Jaka niszczarka do biura? Ranking 5 najlepszych modeli.

Częste tworzenie i drukowanie dokumentów z danymi osobowymi niesie za sobą ryzyko błędnego wypełnienia dokumentu, a co za tym idzie konieczności jego zniszczenia. Wiele małych i dużych firm korzysta w tym przypadku z niszczarek biurowych, które pozwalają na sprawne i szybkie zniszczenie dokumentów.

W artykule poruszymy temat niszczarek do biura. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na tego typu urządzenie, jakie może być zastosowanie niszczarek, na co zwrócić uwagę wybierając niszczarkę, a także jakimi parametrami powinny odznaczać się niszczarki do biura.

Dlaczego warto wybrać niszczarkę do biura?

Kupno niszczarki w prężnie działającym biurze małych, średnich i dużych firm to obecnie jeden z podstawowych zakupów. Zwłaszcza gdy według artykułu 51. Ustawy o Ochronie Danych Osobowych z 1997 roku, umożliwianie dostępu do danych osobowych osobom nieupoważnionym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia na okres do 2 lat. Firmy chcąc chronić się przed konsekwencjami, prawnymi kupują niszczarki do biura i problem sam się rozwiązuje.

Warto również mieć na uwadze, że niszczarki do biura nie są urządzeniami drogimi. Najtańsze z nich kosztują około 150 złotych, jednak średnią ceną, jaką przyjdzie nam zapłacić za dobrej klasy sprzęt, jest około 300 – 700 złotych. Firmy, które zajmują się produkcją niszczarek do biura to: Dahle, HSM, Kobra, Rexel, Wallner, Hega, ProfiOffice, czy GBC.

Zastosowanie niszczarki do biura

Niszczarki do biura, jak wskazuje ich nazwa, służą do sprawnego i szybkiego niszczenia dokumentów poufnych, zawierających dane osobowe oraz do eliminowania każdego innego dokumentu, który nie może dostać się w niepowołane ręce.

Oczywiście niszczarki działają zgodnie z obowiązującym prawem i chronią nas przed jego ewentualnymi konsekwencjami. Na rynku istnieją różne niszczarki do biura, które niszczą dokumenty w ścinki lub paski, umożliwiając nam dopasowanie urządzenia do poufności dokumentu. Oczywiście im trudniejszy do późniejszego odzyskania będzie dokument, który umieścimy w niszczarce, tym cena takich urządzeń będzie odpowiednio większa.

niszczarka do biura

Na co zwracać uwagę wybierając niszczarkę do biura?

Stopnie tajności

Wybierając niszczarkę do biura, warto określić stopień tajności dokumentów, które zamierzamy niszczyć w urządzeniu. Istnieje bowiem 5 klas tajności, które dokładnie określają wymogi ścinek, co powoduje, że kupując niszczarkę, należy zwrócić uwagę na szerokość i wielkość ścinek, na które przerabiane są dokumenty.

I klasa tajności odnosi się do materiałów ogólnych i korespondencji. Ścinane paski powinny mieć szerokość maksymalnie 12 mm, a ich maksymalna powierzchnia to 2 mm kwadratowe.

II klasa tajności odnosi się do korespondencji wewnętrznej. W tym przypadku paski maksymalnie mogą mieć 6 mm, a ich powierzchnia powinna wynosić maksymalnie 800 mm kwadratowych.

III klasa tajności nawiązuje do materiałów poufnych, gdzie ścinki mogą mieć maksymalnie 2 mm, ich długość nie może przekraczać 80 mm, a powierzchnia 320 mm kwadratowych.

IV klasa tajności to materiały tajne. W tym przypadku ścinki mogą mieć wymiary do 2 x 15 mm, a ich powierzchnia jedynie 30 mm 2.

V klasa tajności nawiązuje do materiałów ściśle tajnych, w których ścinki mogą przyjmować wymiary 0.8 x 12 mm, a ich powierzchnia może wynosić 100 mm kwadratowych.

Funkcjonalność

Funkcjonalność niszczarki do biura może odnosić się do szerokiego zakresu działań i cech, które umożliwią lepsze dopasowanie urządzenia do typu pracy, jaką zamierzamy zlecić niszczarce. Przed kupnem warto sprawdzić, czy niszczarka może ciąć również płyty CD/DVD, karty magnetyczne, spinacze i zszywki biurowe.

Poza rodzajem ciętych materiałów możemy spotkać urządzenia posiadające systemy, które uniemożliwiają zacięcie się mechanizmu tnącego, funkcję cofania, która z powrotem oddaje poszatkowany dokument, czy podajniki poprawiające automatykę pracy. Czujniki wypełniania kosza pozwalają na bieżąco monitorować zapełnienie niszczarki, a funkcja automatycznego startu przy wykryciu umieszczonego papieru poprawia ergonomię urządzenia.

Parametry niszczarek do biura

Przed zakupem niszczarki należy sprawdzić poziom generowanego hałasu, wydajność sprzętu i pojemność pojemnika na ścinki.

Generowany hałas

Niszczarki do biura zwykle montowane są w przestrzeni, w której pracują ludzie. Warto zadbać o możliwie najmniejszy poziom generowanego hałasu przez niszczarkę, ponieważ znacząco wpłynie to na komfort korzystania z urządzenia. Zwykle niszczarka podczas pracy generuje hałas na poziomie 65 – 45 dB.

Pojemność kosza na ścinki

Im większy, tym naturalnie rzadziej będziemy go opróżniać. Do małych biur zalecane są niszczarki o mniej pojemnym koszu. Zwykle małym biurom w zupełności wystarczają niszczarki posiadające kosz o pojemności do 15 litrów. Niszczarki do większych biur zwykle posiadają kosz o pojemności od 20 do 80 litrów.

Wydajność

Wydajność niszczarki określa ilość dokumentów, jakie niszczarka może zniszczyć naraz. Oczywiście wydajność urządzenia wpływa na jego finalną cenę. Dla najmniejszych firm wystarczające będą niszczarki, które zniszczą 5 kartek. Większe biura powinny zadowolić się niszczarkami o wydajności 10 kartek.

Polecane niszczarki do biura


Jaka niszczarka do biura? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *