Jaki antywirus dla starszego komputera? Ranking antywirusów 2017!

Rynek antywirusów dynamicznie rozwija się i oferuje coraz nowsze, lepsze, wydajniejsze i mniej obciążające sprzęt produkty. W tym artykule skupimy się na antywirusach możliwie najmniej obciążających starsze i słabsze komputery. Wymienimy kilka darmowych oraz kilka płatnych antywirusów, które osiągnęły najwyższe noty w testach wydajnościowych, a także cieszą się największym uznaniem w kwestii wpływu na obciążalność systemu.

antywirus dla starszego komputera

Jaki antywirus dla starszego komputera? Ranking antywirusów!

Darmowe antywirusy dla starszego komputera

Nikt nie powiedział, że darmowe antywirusy okażą się mniej skuteczne w kompleksowym zwalczaniu złośliwego oprogramowania. Poniższe wymienione programy antywirusowe doskonale poradzą sobie z ochroną starszych i słabszych komputerów oraz zapewnią najwyższy stopień ochrony. Zaprezentowaliśmy produkty od najbardziej wydajnego do najmniej wydajnego.


Baidu Antivirus

Mało popularny w naszym kraju antywirus jednego z chińskich gigantów. Baidu jest to najpopularniejsza przeglądarka w Chinach, której Google w tamtym regionie może się kłaniać w pas.
Firma stworzyła jedne z najmniej obciążających antywirusów na rynku, który uzyskał najmniejszy wynik Impact Score w niezależnych testach antywirusów. Wedle testu AV Comparatives antywirus Baidu uzyskał wynik Impact Score na poziomie 1.2.
W przypadku testu Real World Protection Test wynik zablokowanych zagrożeń wynosił 94,1% i 5,9% niewykrytych zagrożeń. Test File Detection Test of Malicious Software pozwolił wykryć Baidu aż 99,7% zagrożeń.
Dużymi zaletami Baidu Antivirus poza ogromną wydajnością i nieobciążaniem systemu jest duża funkcjonalność w darmowej wersji. Przyczepić można się do nieco słabszej skuteczności w testach dynamicznych na tle konkurencji darmowych antywirusów.


Avira Free Antivirus

Najlepszy pod względem całokształtu, bardzo wydajny bezpłatny antywirus od niemieckiej firmy Avira GmbH. Testy AV Comparatives przedstawiły naprawdę dobre wyniki. W Real World Protection Test Avira zablokowała 98,6% zagrożeń, przy czym niewykrytych zagrożeń było 1,4%. File Detection Test of Malicious Software wykrył aż 99,9% zagrożeń i przedstawił 5 fałszywych alarmów. Performance Test zaprezentował wynik Impact Score na poziomie 1.5.


AVG AntiVirus Free Edition

Popularny czeski antywirus z autorskim silnikiem. Jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych darmowych antywirusów, który oferuje sporo narzędzi antywirusowych. W testach AV Comparatives AVG AntiVirus Free Edition uzyskał wynik 97,8% zablokowanych zagrożeń i 2,2% niewykrytych zagrożeń w Real World Protection Test. File Detection Test of Malicious Software wykrył 98,4% zagrożeń i aż 22 fałszywe alarmy. W teście wydajności wskaźnik Impact Score wyniósł 4,3.
Połączenie dużej funkcjonalności oraz małego obciążenia systemu plasuje omawiany program antywirusowy w ścisłej czołówce darmowych antywirusów.


avast! Free Antivirus

Kolejny niezwykle popularny darmowy antywirus. Potrafi on skutecznie wykrywać złośliwe oprogramowanie, jednak pod względem fałszywych alarmów avast! Nie wypada najlepiej. Jego wydajność jest lepsza niż antywirusa Panda, jednak plasuje go na przedostatnim miejscu stawki.
W teście Real World Protection avast! uzyskał wynik 95,6% zablokowanych zagrożeń, przy czym 4,1% zagrożeń nie wykrył. Podczas testu zgłosił 3 fałszywe alarmy. File Detection Test of Malicious Software przedstawił 98,6 wykrytych zagrożeń oraz zwrócił najwięcej, bo aż 120 fałszywych alarmów. Performance Test przedstawił wynik Impact Score na poziomie 6,2.


Panda Free Antivirus

Najmniej wydajny antywirus spośród całego zestawienia darmowych produktów. Jest to nieco mniej znane i stosunkowo proste oprogramowanie oferujące podstawowe funkcje. Mimo że silnik Panda Free Antivirus działa w chmurze, nie zaobserwujemy tu zbytniego odciążenia naszego systemu.
W teście Real World Protection Test Panda Free Antivirus uzyskał wynik 96,6% zablokowanych zagrożeń, z czego 3,4% zagrożeń nie wykrył. W teście File Detection Test of Malicious Software produkt wykrył 98,9% zagrożeń i podał 2 fałszywe alarmy. Wynik Impact Score w Performance Test wyniósł 11,3 punkty.

 

Płatne antywirusy dla starszego komputera

Płatne programy antywirusowe nie muszą zawsze być lepsze od darmowych wersji tego typu oprogramowania. Z reguły jednak mogą pochwalić się lepszym wsparciem technicznym oraz większą i bardziej kompleksową wszechstronnością.


Bitdefender Internet Security

W teście AV-TEST (The Independent IT-Security Institute) tworzonym przez ekspertów z branży płatny antywirus Bitdefender Internet Security uzyskał zarówno najmniejsze obciążenie dla systemu, jak i najlepszy ogólny wynik, który pozwolił mu zająć zaszczytne pierwsze miejsce z łączną liczbą punktów 17,5. Wydajność antywirusa również mierzona była w punktach. Za najlepszą wydajność AV-TEST przyznawał 6 punktów. Bitdefender Internet Security uzyskał maksymalną liczbę punktów.


Kaspersky Lab Internet Security

Kolejny niezwykle wydajny, funkcjonalny i bezpieczny płatny program antywirusowy. Kaspersky Lab Internet Security w ramach wydajności również uzyskał maksymalną ilość punktów. Za całokształt również uzyskał 17,5/18 punktów ex aequo z Bitdefender Internet Security.


Trend Micro Internet Security

Kolejny uzyskujący bardzo dobre noty antywirus. W testach AV-TEST porównujących 28 pakietów bezpieczeństwa również uzyskał 17,5 punktów bezpieczeństwa, z czego maksimum w kwestii wydajności. Eksperci testowali wspomniane 28 antywirusów przez dwa miesiące i wyłonili trzy wymienione antywirusy jako najlepsze płatne programy.


Symantec Norton Security

Symantec Norton Security nieznacznie odstaje od powyższego grona. Nieznacznie mocniej obciąża on podzespoły komputera, przez co uzyskał wynik 5,5/6 punktów w kwestii wydajności. Zbiorczo Symantec Norton Security uzyskał 16,5 punktów.

*Wyniki testów AV Comparatives i AV-Test pochodzą z października 2014 roku oraz grudnia 2014 roku.

Polecane zestawy antywirusowe

Jaki antywirus dla starszego komputera? Ranking antywirusów 2017!
5 (100%) 1 vote

This article has 2 Comments

  1. Brak mi gdata antivirus. Na starym sprzęcie sprawuje się rewelacyjnie. W sumie mam go na nowym lapku i ojca starszym i nie tylko nie muli, ale też ojciec, który nie jest biegły w posługiwaniu się kompem dobrze sobie radzi. Lepiej instalować płatne programy, bo to jednak więcej możliwości, zwłaszcza jak ktoś korzysta z kont bankowych czy choćby zwykłych mejli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *