Jaka latarka taktyczna? Ranking 5 najlepszych modeli.

Co zrobić w przypadku gdy potrzebujemy małego, a zarazem solidnie wykonanego źródła światła? Większość latarek dostępnych na rynku jest sporych rozmiarów, które sprawiają, że sprzęt nie do końca będzie chciał schować się w kieszeni, a jego użytkowanie nie będzie do końca wygodne.

Rozwiązaniem tego problemu są latarki taktyczne, które świetnie sprawdzą się jako kompaktowe źródło światła. Poza tym latarki te można z powodzeniem montować do korpusu lub lufy broni palnej. Ta cecha przyda się szczególnie służbom mundurowym.

Latarki taktyczne charakteryzują się zwartą, solidną budową, która wytrzyma wstrząsy, uderzenia i będzie wodoodporna. Poza tym latarki taktyczne świecą mocnym światłem o skupionym snopie światła oraz w ekstremalnych sytuacjach mogą być wykorzystywane jako ostatnia linia obrony fizycznej.

Źródło światła

Mimo ery diod LED można spotkać jeszcze latarki taktyczne z żarówkami ksenonowymi. Są one jednak o wiele mniej wydajne niż częściej stosowane diody LED. Ich średnia moc wynosi około 250 lumenów, a emitowane światło jest najczęściej barwy białej.

latarka taktyczna

Obecnie w większości latarek na rynku, w tym też taktycznych, prym wiodą diody LED lub nowoczesne diody Cree. Diody Cree są o wiele bardziej energooszczędne i zarazem mocniejsze, jednak zdecydowanie podnoszą cenę latarki.

W przypadku diod LED efektywny zasięg latarek plasuje się na poziomie od 100 metrów do nawet 1000 metrów, a ich moc może wynosić nawet 1000 lumenów.

W przypadku broni ciężkiej, takiej jak na przykład karabiny maszynowe, montuje się latarki taktyczne wyposażone w lampy wyładowcze. Charakteryzują się ogromną sprawnością świetlną, mocą i zasięgiem strumienia świetlnego. Stosowane są w śmigłowcach, czołgach i innych pojazdach bojowych.

Zastosowanie

Latarki taktyczne sprawdzą się zawsze wtedy, kiedy trzymamy w rękach broń, a jednocześnie potrzebujemy małego i lekkiego źródła światła. Można je montować na broni lub trzymać w drugiej ręce. Poza tym mogą również pełnić rolę zwykłej latarki EDC (codziennego użytku).

W związku z mocą światła i skupieniem strumienia świetlnego latarki taktyczne świecą na duże odległości. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy uczestniczymy w zabawach ASG, Paintball lub przeczesujemy duże pomieszczenia albo lasy.

Dodatkowe funkcje

Mobilne taktyczne źródła światła mogą być wyposażone w specjalną szynę do montażu na broni, a także specjalny uchwyt pozwalający na stabilne podwieszenie lub postawienie latarki. Poza tym niektórzy producenci dorzucają do zestawu dedykowane, kolorowe filtry, dzięki którym strumień świetlny może służyć zarówno do sygnalizacji, jak i kamuflażu światła.

W ofercie wielu producentów latarek możemy spotkać również ciche włączniki żelowe montowane w korpusie lub na specjalnym przewodzie umożliwiającym podciągnięcie wyłącznika blisko spustu broni. Tego typu rozwiązanie wpływa na komfort oraz szybkość załączania lub wyłączania źródła światła bez odrywania palca od spustu broni.

Do lepszych zestawów dołączane są specjalne stacje dokujące, dzięki którym nie trzeba wyjmować akumulatorków z latarki, a ładowanie odbywa się przez wpięcie całej latarki do stacji. Znajdziemy również ładowarki akumulatorków do latarek na napięcie sieciowe 220 V, 110 V lub te wpinane do gniazda zapalniczek samochodowych.

Tryby świecenia

Latarki taktyczne mogą świecić zarówno światłem ciągłym, jak i stroboskopowym. Najczęściej tego typu źródła światła posiadają parę standardowych zaprogramowanych trybów ciągłego światła- 100% mocy, 50%, 30% i 10%.

latarka na broń ranking najlepszych modeli

Tryb stroboskopowy służy do sygnalizacji i alarmowania. Za jego pomocą możemy wysyłać sygnały SOS lub inne znaki świetlne. Specjalne filtry RGB również mogą służyć w roli sygnalizatorów.

Latarki taktyczne w technice bojowej mogą służyć również metodzie: „oślep i zabij”. Idealnie sprawdzą się w różnego rodzaju grach taktycznych, takich jak np. Air Soft lub Paintball, gdzie zaskoczenia oślepiamy i dezorientujemy przeciwnika, a następnie punktujemy.

Materiały

W tym segmencie mobilnych źródeł światła spotkamy najczęściej aluminium lotnicze lub aluminium anodyzowane. W związku ze zwartą i solidną konstrukcją latarki nadają się również do walki wręcz. Są odporne na wstrząsy wywołane strzałem z broni. Poza tym dobrze zniosą upadki i wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Uchwyty powleczone są gumą lub sylikonem. Ewentualnie są zwyczajnie ryflowane. Wejście na baterię i elementy przy reflektorze są uszczelniane specjalną gumą lub innym tworzywem sztucznym, dzięki któremu taktyczne źródła światła są niemalże całkowicie wodoodporne.

Polecane latarki taktyczne


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *