Jaką wagę kuchenną wybrać? Ranking najlepszych modeli.

Co potrafią nowoczesne wagi kuchenne i czy ich wyniki naprawdę mogą być błędne? Podsumowanie naszych rozważań w poniższym artykule dotyczącym najlepiej ocenianych, popularnych modeli wag kuchennych.

Dlaczego warto kupić wagę kuchenną?

Gotowanie, pieczenie, początki kuchennych eksperymentów, dieta redukująca masę – we wszystkich tych sytuacjach zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dobrą wagę kuchenną. Zdecydowanie ułatwi ona pracę w kuchni, skróci proces przygotowywania dań, a także sprawi, że ich smak będzie zgodny z oczekiwaniami osoby gotującej.

Zastosowanie wagi kuchennej

Żaden szanujący się domowy kucharz nie obędzie się bez dobrej wagi kuchennej. Dotyczy do zarówno odmierzania sypkich składników do przepisów wymagających bezwzględnej precyzji, jak i gotowania według międzynarodowych źródeł. Dodatkowo waga przeliczy za nas kalorie przygotowywanego dania oraz posłuży jako zegar.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie wagi kuchennej?

wagę kuchenną ranking

Wszystkim tym, którzy do gotowania używają przede wszystkim przepisów z internetu, polecane są wagi kuchenne z pomiarem również w zagranicznych jednostkach masy, takie jak z serii Beurer KS. Nie trzeba wówczas wykonywać skomplikowanych obliczeń matematycznych, aby zamienić na dekagramy wagę składników podaną na zagranicznym blogu w funtach czy uncjach.

Wyżej wymieniona firma produkująca wagi kuchenne ma również modele z wyświetlaczem konstrukcyjnie oddzielnym, niezwiązanym bezpośrednio z wagą (dodatkowo podświetlanym i do zawieszenia na ścianie). To wygodne rozwiązanie sprawia, że ważone składniki nie uniemożliwiają odczytu wyników.

Jeśli ktoś dokonuje częstych pomiarów na nierównym podłożu, powinien zwracać uwagę na wagi, które nie posiadają nóżek – możliwe jest wówczas znaczące dla jakości oraz smaku potrawy przekłamanie odczytu.

Jaki rodzaj wagi kuchennej wybrać – czy dokładność pomiaru ma znaczenie?

Najpopularniejsze, a jednocześnie najdokładniejsze są wagi kuchenne elektroniczne. Ich cena jest wyższa niż prostych w budowie oraz obsłudze wag mechanicznych (nieco topornych z wyglądu, pasujących jednak do wnętrz w starym stylu). Jednak wykonywane na nich pomiary są nawet o 20 gramów dokładniejsze, co może w istotny sposób zaważyć na jakości przyrządzanych potraw.

Dla produktów, o jakiej masie przeznaczone są wagi kuchenne?

Standardowa waga kuchenna waży około 500 dekagramów, czyli pół kilograma. Jednorazowo można na niej bezpiecznie ważyć składniki o łącznej masie np. 5 kilogramów tak jak w przypadku serii Łucznik PT. Takie maksymalne obciążenie jest idealne do ważenia owoców lub warzyw. Wagi kuchenne o znacznie mniejszej dopuszczalnej najwyższej masie produktów sprawdzą się przykładowo podczas odmierzania porcji przypraw do przepisu.

Dodatkowe opcje

Wskazywanie masy składników do przepisów to nie jedyne przeznaczenie nowoczesnych wag kuchennych. Co jeszcze potrafią wagi kuchenne:

  1. Posiadają one często program do przeliczania zawartości kalorii w ważonych produktach, co jest szczególnie ważne podczas gotowania dla osób na diecie odchudzającej.
  2. Istotny jest również wskaźnik przeciążenia urządzenia. Jeśli waga nie jest w niego wyposażona, nawet po położeniu na niej obciążenia kilkukrotnie przekraczającego normę, odczyt będzie równy maksymalnemu obciążeniu urządzenia.
  3. Przed zakupem można sprawdzić, czy waga kuchenne posiada funkcję automatycznego włączania i wyłączania.
  4. Dostępna bywa również praktyczna opcja sumowania masy już zważonych produktów (tary).

Design i kolorystyka wag kuchennych

Trwałość wag kuchennych podwyższa pokrycie ich szkłem hartowanym oraz brak łatwych do uszkodzenia elementów, typu plastikowe pokrętła czy ruchome przyciski. Nowoczesne powierzchnie (np. ze stali nierdzewnej, jak w przypadku serii wag Sencor SKS) ułatwiają dbanie o higienę wierzchniej części urządzenia. Sterowanie dotykowe oraz dość duży wyświetlacz LCD to cechy wag umożliwiające nadanie im znaczenia prawdziwej ozdoby wnętrza o ciekawym designie. Dodatkowo ich dostępność w wielu kolorach i wzorach umożliwia dowolny wybór urządzeń i dobieranie ich w naprawdę indywidualny sposób.

Polecane wagi kuchenne


Jaką wagę kuchenną wybrać? Ranking najlepszych modeli.
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *