Jaką mysz laserową wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Myszy to jedne z najważniejszych urządzeń wskazujących. Znajdują zastosowanie zarówno w grach, standardowej obsłudze komputera, jak i przy pracy biurowej. Często wybór odpowiedniej myszy jest bagatelizowany, przez co użytkownicy doświadczają później przykrych bóli nadgarstków, napięć ścięgien i mięśni dłoni, a także nie zadowala ich kultura pracy myszy.

Kupno dobrej myszki to podstawa zarówno w pracy biurowej, e-sporcie, jak i podczas zwykłego użytkowania sprzętu. Dobrze dobrana myszka odwdzięczy się nam wygodą obsługi, płynną pracą i niezawodnością.

W artykule skupimy się na myszach laserowych. Podpowiemy, dlaczego warto wybrać mysz laserową, czym się kierować kupując taką mysz oraz na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając mysz laserową.

Zastosowanie myszy laserowych

Myszy laserowe obecnie znajdują zastosowanie w każdym aspekcie pracy z komputerem PC, laptopem, czy konsolą nowej generacji. Doskonale sprawdzają się zarówno w pracy biurowej, jak i dynamicznych grach, a także w e-sporcie.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jednak dobrze dobrana mysz o odpowiednio wysokich parametrach sprawi, że praca biurowa, a także prace precyzyjne, takie jak projektowanie, czy ogólnie przyjęta grafika, będą przebiegały o wiele płynniej.

Myszy laserowe z reguły charakteryzują się o wiele większą precyzją niż myszy optyczne, lepiej odczytują detale powierzchni, na której pracują, przez co skuteczniej odzwierciedlają ruch myszy na ekranie monitora. Do pracy wymagają jednak gładkich, nieprzezroczystych powierzchni.

myszka laserowa zestawienie

Dlaczego warto wybrać mysz laserową?

Myszki laserowe są bardzo uniwersalne i elastyczne. Ich szybkość transmisji najczęściej stoi na bardzo wysokim lub bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu mysz będzie błyskawicznie odbierała i wysyłała informacje do PC-ta, bez żadnych opóźnień. Często odznaczają się lepszymi parametrami niż myszy optyczne.

Duża część rynku gamingowego skupia się na myszach laserowych, dzięki czemu mając do wydania nieco większą kwotę na mysz, możemy przebierać między najróżniejszymi modelami o programowalnych przyciskach, możliwości regulacji rozdzielczości oraz gabarytów myszki.

Myszki laserowe z wyższej półki najczęściej wyposażone są również w mniej zawodne, bardziej precyzyjne sensory.

Na co zwrócić uwagę wybierając mysz laserową?

Przed wyborem myszy należy jasno określić, czy potrzebujemy myszy przewodowej, czy bezprzewodowej. Bezprzewodowe rozwiązania odznaczają się nieco gorszymi parametrami. Szybkość transmisji w myszach bezprzewodowych nieco odstaje od podobnych myszy przewodowych. Poza tym wybierając mysz bezprzewodową, pamiętajmy, że będziemy zmuszeni nadzorować poziom rozładowania akumulatorków i regularnie je doładowywać. Pamiętajmy również o maksymalnym zasięgu myszy, który w przypadku tańszych urządzeń może być często niewystarczający, a także często się gubić.

Myszy przewodowe to gwarancja możliwie szybkiej transmisji sygnału, brak konieczności wymiany baterii lub ładowania akumulatorków, a także brak zakłóceń i utraty sygnału. Jedynym minusem myszy przewodowych jest kabel, który jeżeli będzie zbyt sztywny, może zmniejszyć komfort użytkowania urządzenia wskazującego.

Kształt, ciężar i ogólne gabaryty myszy, a także rozmieszczenie przycisków warunkują przyszły komfort pracy i grania. Dłuższy kontakt z myszą niedopasowaną do naszej dłoni może powodować napięcie ścięgien i bóle nadgarstka.

Parametry techniczne myszy laserowych

  • Rozdzielczość

Im większa rozdzielczość myszy, tym szybciej będzie ona pracować. Rozdzielczość jest jednym z głównych parametrów opisujących gryzonie. Mając do wydania niewielką kwotę, możemy liczyć na rozdzielczość rzędu 2500 DPI. Taka wartość w zupełności wystarczy do prac biurowych i grania w gry.

Jeżeli chcemy grać w szybkie gry akcji, dobrym pomysłem będzie kupno myszy o większej rozdzielczości, rzędu 5000-7000 DPI. Takie wartości możemy spotkać w profesjonalnych myszach dla graczy, grafików lub innych zawodowców. Warto rozglądać się za myszami, które umożliwiają zmianę rozdzielczości podczas pracy.

myszka laserowa

  • Przyśpieszenie

Przyśpieszenie myszy określa szybkość, z jaką gryzoń może się poruszać. Warto wybierać myszy laserowe, które mogą przyśpieszać z prędkością minimum 20g. Mając do wydania nieco większą kwotę na gryzonia, warto wybrać mysz z przyśpieszeniem 40, czy nawet 50g.

  • Częstotliwość raportowania/ maksymalne opóźnienie

Większość dobrej klasy myszek laserowych powinna odznaczać się dużą szybkością i jak najmniejszym opóźnieniem, które powinno być na poziomie mniejszym lub równym 1 ms. Jeżeli nie zależy nam na dużej dynamice myszy, możemy wybrać myszy oferujące opóźnienie na poziomie 2 ms.

  • Ergonomia i obudowa

Wybierając mysz optyczną o odpowiednio wyprofilowanych kształtach i wadze, uchronimy nadgarstki i dłonie od spięć i bóli. Niektóre droższe modele myszy laserowych można regulować i dopasowywać do kształtu dłoni, w tym ich szerokość, wysokość i wagę.

  • Akceleracja wsteczna

Efekt akceleracji wstecznej powoduje niedokładne odwzorowania dynamicznych ruchów myszką i występuje najczęściej w myszach wyposażonych w słabe sensory. Zjawisko to jest niezwykle niepożądane podczas precyzyjnego i dynamicznego wykorzystywania myszy, np. podczas grania w szybkie gry FPS.

Polecane myszki laserowe

Jaką mysz laserową wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
5 1
Gazetka Morele.net
Poznaj wyjątkowe ekspresy Nespresso, teraz w promocji do 100 złotych taniej