra, nie jest więc lustrzanką, a lustrzanki posiadają wszyscy znajomi i większość rodziny. Nie dość, że pozbawiono go tego ważnego elementu konstrukcji, to jeszcze ma kompaktowe wymiary, a przecież większe znaczy lepsze! Tak pokrótce można przedstawić tok myślenia wielu z nas, gdy stajemy przed wyborem aparatu. Jest on krzywdzący dla bezlusterkowców, relatywnie nowych zawodników na rynku, którzy mają naprawdę wiele do zaoferowania. Poniżej krótkie wprowadzenie do wciąż tajemniczego tematu bezlusterkowców oraz obiektywny przegląd wad i zalet modeli wycenionych na maksymalnie 2000 zł.

Bezlusterkowiec? Czyli co?

bezlusterkowiec do 2000 zł ranking

Choć nazwa może brzmieć enigmatycznie, bezlusterkowiec to nic innego, jak cyfrowy aparat o kompaktowych wymiarach, dysponujący wymienną optyką, w którym nie znajdziemy ani komory lustra, ani wizjera optycznego. Co atrakcyjnego jest w stanie zaoferować nam aparat tego typu? Przede wszystkim jest lekki i mały zupełnie jak kompakt, choć oferuje jakość obrazu i funkcje porównywalne do tych, które zapewni lustrzanka.

Brak standardowego wizjera rekompensuje zamontowany na jego miejsce wizjer elektroniczny, czyli miniaturowy wyświetlacz o rozdzielczości liczonej w milionach punktów (kadrować można też na wygodnym, odchylanym ekranie, idealnym do selfies, zdjęć z poziomu ziemi bądź znad głów tłumu).

Standardem jest duża matryca, która przekłada się na jakość fotografii. Będzie je cechowała plastyka i niski poziom szumów (tzw. ziarna), które są zmorą fotografów o różnym poziomie umiejętności.

Do tego wszystkiego możemy zamontować dowolny wymienny obiektyw – czy to nie brzmi aż za dobrze? Bynajmniej. Bezlusterkowce mają, rzecz jasna, swoje wady. Warto wspomnieć o krótkim czasie pracy na baterii, która musi zasilać matrycę i wyświetlacz. Niektórym użytkownikom doskwierać będzie brak wizjera optycznego, wspomnianego już wyżej. Prócz tego bezlusterkowce regulują ostrość obrazu w oparciu o pomiar kontrastu, co w praktyce może okazać się metodą wolniejszą i wymagającą dostatecznego doświetlenia. Faktem jest, że na wszystkie te bolączki producenci bezlusterkowców starają się znajdować na bieżąco rozwiązania, wskutek czego naprawdę warto zapoznać się z tą grupą aparatów przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Najtrudniejsza część – parametry

W przedziale cenowym do 2000 zł możemy już nabyć sprzęt, który zadowoli nie tylko amatora, a przy tym będzie jakościowym zamiennikiem lustrzanki. Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy zakupie? Przychodzimy z pomocą.

W prezentowanym zakresie cen próżno niestety szukać aparatu z wizjerem elektronicznym. Z powodzeniem może zastąpić go wyświetlacz dotykowy, zwłaszcza w przypadku osób, które dotąd były przyzwyczajone do robienia zdjęć smartfonem i regulacji ostrości na ekranie. Warto zdecydować się na model z ekranem odchylanym, z powodu omawianych już powyżej udogodnień w zakresie fotografowania z poziomu ziemi bądź nad głowy.

bezlusterkowiec do 2000 zł

Rozdzielczość matrycy, której możemy poszukiwać na danej półce cenowej, to nawet 20 megapikseli, choć aparaty oferujące 16 czy 18 nie będą znacząco odbiegały jakością efektu końcowego od dwudziestek. A skoro już o matrycy, to warto pomówić o jej czułości na światło, czyli parametrze ISO.

Tutaj zakresy są szerokie, zaczynają się od 100/200, a kończą nawet na dziesiątkach tysięcy. Pamiętajmy jednak, by nie zepsuć swoich zdjęć szumem, nieumiejętnie dobierając wartość ISO – w dobrych warunkach pogodowych nie potrzebujemy jej podkręcać.

A gdy mamy już na oku konkretne modele, koniecznie sprawdźmy poprawność i szybkość działania autofokusa, najlepiej oglądając produkt stacjonarnie bądź czytając obiektywne recenzje sprzętowe. Opłaca się również przetestować zawczasu szybkość i głośność działania zoomu, które będą miały znaczenie nie tylko podczas filmowania.

A skoro już o filmowaniu, to i na tym polu bezlusterkowce do 2000 zł radzą sobie bardzo dobrze. Najlepsza jakość w tej cenie to Full HD 60 klatek na sekundę. Sprawdźmy, czy pliki są zapisywane nie tylko w formacie AVCHD, ale też popularnym MP4. Wbudowane mikrofony radzą sobie całkiem nieźle, ale wymagający użytkownicy mogą poszukać modeli z wejściem mikrofonowym.

Bezlusterkowce idą z duchem czasu, stąd możemy w nich znaleźć wiele trybów tematycznych i kreatywnych, które pozwolą choćby na wykonanie panoramy czy zdjęć seryjnych, i filtrów artystycznych. Warto przemyśleć, czy rzeczywiście będziemy zainteresowani korzystaniem z nich, czy raczej pozostaniemy przy standardowym podejściu do fotografii – mogą mieć bowiem znaczący wpływ na cenę. Nie inaczej jest w przypadku modułów Wi-Fi i NFC (bezprzewodowa łączność na odległość do 20 cm), które są przydatne i osiągalne w tej cenie, ale nie dla wszystkich niezbędne.

Zwróćmy też uwagę na body aparatu. Jeśli byliśmy przyzwyczajeni do robienia zdjęć narzędziem o dużym korpusie, być może będzie nam wygodniej posługiwać się bezlusterkowcem o większych gabarytach – takie również są w ofercie. Jeśli jednak wolimy kompaktowe rozwiązanie, sprawdźmy, czy body posiada wyprofilowany grip (czyli uchwyt) dla prawej dłoni. Stabilizacja obrazu zamontowana w korpusie to doskonale rozwiązanie, dostępne w aparatach z tej półki cenowej: będzie działać z każdym obiektywem. Profesjonaliści mogą rozglądać się za stopką umożliwiającą instalację zewnętrznej lampy (jeśli aparat nie posiada wbudowanej).

Ranking 5 bezlusterkowców do 2000 zł


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *